سینما معیار پنجشنبه ها از ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

سينما معيار

عضو هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر: ژانرهای مختلف در جشنواره فجر امسال حضور دارند

اسماعیل بنی اردلان در رادیو گفت‌وگو گفت: اعضای هیئت انتخاب با اتفاق نظر به فیلم‌های حاضر رای داده‌اند و اختلاف بر سر فیلم‌ها بسیار اندک بود.

1400/10/18
|
11:47
|

برنامه سینما معیار با موضوع انتخاب فیلم‌های حاضر در چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر، در ارتباط تلفنی با دکتر اسماعیل بنی اردلان (عضو هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

اسماعیل بنی اردلان در مصاحبه تلفنی با برنامه «سینما معیار» گفت: در این دوره از جشنواره فیلم فجر فیلم‌های متنوع با ژانرهای مختلف حضور خواهند داشت.

وی با اشاره به این که چند فیلم با مضمون دفاع مقدس در چهلمین جشنواره فجر حضور دارند، توضیح داد: امسال یک فیلم با موضوع شهید باکری به کارگردانی آقای حجازی‌فر در جشنواره حضور پیدا می‌کند.

عضو هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر افزود: هر یک از اعضای هیئت انتخاب بر اساس فهم و درک و تجربه و بنیان‌های زیستی خود از فیلم‌های متفاوتی خوششان می‌آید.

وی ادامه داد: اسم و سابقه‌ی تهیه‌کننده یا کارگردان فیلم‌های حاضر در مرحله‌ی انتخاب برای جشنواره فیلم فجر برای هیئت انتخاب مهم نیست.

اسماعیل بنی اردلان تاکید داشت: هر 22 فیلم انتخاب شده برای حضور در جشنواره فیلم فجر، فیلم‌های قابل قبول هستند؛ در حالی که ممکن است حدود 10 فیلم مقداری بهتر از سایر فیلم‌ها باشند.

وی با بیان این که هیئت انتخاب کیفیت خودِ فیلم را معیار انتخاب قرار داده است، ادامه داد: اعضای هیئت انتخاب با اتفاق نظر به فیلم‌های حاضر رای داده‌اند و اختلاف بر سر فیلم‌ها بسیار اندک بود.

عضو هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «سینما معیار» گفت: در فرهنگ ایران تمام حقایق و تجربه‌ها به واسطه‌ی قصه منتقل می‌شود، بر همین اساس همه ما باید قصه گفتن را بلد باشیم.

وی با اشاره به این که متون مهم ادبیات ایران بر اساس قصه حقایق را بیان کرده‌اند، اظهار داشت: اکثر مخاطبان سینما دوست دارند در معرض قصه قرار بگیرند.

اسماعیل بنی اردلان با بیان این که سینما انعکاسی از جامعه نیست، توضیح داد: فیلم‌ساز باید در روایتِ انعکاسی از جامعه، نوعی از دانایی و آگاهی برتر و بیشتر را با امید به مخاطب ارائه دهد.

دسترسی سریع
سینما معیار