حجره شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

ارز موردنیاز "قاچاق‌ ملوانی" از کف‌بازار جمع می‌شود

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا وارز تعزیرات با اشاره به اینکه بارها نسبت به قاچاق ملوانی و ته‌لنجی هشدار داده ایم، تاکیدکرد: این افراد ارز مورد نیاز را از کف بازار جمع‌آوری می کنند.

1399/04/15
|
18:29

عبدالمجید اجتهادی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "حجره" رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه رهبری به عمق فاجعه قاچاق کالا توجه دارند، اظهار کرد: اخیرا رئیس کل بانک مرکزی نسبت به وضعیت قاچاق و ته‌لنجی ابراز نگرانی کرد و این درحالی است که امسال این موضوع را مکررا نسبت به لوازم خانگی در همین شبکه رادیویی مطرح کردم.

وی افزود: یکی از مشکلات افزایش قیمت ارز قاچاق در حوزه ملوانی یا ته‌لنجی است و این افراد خود دست به تامین ارز می زنند.

اجتهادی با بیان اینکه این افراد ارز را از کف بازار جمع آوری می کنند، گفت: تعداد زیادی از کالاها ارز نمی گیرند و حتی برای واردات ثبت سفارش نمی شوند اما همین کالاها تحت عنوان ملوانی یا مرزنشینی وارد کشور می شود.

وی ادامه داد: این ارز بصورت غیرقانونی از کشور خارج شده و کالا را بصورت غیرقانونی وارد کشور می کند و از طرفی ارز از دست دولت خارج می گردد و به افزایش قیمت آن دامن می زند.

اجتهادی افزود: قاچاق در جایی بروز می کند که صرفه و صلاح اقتصادی برای قاچاقچی داشته باشد و حتی در قانون مبارزه با قاچاق بعنوان یک جرم اقتصادی تلقی می گردد.

این مقام مسئول در تعزیرات حکومتی شاخصی اقتصادی نظیر ارز را شاه کلیدی موثر در قاچاق دانست و گفت: گزارش سه ماهه به ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق ارائه می شود و در آسیب شناسی موارد را به ستاد اعلام می کنیم.

اجتهادی خاطرنشان کرد: برای مبارزه با قاچاق باید صرفه اقتصادی را کاهش دهیم و قانون، راهکار را نه در مبارزه فیزیکی، بلکه در حوزه پیشگیری دانسته است.

وی با بیان اینکه این قانون کیفری در حوزه نرم افزاری اولویت را به پیشگیری داده است، گفت: مسئول مبارزه نرم افزاری، ستاد مبارزه با قاچاق است.

اجتهادی خاطرنشان کرد: اگر کاری کنیم در چرخه ورود، خروج و نقل و انتقال تا حلقه مصرف شفافیت ایجاد گردد، قاچاق عرصه خود را از دست خواهد داد.

وی با اعلام اینکه افزایش ریسک قاچاق باید بالا رود که سامانه کد شناسه و رهگیری در این راستا کمک کننده است، افزود: این کار در برخی کالاها اجرایی شده و شاهکار این حوزه واردات قانونی موبایل است.

اجتهادی گفت: در این حوزه دیگر تعقیب و گریز نداریم و فرد قاچاقچی امکان استفاده یا خرید و فروش این گوشی ها را ندارد.

همچنین در این برنامه حمیدرضا منصفی اصفهانی کارشناس تشخیص قاچاق با بیان اینکه امروز انگیزه لازم برای قاچاق و سو استفاده از امکانات دولتی ایجاد شده، تصریح کرد: این کالا ضروری برای تولید کنندگان –که در حد صادرات کیفی سازی می کنند- و مردم و دولت است.

وی افزود: کالای رسمی قبل از ترخیص باید مجوزهای لازم را دریافت کنند ولی متاسفانه کالای قاچاق در حوزه استاندارد و ایمنی هیچ مجوزی دریافت نمی کنند.

منصفی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو سیاست گذاری داخلی را منجر به افزایش قیمت تولید داخل نسبت به محصول خارجی دانست و گفت: در این شرایط مصرف کننده با ورود به بازار با مشاهده اختلاف قیمت، انگیزه لازم برای خرید کالای قاچاق را پیدا می کند.

دسترسی سریع
حجره