ملاقات جمعه ها از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو گفت و گو

ملاقات

در برنامه "ملاقات" مطرح شد؛ نبود قوانین حمایتی در حوزه قرآنی/ نظارت بر سازمان های قرآنی ضروری است

استاد آموزش حفظ قرآن گفت: یکی از اشکالات کشور ما در حوزه قرآنی، عدم پیش بینی قوانین مناسب و حمایتی توسط مجلس و هیئت وزراست.

1398/02/28
|
12:51
|

برنامه "ملاقات" رادیو گفت و گو این بار به دیدار حسین طرقی کارشناس و استاد آموزش حفظ قرآن، حافظ کل قرآن مجید، دارنده عنوان های بین المللی و ملی در زمینه حفظ کلام الله مجید رفته و با گفتگو با وی پرداخته که در ادامه می خوانید:

حسین طرقی سال 1343 در محله هفت چنار متولد شد و ایام کودکی و نوجوانی خود را در همین حوالی گذراند. حب اهل بیت (علیهم السلام) و قرآن از همان دوران کودکی و تحت تعلیم پدر و مادر در قلب او نشست.

ملاقات: از اتفاقات دوران کودکی به ویژه اتفاقات تعیین کننده برای زندگی آینده خود بفرمایید.
طرقی: از کودکی به همراه پدر و مادرم در جلسات قرآنی شرکت می کردم. اولین کلاس آموزش روخوانی قرآن را در مسجد محله در انتهای خیابان برادران عرب گذراندم و به تدریج به حضور در جلسات تلاوت قرآن کریم تشویق شدم. استاد نکوبخت اولین معلم بنده در حوزه تجوید و تلاوت قرآن بودند و بعد از آن هم در جلسات استاد مولایی، حنیفی، پورفرضی و خواجوی شرکت می کردم. در ابتدا به روش تحقیق قرائت می کردم در عین حال به حفظ نیز علاقه زیادی داشتم و به صورت پراکنده حفظ می کردم. انگیزه اصلی ام برای حفظ قرآن از جلسات استاد پورفرضی کلید خورد و از آن زمان به بعد آیات قرآن کریم را به طور منظم حفظ می کردم. جلسات استاد مولایی ایام ماه مبارک رمضان در مسجد شیخ فضل الله برگزار می شد و ما هر شب حفظیات خود را مرور می کردیم.
فضای فوق العاده ای در کلام الله مجید نهفته است. قرآن همچون مخلوق ذیشعور و رهبر و مرشد، اخلاص و ظرفیت وجودی خواننده خود را ارزیابی کرده و به همان تناسب ظرف وجودی او را وسعت می دهد. به همین خاطر اگر فرد مأنوس با قرآن کریم خالصانه در تفکر و حفظیات خود استمرار ورزد دریچه هایی از معانی و مفاهیم آیات قرآن کریم بر او باز می شود که قبل از آن نبوده و این موضوع درباره هیچ کتاب دیگری صدق نمی کند.

ملاقات: از دوران بعد از تحصیلات مدرسه و آغاز تحصیلات دانشگاهی تان بفرمایید.
طرقی: حفظ آیات قرآن را از ایام تحصیلات دبیرستانی شروع کردم. بعد از دریافت مدرک دیپلم در آزمون ورودی شرکت صنایع هواپیمایی ایران شرکت کردم و بعد از قبولی در آزمون، آموزش های عملی و تئوری را در فرودگاه قلعه مرغی گذراندم و پس از آن وارد شرکت صنایع هواپیمایی ایران مشغول شدم. فضای کاری بنده فضای فنی تعمیرات و پیاده کردن قطعات هواپیماست اما به خاطر عشقی که به قرآن داشتم در مسابقات قرآنی نیروهای مسلح و مسابقات سراسری و بین المللی اوقاف شرکت و مقام های خوبی کسب کردم البته ملاک موفقیت، انس خالصانه با قرآن کریم و عمل به آیات آن است.

ملاقات: علاقه به حفظ قرآن چه تاثیری بر ارتباط شما با همکاران و روند پیشرفت تحصیلی دارد؟
طرقی: بنده به واسطه انس با قرآن و شخصیت قرآنی که داشتم معمولاً در محیط دانشکده و کاری به آیات قرآن استناد می کردم و حتی در مسائل فنی نیز در برخی موارد به دنبال آیات مربوطه می گشتم. یکی از خاصیت های حفظ قرآن این است که آیه مربوط به هر مسئله زندگی روزمره به ذهن حافظ خطور می کند.

