سینما معیار پنجشنبه ها از ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

سينما معيار

یك روزنامه ‌نگار: سینمای ایران به یک جراحی بزرگ نیاز دارد

بابک جوادی در رادیو گفت‌وگو گفت: نزدیک به 1 میلیون نفر در اکران نوروز 1401 به سالن‌های سینما مراجعه کرده‌اند و این آمار نسبت به مدت‌های مشابه سال‌های گذشته بسیار کم است.

1401/02/24
|
10:00
|

برنامه سینما معیار با موضوع بررسی وضعیت فروش فیلم‌های سینمایی در ایران، با حضور بابک جوادی (منتقد سینما و روزنامه‌نگار سینمایی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

بابک جوادی در برنامه «سینما معیار» گفت: عادت رفتن به سالن سینما از سبک زندگی مردم ریشه می‌گیرد.

وی افزود: چرخه تولید و توزیع سینما در چند سال گذشته متوقف شد و مردم ایران با سینما قهر کردند.

این منتقد سینما ادامه داد: برخی از فیلم‌هایی که امروز فروش اندک دارند، اگر در چند سال قبل تولید و اکران می‌شدند به فروش‌های میلیاردی می‌رسیدند.

وی با بیان این که عید نوروز بهترین زمان برای اکران فیلم‌های سینمایی است، عنوان کرد: همه تهیه‌کننده‌ها و پخش‌کننده‌های ایرانی در تلاش هستند که فیلم خود را در عید نوروز به اکران برسانند.

بابک جوادی افزود: نزدیک به 1 میلیون نفر در اکران نوروز 1401 به سالن‌های سینما مراجعه کرده‌اند و این آمار نسبت به مدت‌های مشابه سال‌های گذشته بسیار کم است.

وی با بیان این که سینمای ایران به یک جراحی بزرگ نیاز دارد، توضیح داد: ما باید کمک کنیم تا سینمای ایران از این دوران سخت عبور کند.

این روزنامه‌نگار سینمایی ادامه داد: برخی از تهیه‌کنندگان به واسطه آثاری که از قبل (قبل از شیوع کرونا) داشتند، می‌توانند در این دوران سخت پابرجا بمانند و آثار جدیدی را تولید کنند، در حالی که بسیاری از بزرگان سینما برای تولید اثر جدید به دنبال تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار می‌گردند.

وی با اشاره به این که مردم علاقه‌ای به حضور در سالن‌های سینمای ندارند، اظهار داشت: فیلمی که در دوران پس از کرونا 7 میلیارد فروش داشته، اگر در 2 سال گذشته به اکران می‌رسید به حدود 3 میلیارد تومان فروش دست پیدا می‌کرد.

بابک جوادی در خصوص فیلم سینمایی «مرد بازنده»، توضیح داد: ‌ به نظر من مخاطبان فیلم «مرد بازنده» به خوبی نتوانستند با این فیلم ارتباط برقرار کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «سینما معیار» گفت: پلتفرم‌های نمایش خانگی (VOD) در دوران قرنطینه و کرونا توانستند بخشی از چرخه سینما را حفظ کنند.

این روزنامه‌نگار سینمایی افزود: متاسفانه برخی از تولیدکنندگان آثار سینمایی به دلیل عجله برای بازگشت سرمایه در سریع‌ترین زمان ممکن فیلم را تولید می‌کنند و برای این کار از کیفیت‌های مطلوب صرف نظر می‌کنند.

دسترسی سریع
سینما معیار