پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

تهیه كننده نمایش "مجنون": ایده "مجنون" از یکی از قسمت های برنامه خندوانه شروع شد

تهیه کننده تئاتر درباره ایده نمایش مجنون اظهار داشت: ایده اصلی این نمایش از برنامه خندوانه که یک مهمان جانباز دعوت کرده بودند، شروع شد. ساخت نمایش درباره جانبازان اعصاب و روان ادای دین در مقابل فداکاری های این عزیزان است.

1396/08/06
|
13:40
|

برنامه "پرده آخر" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی نمایش مجنون و با حضور امید یارندی کارگردان تئاتر و احسان شمسایی تهیه کننده تئاتر به روی آنتن رفت.

امید یارندی در آغاز با اشاره به اینکه نمایش مجنون، درباره جانبازان اعصاب و روان است، در مورد ایده نمایش مجنون گفت: ایده اصلی این نمایش از یک برنامه تلویزیونی که درباره جانبازان بود، گرفته شد.

یارندی از تمرین های زیاد برای انجام نقش خود در نمایش مجنون گفت و عنوان کرد: تقریبا دو ماه تمرین های این نمایش به طول انجامید. اساسا این نوع کارها دلی است یعنی اگر کسی به جانبازان و رشادت های آنها عقیده نداشته باشد، نمی تواند کار کند.

وی ادامه داد: خوشبختانه همه دوستان در این کار کاملا همراه بودند به طوری که چندین بار متاثر شدند و اشک ریختند زیرا اساسا این وظیفه هر هنرمند برای ادای دین به ایثارگران است.

کارگردان نمایش جنون در خصوص اینکه چه میزان تحقیق برای ایفای نقش داشته است، اظهار داشت: متاسفانه یکی از مشکلات این است که امکان حضور در آسایشگاه و ملاقات از نزدیک به راحتی فراهم نمی شود. مسئولان آسایشگاه ها به ما گفتند حتما باید حداقل 20 نفر باشید تا بتوانید به اینجا بیایید. ضمن اینکه تاکید داشتند باید نامه ای برای سازماندهی و هماهنگی بنویسید. دقیقا این موضوع را در یکی از نمایش مجنون و در یک دیالوگ آوردیم که امکان ملاقات جانبازان اعصاب و روان را به راحتی نمی دهند.

وی با بیان اینکه هنرمندان به جز مسئولیت الهی، مسئولیت اجتماعی نیز دارند، عنوان داشت: ظاهر موضوع نشان دادن زندگی یک جانباز است اما وظیفه اجتماعی من آن است که می خواهم کاری کنم تا مردم نسبت به این افراد که جانشان را برای مردم در کف دست گرفتند، شناخت پبدا کنند و این شناخت باعث شود، به دیدار ایشان برویم. متاسفانه با اینکه بیش از سی سال از زندگی ام می گذارد، با این افراد آشنا نبودم و امیدوارم این نمایش عده ای را دچار تحول کند و همین برای من کافی باشد.

وی تاکید کرد: باید قدر امنیت و کسانی که برای این امنیت در دفاع مقدس جنگیدند و جانشان را فدا کردند، بدانیم و اینکه آنها برای آرمان و هدف بزرگی رفتند دلیل نمی شود نسبت به نیازهای مادی شان در این روزها بی توجه باشیم.

در ادامه احسان شمسایی نیز درباره ایده نمایش مجنون اظهار داشت: ایده اصلی این نمایش از یکی از قسمت های برنامه خندوانه که یک مهمان جانباز دعوت کرده بودند، شروع شد. آن برنامه را تا ساعت ها درگیر کرد و شاید یکی از بهترین برنامه های خندوانه همان قسمت بود.

وی ابراز داشت: ساخت نمایش درباره جانبازان اعصاب و روان یک ادای دین کوچک در مقابل فداکاری های این عزیزان است که البته کار بسیار کوچک و در حد بضاعت است.

شمسایی با اشاره به پیشتیبانی از این نمایش عنوان داشت: تهیه این کار توسط موسسه فرهنگی و مالی قاسم ابن الحسن (ع) است که هیچ وابستگی به هیچ نهادی ندارد و کاملا مردمی اداره می شود. از ابتدا هم بنای این مجموعه بر این گذاشته شده است که هیچ وقت به دنبال منافع مادی و جذب مخاطب به هر قیمتی نبوده ایم. در همین راستا بر اساس ادای دینی که نسبت به جانبازان داشتیم، ساخت نمایش مجنون را پیشنهاد دادیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه جانبازان اعصاب و روان محجور هستند و به همین دلیل سعی کردیم با این کار آنها را از این محجوریت خارج کنیم و امیدواریم یک ادای دین کوچک برای این عزیزان باشد.

این کارگردان تئاتر با اشاره به تشکر و قدردانی ها از نمایش مجنون، عنوان داشت: با وجود این قدردانی های لسانی، متاسفانه هیچ حمایت مادی صورت نگرفته است. حقیقت آن است که معمولا اینگونه ژانرها و نمایش ها مخاطب عام ندارد و به همین دلیل نیاز به حمایت ها و تبلیغات با تامین هزینه ها است زیرا دیده شدن نمایش مجنون، به معنی دیده شدن جانبازان است.

شمسائی ادامه داد: با وجود اینکه اکثر نهادها و ارگان های دولتی بودجه ای برای کارهای فرهنگی دارند اما هیچ نهادی به ما کمک نکرد.

وی بیان کرد: این موضوع مخصوصا برای قشر جوان اهمیت دو چندانی دارد زیرا این قشر اهمیت دفاع مقدس و موشک و گلوله را درک نکرده باشد و فقط امنیت امروز را مشاهده می کنند و از ناهنجاری ها به دور است.

شمسایی با بیان اینکه در همه دنیا نسبت به سربازانی که برای وطن جنگیده اند، احترام خاصی وجود دارد، عنوان داشت: متاسفانه در ایران یک نوع حساسیت و طلبکاری نسبت به سربازان و جانبازان و ایثارگران وجود دارد و ادعا می کنند آنها برای خودشان رفته اند و چرا از بعضی حقوق مانند سهمیه اندک کنکور برخوردار هستند در حالی که اینها کمترین ادای دین جامعه به شهدا است زیرا به این موضوع توجه می کنند که این فرزند شهید از نعمت پدر برخوردار نبوده است.

وی از ادامه فعالیت های فرهنگی در این راستا گفت و اظهار داشت: قصد داریم در مؤسسه فرهنگی مذهبی حضرت قاسم بن الحسن (ع) یک کانون هنری و تئاتر برای علاقه مندان به این حوزه راه بیندازیم و در این کانون به آموزش هنرهای نمایشی بپردازیم.

دسترسی سریع
پرده آخر