پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

مدیر اطلاع رسانی جشنواره تئاتر فجر اعلام كرد: برگزاری سمینار پژوهشی از 30 بهمن ماه

غفاری گفت: از روز سی ام بهمن ماه به مدت چهار روز سمینار پژوهشی با موضوع بررسی تاریخ شفاهی و شنیداری چهل ساله برگزار می شود و ورود برای عموم آزاد است.

1397/11/30
|
09:29

برنامه "پرده آخر" ویژه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور معصومه نورزاد بازیگر و داریوش شهبازی کارگردان نمایش رادیویی "باد که می نویسد"، امیربهاور اکبرپور کارگردان نمایش "آنشرلی با موهای خیلی قرمز"، امین میری بازیگر نمایش "راز بقا و خنکای ختم خاطره" و عباس غفاری مدیر بخش اطلاع رسانی جشنواره از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

کارگردان نمایش رادیویی "باد که می نویسد" در این ویژه برنامه اعلام کرد: این نمایش روز چهارشنبه یکم اسفند ماه ساعت 19 در تماشاخانه سرو واقع در خیابان طالقانی اجرا می شود ضمن اینکه تماشای این اثر رایگان است.

شهبازی گفت: "باد که می نویسد" سراسر غافلگیری است و مخاطبان مطمئن باشند که با شنیدن و دیدن این نمایش غافلگیر خواهند شد.

این کارگردان تئاتر بیان داشت: ما به ناچار باید اِلمان های تصویری را که در صحنه اجرا می شود از متن حذف کنیم و صویر صوتی را جایگزین آن نماییم تا تخیل مخاطب درگیر داستان شود. در نمایش نامه رادیویی تمام افکت های صوتی باید جای گذاری شوند.

وی یادآورشد: ما برای بهتر شدن جنس بازی ها بازیگران این نمایش را به جز خانم نورزاد از پایان قصه خبر مطلع نکردیم. بخشی از نمایش ما از انقلاب آغاز می شود و به دفاع مقدس می رسد.

شهبازی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: غالب فضای نمایش ما در یک اداره است و باید محیط یک اداره را طراحی می کردیم اما به دلیل اینکه نمایش ما حالت سایکودرام داشت فضاهای جنگ را به فضای اداره منتقل کردیم و زمان این نمایش هم 45 دقیقه است.

کارگردان نمایش رادیویی "باد که می نویسد" با معرفی بازیگران این اثر رادیویی گفت: میرطاهر مظلومی، معصومه نورزاد، مهرداد مهمان دوست و مهدی طهماسبی از بازیگران این نمایش رادیویی هستند.

نورزاد در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: در این نمایش نقش یک همسر شهید را بازی می کنم. این کار به شکل رادیویی تنظیم شده البته کار بازیگر زن در اجرای رادیویی خیلی سخت تر است و باید تمام حالات حسی را با صدای خودم به شنونده و مخاطب منتقل کرد.

بازیگر نمایش رادیویی "باد که می نویسد" افزود: تمام اتفاقاتی که در کار بازی صدا وجود دارد تغییر حس و حال هایی است که به حرمت اجرایی در صدا می دهیم و این با کار صحنه خیلی متفاوت است. نقشی که بازی می کنم خیلی درگیری های حسی دارد و کاراکتر را با تمام وجودم حس کردم تا جاییکه در بسیاری از بخش های این بازی خودم با متن گریه کردم.

در ادامه، اکبرپور کارگردان نمایش "آنشرلی با موهای خیلی قرمز" گفت: متاسفانه ما وقتی می خواهیم در تئاتر کار کنیم شهرستانی بودن یک معضل است، دانشجو بودن معضل دیگر و ما ترکیبی از این دو معضل هستیم و در شرایط سختی کار می کنیم.

کارگردان نمایش "آنشرلی با موهای خیلی قرمز" بیان داشت: این اثر محصول یک کار گروهی است و اگر هم مورد استقبال قرار گرفته به همین علت است.

وی در رابطه با خط قصه این نمایش افزود: قصه این نمایش، همان قصه معروف آنشرلی است که قرار است که یک خواهر و برادری یک پسر بچه ای را به فرزندی قبول کنند و به اشتباه یک دختر بچه وارد آن خانه می شود. در آن قصه ی خیلی معروف دختر مورد پذیرش قرار می گیرد و به خوشبختی و سعادت می رسد اما در قصه ی ما قرار نیست آن دختر مورد پذیرش قرار بگیرد.

همچنین در ادامه، امین میری بازیگر نمایش "راز بقا" و "خنکای ختم خاطره" گفت: در هر دوی این نمایش ها نقش یک پیرمرد را بازی می کنم که البته فضای هر کدام از این نمایش ها از یکدیگر متفاوت است.

این بازیگر تئاتر افزود: در نمایش"خنکای ختم خاطره" افتخار همکاری با حمید آذرنگ و فاطمه معتمد آریا را دارم و امیدوارم که تماشاگران این اثر را بپسندند.

در پایان این ویژه برنامه، غفاری مدیر بخش اطلاع رسانی جشنواره به رادیو گفت و گو گفت: تا به الان از پنج کتاب رونمایی شده است. از روز سی ام بهمن ماه به مدت چهار روز سمینار پژوهشی با موضوع بررسی تاریخ شفاهی و شنیداری چهل ساله برگزار می شود و ورود برای عموم آزاد است.

دسترسی سریع
پرده آخر