ملاقات: خاطره خاصی در این رابطه دارید؟
طرقی: معمولاً در ابتدای بیشتر جلسات کاری قرآن قرائت می کنم. یادم هست یک بار مهمانان خارجی از صنعت هوایی به نام "صافات" در جلسه حاضر بودند و بنده نیز برای قرائت قرآن حاضر شدم. اتفاقاً آیه ای در سوره "ملک" وجود دارد که از کلمه «صافات» استفاده شده است. " و الطیر صافات ما یمسکهن الله ألا الرحمن" بدین معنا که باز و جمع شدن بال پرنده ها در آسمان به امر و خواسته خداوند است. بنده هم همین آیات را تلاوت کردم و مهمانان خارجی از این کار بنده شگفت زده و خوشحال شدند و تشکر کردند.
یکی از بارزترین تاثیرگذاری حضور حافظ قرآن کریم در یک جمع این است که تا فرد حافظ را می بینند به یاد قرآن می افتند و این یک فضیلت است و جای شکر دارد.

ملاقات: از چه زمانی شروع به تدریس قرآن کریم به علاقه مندان کردید؟
طرقی: شروع تدریس تلاوت و حفظ قرآن کریم از ایام جنگ تحمیلی و دهه 60 بود. کلاس های قرائت را در سطح صنعت و محله زندگی ام اداره می کردم. این کلاس ها ادامه پیدا کرد و تا به الان نیز در خدمت اهل قرآن هستم. در وزارتخانه ها و سازمانهای مختلف فعالیت داشتم و در حین داوری مسابقات گوناگون ملی و بین المللی، کلاس هایی را برگزار کردم.

ملاقات: برای تدریس و یا داوری مسابقات به کدام کشورها سفر کردید؟
طرقی: در اعزام افراد برای تبلیغ، از حفاظ قرآن خیلی کم استفاده می شود از این رو اعزام بنده به کشورها خیلی زیاد نیست. در ایام حج برای تبلیع به عربستان رفتم علاوه براین برای داوری و تبلیغ به کشورهای افغانستان، هند، لبنان و سوریه نیز سفر کردم.

ملاقات: خاطره خاصی از سفر به این کشورها دارید؟
طرقی: یکی از خاطرات زیبای بنده در سفر به مسابقات بین المللی قرآن در عربستان رقم خورد. در مسابقات بین المللی عربستان رسم بر این بود که متسابقین و دیگر مهمانان تعیین شده را در روز آخر مسابقه به داخل کعبه می بردند. کارت هایی را در روز آخر مسابقه به تیم ما دادند. ما از پلکان مخصوص ورود به داخل خانه عبور کردیم و وارد کعبه شدیم. درون کعبه تاریک بود و هر کسی در گوشه ای از خانه خدا برای خود نماز می خواند. بنده هم با یکی از دوستان به سمت شکاف کعبه رفتم و نماز خواندم و این یک خاطره شیرین بنده از سفر به عربستان بود.

ملاقات: به عنوان مدرس و آشنا با مسائل قرآنی ارزیابی خود را از وضعیت فعلی این حوزه بفرمایید.
طرقی: فضای قرآنی کشور در حال حاضر نسبت به قبل انقلاب خیلی بهتر شده است. انقلاب و رهبری های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری فضای بسیار خوبی را در کشور برای رونق انس با قرآن فراهم کرده اما آنچه که انتظار می رود بیش از اینهاست. باید از سازمان دارالقرآن، سازمان اوقاف و صدا و سیما تشکر کرد اما باید بیشتر کار شود و مسئولان از وزرا و نمایندگان مجلس و مسئولان رده های پایین تر تا معلمان قرآن احساس مسئولیت بیشتری به این حوزه داشته باشند.

ملاقات: به نظر شما چه عواملی موجب کندی روند پیشرفت در این حوزه شده است؟
طرقی: یکی از اشکالات در این حوزه، عدم پیش بینی قوانین مناسب و حمایتی توسط مجلس و هیئت وزراست البته اقدامات خوبی انجام شده که باید بیشتر شود. مسئله مهم دیگر، اختصاص بودجه مناسب و مدیریت آن و از آن مهمتر نظارت مناسب بر خرج بودجه این حوزه است. متاسفانه خلأ وجود سازمان های نظارتی مناسب در این رابطه احساس می شود علاوه براین نظارت بر سازمان های قرآنی نیز از ضروریات است.

دسترسی سریع
ملاقات