صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

استاد آموزش حفظ قرآن کریم بیان داشت: تنها راهکار حل مشکلات زندگی ما انس با قرآن کریم و عمل به آن است.

برنامه "ملاقات" رادیو گفت و گو در دیدار با معتز آقایی قاری، حافظ کل و استاد آموزش حفظ قرآن کریم در محل حرم عبدالعظیم حسنی (ع) به روی آنتن رفت.

معتز آقایی ایرانی الاصل و متولد کشور کویت است. تولد وی در کشور کویت به هجرت اجباری ایرانیان توسط حکومت بعثی عراق در دهه 70 میلادی برمی گردد. آقایی پس از شرکت در کنکور در رشته فیزیوتراپی پذیرفته شد اما به دلایلی زندگی او با قرآن گره خورد که در ادامه با هم می خوانیم:

ملاقات: از دوران کودکی و محیط زندگی تان در این دوران بفرمایید.

آقایی: بنده در خانواده قرآنی متولد شدم. در دوران کودکی برنامه های قرآنی بخصوص تلاوت عبدالباسط را از تلویزیون کویت دنبال می کردم. پس از مدت کوتاهی تقدیر بر این شد که اوایل جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و با فشارهای حکومت بعثی ما به ایران بازگردیم.

ملاقات: چه شد که شیفته دنیای قرائت قرآن شدید؟

آقایی: ما در منطقه دولت آباد شهرری ساکن شدیم و در این منطقه با اساتید قرآنی آشنا شدم. در همسایگی ما عبدالکریم موقر از اساتید عرب زبانی بود که قرائت قرآن به سبک استاد منشاوی را به بنده آموزش داد و تجوید را به صورت سماعی فراگرفتم.
پس از شرکت در کنکور در رشته فیزیوتراپی پذیرفته شدم. در این مقطع زمانی فرصت بیشتری برای انس بنده با قرآن و شرکت در جلسات فراهم شد از قضا امام جماعت مسجد محله ما از شاگردان شهید آیت الله محمدباقر صدر بود و تا سه سال به درخواست ما تفسیر قرآن آموزش می داد. در این میان به حفظ قرآن نیز علاقمند شدم و کل قرآن را در مدت دو سال و دو ماه حفظ کردم و همان سال به حج تمتع مشرف شدم که این هدیه الهی بود.
تحصیلات دانشگاهی ام در سال 1377 تمام شد و برای گذراندن طرح به بیمارستان سینا رفتم اما متاسفانه به دلیل مشکلات بودجه ای بیمارستان ها نیروهای طرحی و روزمزد را تعدیل کردند و این درحالی بود که بنده متاهل بودم و مشکلات مالی داشتم. در همان سال موسسه جامعه القرآن با شعار «حفظ قرآن در یک سال» تأسیس شد و بنده در کنار فعالیت های پراکنده پزشکی و ویزیت بیماران از سال 1380 به صورت جدی وارد فعالیت های قرآنی شدم و از موسسه جامعه القرآن شعبه شهرری شروع به کار کردم.
در همان سال حرم عبدالعظیم حسنی مسابقات حفظ 15 جزء را برگزار کرد که رتبه اول شدم و انگیزه ام برای حفظ و مرور بیشتر شد. معاونت فرهنگی و امور زائران در سال 1381 طی مصاحبه ای که با بنده داشتند زمینه کاری ام را در آستان مقدس فراهم کردند و از دی ماه همان سال شروع به کار کردم.

ملاقات: جنابعالی در مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قرآن شرکت کردید، از ورودتان به این ماجرا و اتفاقات پس از آن بفرمایید.

آقایی: بنده عزم جدی برای شرکت در مسابقات نداشتم اما با اصرار دوستان و حرم حضرت عبدالعظیم در مسابقات سال 1385 شرکت و رتبه اول را کسب کردم و بعد از آن برای دومین بار به حج مشرف شدم و به عنوان کارشناس قرآنی در رادیو و تلویزیون حضور پیدا می کردم.


ملاقات: وضعیت فعلی حفظ و قرائت قرآن را چگونه ارزیابی می کنید؟

آقایی: حفظ قرآن در اوایل دهه 60 یک رویا بود اما در حال حاضر سال به سال به تعداد حفاظ اضافه می شود. پیشرفت ما در زمینه حفظ و قرائت طی سالهای اخیر به اندازه ای بوده که قابل مقایسه با اوایل انقلاب نیست و حتی گوی سبقت را از مصریان ربوده ایم. سازمان ها و موسسات قرآنی امتیازاتی به قاریان و حفاظ می دهند اما حافظ قرآن نباید تنها به این مسئله اکتفا کند. ما در بخش های فنی حفظ و قرائت درخشان عمل کردیم اما آنچه که الان مهم است تهذیب نفس است. علاوه براین نکته، فرهنگ قرائت قرآن نیز آنگونه که باید در بین مردم ترویج نشده است.
ما برای زودبازده شدن کار، شروع به برگزاری محافل و مسابقات می کنیم که البته به خودی خود خوب است اما کم گذاشتن از آموزش و شرکت صرف در محافل درست نیست. درصد بالایی از حفاظ با مباحث تجویدی آشنا نیستند چراکه آموزش مناسبی در این زمینه ندیده اند. ما در زمینه آموزش به شدت نیازمند کمیته های علمی هستیم، شیوه های آموزشی باید مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد و از اساتید فن استفاده و به نخبگان نیز رسیدگی شود.

ملاقات: در رابطه با رسیدگی به نخبگان بیشتر توضیح دهید.

آقایی: منظورم از نخبگان رتبه های اول مسابقات بین المللی و کشوری نیست. ما باید کلیه علاقه مندان به قرآن را در دوره های مختلف روخوانی، روانخوانی، تجوید و حفظ جذب کنیم در میان این افراد، نخبگانی هستند که علاوه بر ضرورت حمایت مادی و دادن امتیازاتی به این نخبگان، باید کلاس های تخصصی نظام مند را به همراه مربیان ویژه نیز برای آنها برگزار کنیم.

ملاقات: آیا خاطره ای از آموزش در حوزه قرآنی دارید؟

آقایی: یکی از خاطرات بسیار زیبای بنده مربوط به حج تمتع سال 1385 به همراه کاروان قاریان و حفاظ است. در یکی از محافل ما در مدینه منوره سه نفر از مفتیان بزرگ کشورهای اسلامی حاضر بودند و با سوالاتی که از بنده پرسیدند متوجه شدند که نه تنها قرآن را از حفظ می خوانم بلکه به شماره صفحه و آیه و دیگر مسائل نیز تسلط دارم.

ملاقات: اگر کلام پایانی دارید بفرمایید.

آقایی: تنها راهکار حل مشکلات زندگی ما انس با قرآن کریم و عمل به آن است. انس با قرآن از هر نظر و در هر سطحی سودمند است.

مرتبط با این خبر