ارغنون پنجشنبه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رهبر سابق اركستر سمفونیك تهران: یک گروه موسیقی 8 نفری برای کل موسیقی تصمیم می‌گیرند

علی رهبری درباره ارکستر سمفونیک گفت: ما در وضع بدی قرار داریم و یک گروه موسیقی 8 نفری در حال تصمیم‌گیری برای کل موسیقی ایران هستند.

1399/04/21
|
11:47
|

برنامه ارغنون با موضوع «ارکستر سمفونیک» با حضور علی رهبری رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران روی خط رادیو گفت‌وگو رفت.

در ابتدای این برنامه، علی رهبری درباره ارکستر سمفونیک و علت قطع شدن ارتباطش و تمایل دوباره‌اش برای رهبری ارکستر سمفونیک گفت: اساساً باید کار ارکستر سمفونیک تهران درست باشد و این که شما گفتید اساتید مختلفی باید درباره آن نظر بدهند، باید بگویم متاسفانه افراد با تجربه‌ای در این زمینه نداریم یا کم داریم و تجربه افراد محصور به همین ارکستر است.

وی افزود: ارکستر سمفونیک ما صد سال دارد، اما در این صد سال هیچ گاه به صورت اساسی پایه‌ریزی نشده است. همیشه عده‌ای آمدند که یا رابطه‌ای داشتند یا تحصیلات متوسطی داشتند.

رهبری ادامه داد: وقتی آقای روحانی رئیس‌جمهوری شدند، ما او را دعوت کردیم و با حضور برادران کامکار ارکستر درجه یک جهانی درست کردیم و حدود 14 ماه در سطح بسیار بالایی کار کردیم، اما از نظر اداری حقوق درستی ندادند و قرارداد نبستند و من ناچار به استعفا شدم تا وضع بچه‌ها سامان بگیرد.

وی افزود: آنها به من گفتند دستمزد شما را می‌دهیم، اما قراردادی را باید امضا می‌کردم که بچه‌ها به صورت پروژه‌ای کار کنند که اصلاً با کار پروژه‌ای نمی‌توانیم ارکستر درست کنیم. من استعفا دادم تا وضع را درست کنند و برگردم، اما درست نکردند و حالا بعد از چهار سال متوجه شدند که کار خراب شده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا مسئولان وقت به شما وعده داده بودند که بعد از استعفا دوباره شما را به کار دعوت می‌کنند، گفت: وزیر وقت آن زمان آقای جنتی به من تلفن زدند و از وین برگشتم تا صحبت کنیم. بعد از دستور ایشان به آقای مرادخانی متوجه شدیم که قصد دارند ارکستر سمفونیک را به صورت فعلی دربیاورند.

رهبری با تایید اینکه افراد حاضر در شورا فاقد تخصص بودند، ادامه داد: اینها همه دوستانی بودند یکی کمانچه می‌زد و یا یکی دیگر کارمند سفارت بود و نمی‌شود جلوی کسی که یک عمر رهبر ارکستر سمفونیک بود، این گزینه‌ها را به‌عنوان شورای موسیقی معرفی کرد.

وی با رد اینکه سهل انگاری با استعفای او صورت نگرفته است، عنوان کرد: به من گفتند که شما حقوقت را بگیر و پرداختی شما عالی خواهد بود، اما عالی از نظر آنها یک چهارم حقوقی بود که من در ارکسترهای خارجی می‌گرفتم، اما باز هم از آن راضی بودم، اما به من گفتند که با حقوق بچه‌ها کاری نداشته باشید و ما خودمان حقوق آنها را می‌دهیم. بهترین مثال این است که وقتی من آنجا را ترک کردم، حتی تا 6 ماه بعد حقوق بچه‌ها را ندادند و اصلاً ارکستری وجود نداشت.

این رهبر ارکستر سمفونیک با شرح آنچه گذشته بیان کرد: از من خواستند شرایطی که شهرداد روحانی قبول می‌کند، قبول کنم، اما کار من حرفه‌ای است و امکان نداشت این شرایط را قبول کنم و کار من به نفع بچه‌ها بود.

وی تأکید کرد: ارکستر سمفونیک 14 ماه با بالاترین کیفیت کار خود را انجام داد، اما آقایانی مانند شاهین فرهت و لوریس چکناواریان که مشاور وزیر بود، حتی یک‌ساعت سر یک برنامه ارکستر سمفونیک نیامدند و حالا از دلسوزی برای موسیقی صحبت می‌کنند.

رهبری خاطرنشان کرد: ارکستر سمفونیک باید به سال 94 که بهترین تجربه ارکستر سمفونی در صد سال اخیر بوده است، برگردد. در طی 12 ماه 16 آهنگساز ایرانی اجرا داشتند و هفته گذشته آقای فرهت گفت که آثار ما اجرا نمی‌شود، اما حتی اثر ایشان هم اجرا شد.

وی افزود: ما در وضع بدی قرار داریم و یک گروه موسیقی 8 نفری در حال تصمیم‌گیری برای کل موسیقی ایران هستند.

رهبری در مورد این که چرا اکثر رهبران ارکستر سمفونیک در ایران توجه کمتری نسبت به اجرای موسیقی ایرانی داشته‌اند، توضیح داد: فکر کنم این آقایان جمله را اشتباه بیان کردند، این‌ها می‌گویند یک عمر به من و رفقایم رسیدگی شده و چرا از روی قرعه‌کشی کار کردند. در طول 12 ماه، 16 آهنگساز ایرانی اجرا داشتند و هیچ ارکستری در دنیا این کار را نکرد، اما هیچکدام از گروه مافیا نبودند.

وی درباره اینکه چه کسانی ارکستر سمفونیک را تحریم کردند، گفت: تحریم را نمی‌دانم، اما لوریس چکناواریان به عنوان دوستی که گفت باید به ایران بیایی تا ارکستر را درست کنی، اما وقتی آمدم ایشان به‌عنوان مشاور وزیر نه تنها یک تمرین و کنسرت نیامد بلکه گفت ارکستر حق ندارد قطعه ایشان را اجرا کند.

دسترسی سریع
ارغنون