حجره شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

ستادملی برای کنترل تورم ایجاد شود!

کارشناس مسائل اقتصادی اظهارکرد: برای کنترل تورم و مقابله با افزایش آن باید یک ستاد ملی در کشور تشکیل شود و اجرای مصوبات و تصمیمات آن برای تمام دستگاه ها اجباری باشد.

1399/04/09
|
12:15

محسن امینی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد در مصاحبه با برنامه «حجره» که با موضوع «مسئول گرانی ها در کشور کیست» از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد در اظهاراتی با تاکید بر اینکه شرط لازم برای تحقق جهش تولید در کشور تثبیت شاخص‌ها و متغیرهای کلان اقتصادی افزود: یک تولیدکننده در حال حاضر با توجه به افزایش لحظه ای ارز نمی تواند برای آینده خود برنامه‌ریزی کند و در واقع عملا کاری از دست او بر نمی آید.

وی با بیان اینکه ریشه‌های تورم در کشور را می توانیم در چند دسته تقسیم کنیم، اظهار کرد : درحال حاضر حدود 2470هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد و این رقم کمی نیست، میانگین رشد نقدینگی از اواسط دهه 80 در کشور حدود 20 تا 25 درصد بوده و این نقدینگی سرگردان است و گاهی در بازار مسکن ،گاهی در بازار طلا و گاهی نیز در بازار ارز خود را نشان میدهد.

وی با بیان اینکه تعیین نرخ سود بانکی 15 درصد کمکی به کنترل نقدینگی نمی کند و تنها باعث می‌شود این نقدینگی از یک بازار به بازار دیگر منتقل شود در ادامه صحبت های خود تصریح کرد: ساختار اقتصاد کشور واسطه گرا است . گاهی یک تولید کننده قیمت کالای خود را 20 درصد افزایش می‌دهد ولی واسطه ها با توجه به پول سرگردانی که در بازار وجود دارد قیمت ها را تا حدود 50 درصد افزایش می‌دهند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه وقتی ارز گران می شود کالاها نیز به صورت لحظه‌ای گران می‌شوند ولی وقتی قیمت ارز کاهش پیدا می کند قیمت کالاهایی که افزایش پیدا کرده پایین نمی آید و یا به مقدار بسیار کمی کاهش پیدا می‌کند ، در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: گاهی جبران اثرات یک تورم سال ها طول می کشد و با توجه به وضعیت اقتصادی کشور می بایست همچون ستاد کرونا یک ستاد ملی در کشور در راستای کنترل تورم و مقابله با آن ایجاد شود تا لحظه به لحظه این موضوع را رصد کند و یک فرماندهی کل که همه از او تبعیت کنند مسئولیت این ستاد را برعهده گیرد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم بی‌تفاوت از کنار افزایش لحظه ای نرخ تورم در کشور بگذریم.

امینی همچنین به موضوع گرانی مجدد مسکن در چند وقت اخیر اشاره کرد و گفت: واسطه‌گری در بحث مسکن در شهرهای بزرگ به شدت افزایش پیدا کرده است و سرمایه‌های سرگردان نیز به سمت این بازار سوق داده شد.

این استاد دانشگاه همچنین افزود: یکی دیگر از دلایل گرانی مسکن افزایش قیمت اولیه ساخت مسکن است از دیگر سو تعادلی بین عرضه و تقاضا در این حوزه وجود ندارد.

دسترسی سریع
حجره