صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه‎ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

تنظیم کننده ی آلبوم موسیقی در مدار تکرار اظهار داشت: اثر موسیقیایی نوشته شده هیچ هویت زنده ای ندارد، به طوری که فقط یک نوازنده می تواند با نوازندگی خود به اثر جان معنا ببخشد.

برنامه ارغنون رادیو گفت و گو با موضوع بررسی آلبوم موسیقی مدار تکرار، با حضور صادق نوری (آهنگساز و نوازنده) روی آنتن رفت.

در این برنامه صادق نوری با اشاره به آخرین فعالیت های خود در حوزه ی موسیقی گفت: در حال حاضر مشغول آماده سازی روایتی جدید از قصه شیرین و فرهاد هستم که به زبان کردی و با همراهی شهرام ناظری به اجرا خواهد رسید.

وی همچنین در ادامه افزود: برای اولین بار در اثر شیرین و فرهاد سعی داشتم تا مقام هایی موازی را در سازهای مختلف و هم زمان با یکدیگر به اجرا درآوردم، به طوری که یک ساز یک مقام معروف و سازی دیگر به صورت همزمان مقام معروفی دیگر را می نوازد.

این آهنگساز ایرانی با اشاره به همکاری خود با بیژن ارژن، اظهار داشت:¬ اشعار اثر موسیقیایی شیرین و فرهاد با خلاقیت و تلاش بیژن ارژن شکل گرفته است، به طوری که آقای ارژن بر اساس داستان های شیرین و فرهاد و خسرو و شیرین روایت هایی را شکل داده اند، در حالی که هویت داستان اصلی ثابت بوده و تغییری نداشته است.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد: روایت شیرین و فرهاد با وجود 110 دو بیتی شکل گرفته است، به طوری که ابتدای هر دو بیتی با معنی جدید و در رابطه با دو بیتی قبلی سروده شده است، در حالی که تمام دو بیتی ها روایتی و هویتی مستقل دارند.

صادق نوری با اشاره به این که زحمت اصلی یک اثر موسیقیایی همواره بر عهده نوازنده است، اظهار داشت: اثر موسیقیایی نوشته شده هیچ هویت زنده ای ندارد، به طوری که فقط یک نوازنده می تواند با نوازندگی خود به اثر جان معنا ببخشد.

وی با اشاره به پروسه آماده سازی و تنظیم آلبوم موسیقی در مدار تکرار، توضیح داد: ساخت اشعار متناسب با حال و هوای اثر همواره در طول یک سال و در نشست های هفتگی با آقایان ارژن و کاظمی صورت گرفت، در حالی که یک سال دیگر نیز صرف تنظیم موسیقی و شعر این آلبوم شد.

این نوازنده ی ایرانی با بیان این که آلبوم موسیقی در مدار تکرار بر اساس حس درونی اعضای گروه ساخته و اجرا شده است، عنوان کرد: آلبوم موسیقی در مدار تکرار بیان گر زندگی خصوصی و حس و حال هر یک از اعضای گروه است، به طوری که تمام اعضا در بیان حسی اثر درگیر هستند.

وی با اشاره به همکاری و همراهی بیژن ارژن و بهمن کاظمی به عنوان شاعر و خواننده در آلبوم موسیقی مدار تکرار، اضافه کرد: آلبوم موسیقی مدار تکرار با همکاری و همراهی آقایان سینا جهان آبادی (کمانچه و ویلون آلتو)، هادی آرزم (ویلون)، فریدون احتشامی (تار)، جابر اطاعتی (ویلون)، کوروش بزرگ پور (تمبک)، مسعود تاجیک (اُبوا)، سعید ثابت (سنتور)، علی جعفری پویان (ویلون)، پویا خوش آهنگ (ویلون آلتو)، کوروش دانایی (تار)، ناصر رحیمی (فلوت)، سعید تهرانی زاده (دو تار)، کریم قربانی (ویلون سل)، فراز کاویانی (تنبور)، کامبیز گنجه ای (تنبک)، محمود منتظر (تیمپانی)، داوود ورزیده (نی)، پاشا حنجنی (نی) مسعود حبیبی (دف)، و خانم پریچهر خواجه (قانون)، آتنا اشتیاقی (کنترباس) شکل گرفته و اجرا شده است.

مرتبط با این خبر

  • کنسرت ها در جشنواره موسیقی الکترونیک رایگان است

  • بداهه نوازی به پشتوانه فکری نیاز دارد

  • وزارت ارشاد از موسیقی حمایت نمی کند

  • جامعه ایرانی قدرت شنوایی بالایی ندارد

  • آهنگسازی فعالیتی 24 ساعته است

  • میزان حمایت دولت از موسیقی ایرانی کافی نیست

  • جامعه ایران تنوع فرهنگی وسیعی دارد

  • تحلیل و بررسی ردیف نوازی در موسیقی ایرانی

  • رسانه ملی تاثیر چندانی را بر ذائقه مردم ندارد

  • در موسیقی ردیفی باید روایت شکل بگیرد