صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

گوران اظهار داشت: امسال فستیوالی داشتیم که کاری در آن سانسور و یا توقیف نشد و از این بابت باید به نادر برهانی مرند تبریک گفت.

برنامه "پرده آخر" ویژه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور دکتر امیرحسین حریری مدیر مرکز تئاتر مولوی، ابراهیم حسینی مدیر اسناد بخش چهل سالگی تئاتر، رضا گوران داور بخش " ایران یک " جشنواره تئاتر فجر و همچنین عباس غفاری مدیر ارتباطاتی سی و هفتمین جشنواره از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

حریری در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهارکرد: ما امسال میزبان 12 نمایش در تالار مولوی بودیم البته با توجه به تصمیم ستاد فقط یکی از سالن های ما در اختیار جشنواره قرار گرفت.

مدیر مرکز تئاتر مولوی افزود: همه این اجراها به غیر از سه اجرا همه روزه در دو سانس17 و 19 در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی به روی صحنه می رفتند که با توجه به سبقه این مرکز و نوع اجراهای تجربه گرا و نوع ساختمان این مجموعه اجراها بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

وی همچنین گفت: در این مرکز دو نمایش خارجی از کشورهای رومانی و نروژ در دو روز و البته در یک سانس اجرا شدند.

حریری در ادامه این ویژه برنامه بیان داشت: تعداد سالن های استاندارد از نظر سخت افزاری و سالن هایی که قادر به میزبانی گونه های مختلف نمایشی باشند زیاد نیست و انتخاب ها محدود است.
بنابراین فقط یکی از سالن های تئاتر مولوی با توجه به پیشینه و نوع معماری و امکانات فنی تقریبا هر سال میزبان این جشنواره بوده است.

وی یادآور شد: مرکز تئاتر مولوی نه تنها برای دانشگاه تهران بلکه برای تئاتر کشور یک خاستگاه و میراث فرهنگی است. همه هنرمندان تئاتر از این مرکز خاطره دارند و اولین تجربه های ناب بسیاری از هنرمندان نامدار کشور ما در این مرکز اتفاق افتاده است. نه تنها این مرکز بلکه مراکز دیگر هم نیازمند توجهات بیشتر هستند.

مدیر مرکز تئاتر مولوی گفت: در شرایط بد اقتصادی، دانشگاه تهران از این مرکز حمایت و آن را بازسازی کرد اما نیازمند ایجاد چندین مرکز تئاترمولوی هستیم، این سالن ظرفیت محدودی برای اجرا دارد و استعداد و خلاقیت های زیادی وجود دارد که به کارگرفته نشده اند. سیاست گذاران فرهنگی باید با همراهی مراکز فرهنگی ورود جدی به این قضیه کنند.

حریری بیان کرد: مرکز تئاتر مولوی یک مرکز 47 ساله است که در پردیس مرکزی دانشگاه تهران در خیابان 16 آذر واقع شده و به عنوان قدیمی ترین مرکز تئاتر دانشگاهی و از تخصصی ترین سالن های نمایشی کشور شناخته می شود.

وی ادامه داد: این مرکز در پنج دهه اخیر به فعالیت های دانشگاهی اختصاص داشته و نمایش های ناب دانشجویی در این مرکز اجرا شده اند و در حال حاضر در تولیت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران قرار دارد.

مدیر مرکز تئاتر مولوی متذکر شد: سیاست گذاران فرهنگی در آموزش عالی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در کنار اصناف مرتبط خود برنامه مدونی را برای ایجاد مراکز تئاتر تهیه کنند.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه، ابراهیم حسینی گفت: انگیزه ایجاد این نمایشگاه از خود شکل اجرای هنر فاخر نمایش است. بخشی از این اسناد به صورت شخصی، بخشی با اهدای هنرمندان و بخشی هم توسط مرکز اسناد کتابخانه تئاتر شهر و کتابخانه ملی جمع آوری شده است. این نمایشگاه نیازمند زیرساخت نرم افزاری و سخت افزاری است.

مدیر نمایشگاه اسناد بخش چهل سالگی تئاتر افزود: ما در تلاش هستیم تا این نمایشگاه را تا یک ماه دیگر تمدید کنیم تا پژوهشگران، گرافیست ها و عکاسان از زوایه های مختلف از این نمایشگاه بازدید کنند. این نمایشگاه یک ویترین و یک یادآوری است که اسناد تئاتر در حال از بین رفتن است.

حسینی بیان داشت: یکی از بخش های این نمایشگاه، "تئاتر در جبهه" است. ما رزمندگانی داریم که تنها دلخوشی آنها در دوران اسارت تئاتر بوده اما به دلیل شفاهی بودن تاریخ، از روی جلد کتاب آقای عبدالمجید رحمانیان استفاده کردیم که اسرا تئاتر کار می کردند و این برای ما خیلی جالب بود.

در بخش دیگری از این ویژه برنامه، رضا گوران داور بخش " ایران یک " جشنواره تئاتر فجر گفت: تراکم کاری این بخش بسیار بالا بود، ما حدود 30 نمایش از گروه های جوانی دیدیم که سومین تجربه کاری خود را می گذارنند و این کار را برای داوران خیلی سخت کرد.

گوران اظهار داشت: ما برای هر نمایش بررسی های زیادی انجام دادیم و تا حد ممکن سعی می کنیم این بررسی ها عادلانه باشد و به هیچ یک از آثار سلیقه ای نگاه نکردیم. امسال فستیوالی داشتیم که کاری در آن سانسور و یا توقیف نشد و از این بابت باید به نادر برهانی مرند تبریک گفت.

در پایان، غفاری مدیر ارتباطاتی جشنواره تئاتر فجر اعلام کرد: داوران، نامزدهای نمایش های رادیویی را اعلام کردند و داوری بخش بین الملل و ایران یک نیز تا صبح چهارم اسفند ادامه دارد.

مرتبط با این خبر

  • تلاش شده تا مشکلات مالی جشنواره تئاتر فجر نمود بیرونی نداشته باشد

  • فروش اینترنتی بلیط تئاتر، جذابیت جشنواره را کم کرده است

  • پرفروش ترین نمایش های جشنواره تئاتر فجر/ استقبال از اجراهای خیابان ولیعصر

  • نمایش"2 U-Turn" برگرفته از آموزه های قرآنی/ استقبال گسترده از اجراهای خیابانی

  • " نامیرا " نمایشی از ایدئولوژی داعش و مدافعان حرم/ سفارشی کار نمی کنم

  • آغاز اجرای نمایش های رادیویی جشنواره تئاتر/ لغو اجرای گروه سوئدی

  • رسانه ها برای پیوند عمیق مردم با تئاتر تلاش کنند

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز