سینما معیار پنجشنبه ها از ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

سينما معيار

سازمان سینمایی باید به قاچاق «خرس» ورود کند

ایزد مهرآفرین با اشاره به این که «خرس» برای اولین بار از کانال یوتیوب شکوفافیلم منتشر شده است، گفت: در بازه زمانی 8:30 تا 16 روز عاشورا حدود 20 هزار نفر این فیلم را می‌بینند و برخی آن را دانلود می‌کنند و در سایر کانال‌ها منتشر می‌کنند.

1399/06/15
|
15:30
|

برنامه سینما معیار با موضوع بررسی قاچاق فیلم‌های سینمایی، با حضور ایزد مهرآفرین (کارشناس و منتقد سینما) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

ایزد مهرآفرین در برنامه «سینما معیار» با اشاره به قاچاق شدنِ فیلم سینمایی «خرس» گفت: فرآیند انتشار غیر قانونی این فیلم در عین پیچیدگی‌های موجود به نظر من بسیار ساده است.

وی افزود: فیلم سینمایی «خرس» در ساعت 8:30 صبح روز عاشورا در کانال یوتیوب موسسه شکوفا فیلم بارگذاری می‌شود.

این کارشناس سینما با اشاره به این که اکثر فیلم‌های موجود در کانال یوتیوب شکوفا فیلم آثاری متعلق به این موسسه هستند، تصریح کرد: حدود ساعت 10 صبح روز عاشورا – 9 شهریور 99 – برخی از رسانه‌های پُر مخاطب سینمایی خبر قاچاق شدن فیلم سینمایی «خرس» را منتشر می‌کنند.

وی ادامه داد: پس از اطلاع‌رسانی رسانه‌های سینمایی، بازدید فیلم «خرس» در کانال یوتیوب شکوفا فیلم افزایش پیدا کرد.

ایزد مهرآفرین اضافه کرد: حدود ساعت 16 روزِ 9 شهریور امسال فایل فیلم ‌سینمایی «خرس» از کانال یوتیوب شکوفا فیلم حذف شد.

وی افزود: در بازه زمانی 8:30 تا 16 روز عاشورا حدود 20 هزار نفر این فیلم را می‌بینند و برخی آن را دانلود می‌کنند و در سایر کانال‌ها منتشر می‌کنند.

این منتقد سینما با اشاره به این که کانال‌های یوتیوب برای کسب درآمد تاسیس می‌شوند، توضیح داد: این شرکت به ازای هر بازدید در کانال هزینه‌ای را به دارنده‌ی کانال – از طریق حساب ارزی – واریز می‌کند.

وی اضافه کرد: داریوش بابائیان باید دارنده و اعتبار کانال یوتیوب شکوفا فیلم را مشخص کند.

ایزد مهرآفرین افزود: اگر فرض کنیم که کسی غیر از عوامل موسسه شکوفا فیلم، این فیلم را در کانال یوتیوب شکوفا فیلم منتشر کرده است، مسئولیت این عمل باز بر عهده موسسه شکوفا فیلم است.

وی ادامه داد: داریوش بابائیان با اهتمام به حرف‌ها و صحبت‌های مختلف، فرافکنی ایجاد می‌کند.

این کارشناس سینما تاکید داشت: در موضوع قاچاق شدنِ فیلم سینمایی «خرس» لازم است سازمان سینمایی به موضوع ورود کند و حداقل در این یک مورد مقصر را پیدا کند.

وی افزود: مخاطب باید مقصر اصلی در انتشار غیر قانونی «خرس» بشناسد.

ایزد مهرآفرین با اشاره به لزوم وجود قوانین درست در شورای نظارت و ارزشیابی و پروانه ساخت فیلم‌های سینمایی، توضیح داد: اگر فیلم توقیفی وجود نداشته باشد، احتمال وقوع قاچاق کم می‌شود.

وی با اشاره به این که موضوع قاچاق در تمام کشورهای دنیا اتفاق می‌افتد، اظهار داشت: قاچاق فیلم و آثار هنری در حال حاضر تمام کشورهای دنیا را درگیر کرده است و بر همین اساس کشورهای اروپایی و آمریکایی قوانین دست و پاگیر و سختگیرانه‌ای را برای این معضل تدوین کرده‌اند.

دسترسی سریع
سینما معیار