سینما معیار پنجشنبه ها از ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

سينما معيار

مدیران و بزرگان سینما باید پاسخگو باشند: نقش فروشی در سینما چگونه بوجود آمد؟

یک کارگردان معتقد است: از وقتی پول برای سینماگران اولویت پیدا کرده،پدیده نقش فروشی هم باب شد، و اجازه ورود به جوان های مستعد داده نمی شود.

1396/08/07
|
09:45
|

مرتضی عباس میرزایی کارگردان سینما در برنامه "سینما معیار " رادیو گفت وگو در خصوص وجود نقش فروشی یا بازیگر اسپانسری در سینمای ایران گفت: من هم مانند بسیاری از فعالان این صنعت معتقدم این اتفاق رخ می دهد اما باید به این توجه کنیم که این پدیده چگونه بوجود آمد و مسببان اصلی آن چه کسانی هستند ؟مدیران سینمایی و بزرگان سینما باید پاسخگو باشند.

وی افزود: این اتفاق به اصناف مختلف سینما آسیب می زند و اصناف خانه سینما و بازیگری باید بدانند که این پدیده ضربه سختی به آنها خواهد زد و باید مدعی شوند که نتیجه این عمل در نهایت به مردم آسیب خواهد رساند.

عباس میرزایی با بیان برخی مشکلات در مسیر ورود بازیگران به عرصه سینما گفت: در گذشته یکی از مدل ها ورود به عرصه بازیگری در سینما تلویزیون بود مثل شهاب حسینی که اوایل مجری یک برنامه تلویزیونی بود و از تلویزیون به سینما راه پیدا کرد و الان هم در بسیاری از فیلم ها می درخشد و زمانی هم تئاتر یکی از راه های رسیدن به سینما بود اما الان این اتفاق نمی افتد.

وی ادامه داد: بازیگریان با استعداد و توانمندی در تلویزیون و تئاتر وجود دارند اما مانند سابق تئاتر و رادیو نمی تواند بازیگران را معرفی کند چرا که مخاطبان آنها کاهش یافته و مدیران و فعالان فرهنگی نیز بدنبال بازیگر در دیگر حوزه ها هستند.

این کارگردان سینما اظهار داشت: الان برخی افراد به عرصه سینما وارد می شوند که نه توانایی و نه فیزیک مناسبی برای بازیگری دارند و از این افراد بی سواد پول می گیرند تا نقش به انها بدهند چرا که پول و سرمایه برای آنها مهم است .

وی تصریح کرد: این موضوع آنقدر ریشه ای و مهم است که می توان روزها در مورد آن صحبت کرد و الان سینما به تهیه کننده و پخش کننده فیلم منحصر شده و جایگاه و اولویتی برای کارگردان وجود ندارد.

عباس میرزایی با اشاره به معضلات پخش فیلم در ایران عنوان کرد: در حال حاضر پخش کنندگان فیلم به دنبال چهره های شناخته شده هستند تا در پوستر و تابلوی سینما به نمایش بگذارند چون معتقدند مردم با دیدن آنها راغب می شوند که برای تماشای آن فیلم پول خرج کنند.

وی ادامه داد: در حالی که به هیچ وجه این گونه نیست، مردم قصه خوب وخوش تکنیک را می پسندند و اگر معتقدیم قصه ها تکراری است چرا اجازه ورود به جوان های باانگیزه و پرانرژی به عرصه را می دهیم تا با فرم های روایی خود تغییر ایجاد کنند،کاری که در همه دنیا اتفاق می افتد یعنی خلاقیت و چرا از بازیگر جوان با استعداد استقبال نمی شود و برای استعداهای فعلی چه برنامه ریزی کردیم.

این فعال سینمایی بیان کرد: الان واقعا برای برخی نقش ها استعداد وجود ندارد و باید پای جوانان مستعد را به این عرصه باز کرد و از آنها بهره برد ولی از آن ها استفاده نمی شود چون چهره نیستند.

این کارگردان فیلم های سینمایی با اشاره به فیلم"اِو" گفت: این فیلم بسیار با کیفیت است و بازیگران فوق العاده ای دارد اما در بخش هنر و تجربه اکران می شود چرا که بازیگران معروف و سرشناسی در آن بازی نمی کنند.

عباس میرزایی شهوت دیده شدن را یکی از دلایل نقش فروشی در سینما دانست و گفت: افراد پولدار در برخی حوزه ها سرمایه گذاری می کنند عده ای پول خود را در بورس هزینه می کنند و برخی نیز آن را در سینما سرمایه گذاری می کنند و خواستار این هم هستند که بیشتر دیده شوند و تا چه وقت باید سینما با ساخت این نوع فیلم ها آسیب ببیند.

وی در پایان بیان کرد: این موضوع مشکل حل شدنی است و برای آن راهکار وجود دارد فقط کمی جسارت و مدیریت می خواهد و در این خصوص ساعت ها بحث شده و باید الان مسئولان برای آن اقدام کنند.

دسترسی سریع
سینما معیار