صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

مدیر روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر گفت: ما به حدود دو هزار نفر در روز سرویس می دهیم تا بتوانند نمایش ببینند و این اتفاق بزرگی است.

برنامه "پرده آخر" ویژه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور حامد عالمی پور کارگردان نمایش " دایک " ، شهرام کرمی مدیر کل اداره هنرهای نمایشی، محسن حسن زاده مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی و محمد جعفریان مدیر روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

کارگردان نمایش " دایک " در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: موضوع نمایش "دایک" انتظار مادری است که سه فرزند خود را به جنگ فرستاده و هر سه آنها شهید شدند و برگشتند اما فرزند چهارم این مادر هنوز بازنگشته است.

عالمی پور افزود: موازی با این قصه ما با سربازی مواجهیم که بیش از مدت خدمت خود در لب مرز خدمت می کند و مادر بیماری دارد که به خاطر فرارهایی که از پست خود کرده به او اجازه نمی دهند به دیدار مادرش برود.

وی ادامه داد: "دایک" قصه ی ما به خاطر تشابه تصویری و صدایی که بین محمد و سربازی که در لب مرز پست می دهد این دو را با هم اشتباه می گیرد و هر شب خواب می بیند که پسرش در لب مرز است و به او می گوید من را در اینجا پیدا کن.

این کارگردان تئاتر گفت: ماجرا اینجاست که این مادر روزمرگی خود را با این سرباز به عنوان پسرش می گذارند تا اینکه تصمیم می گیرد تمام دارایی اش را جمع کند و با این پسر فرار کند. روزی که این تصمیم به قطعیت می پیوندد استخوان های محمد واقعی در لب همان مرز و در همان جایی سرباز پست می داده پیدا می شود و توسط سرباز به خواسته خود به خانه برمی گردد.

عالمی پور یادآور شد: این نمایش دی ماه سال گذشته در بجنورد اجرا شد. من از نسل "دایک" نیستم اما منابع من همین امروز است، از نظر من جنگ هنوز تمام نشده و آدم های بعد از جنگ درگیری بیشتری با جنگ دارند.

وی در ادامه گفت: شهر من شهر کوچکی است اما رشادت های عجیبی داشته بطوریکه با یک جستجو در شهر می توان فهمید این افراد هنوز هستند و هنوز به خاطر شهید گمنام خود انتظار می کشند. واژه مادر همیشه برایم مقدس است. "دایک" اصلا کلیشه نیست اتفاقا دایک مادر خود من است که اگر هر روز از ساعتی که باید در خانه باشم دیر کنم نگران و منتظر من می شود و حالا این انتظار بیست سال طول کشیده است. انتظار این دسته از مادران بسیار مظلوم است و خیلی دیده نشده است.

کارگردان نمایش " دایک " ابراز داشت: با اینکه 80 درصد از دکور ما به خاطر اتفاقاتی که در مسیر جاده ای بجنورد تهران و برف سنگین، کامل نشد و مجبور شدیم با 20 درصد از دکور اجرا کنیم اما اکثر مخاطبان ما از این نمایش رضایت داشتند.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه، شهرام کرمی مدیر اداره کل هنرهای نمایشی اظهار داشت: جشنواره امسال دبیر تازه نفسی دارد. یک هنرمند شناخته شده از جامعه تئاتری به عنوان دبیر جشنواره انتخاب شده و جشنواره حاصل زحمات و تلاش آقای نادر برهانی مرند است که به اتفاق ستاد برگزاری تمام تلاششان را می کنند تا جشنواره شایسته ای برگزار شود.

کرمی افزود: اگر این رویداد فقط از طریق اداره کل هنرهای نمایشی و مجموعه همکاران مرکز برگزار شود امکان این اتفاق وجود دارد که صرفا یک رفع تکلیف شود اما واقعیت اینکه این شرایط در جشنواره وجود ندارد.

مدیر اداره کل هنرهای نمایشی گفت: با وجود تمام سختی ها و اعتبار جشنواره و از همه مهمتر توقع زیاد هنرمندان و انتظاری که از جشنواره دارند اما این جشنواره یک جشنواره پویا و زنده و پرتلاش است. این موضوع را هم می توان در حضور گرم تماشاگران دید و هم در هنرمندان شرکت کننده در این جشنواره.

کرمی مطرح کرد: یکی از سیاست هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می کند این است که از تعدد جشنواره های تئاتری جلوگیری کند.

در ادامه، حسن زاده مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی بیان کرد: از همان ابتدا تیمی از منتخبین فعال و پویای روابط عمومی تشکیل شد که به آقای برهانی مرند مشاوره بدهند. اصحاب رسانه در این دوره از جشنواره تئاتر فجر همکاری خیلی خوبی داشتند و بخش عمده ای از پویایی جشنواره امسال مرهون زحمات رسانه ها بود.

حسن زاده گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی برای برگزیدگان جشنواره استانی و همایش برگزیدگان استانی از اتفاقات خوب جشنواره امسال بود. احساس می کنم ما در یک بزنگاهی هستیم و جشنواره فجر به سمتی می رود که شاید خیلی خوشایند خانواده تئاتر نباشد و به تدریج جذابیت ها از آن گرفته می شود. البته این نگاه سخت گیرانه ماست که درگیر موضوع هستیم لذا به یک برنامه و برگزاری نشست و طرح مسئله راجع به جشنواره نیاز داریم.

در پایان این ویژه برنامه، جعفریان مدیر روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر بیان کرد: مجموعه تئاتر شهر به عنوان پیشانی تئاتر و قدیمی ترین و با اعتبار ترین مجموعه تئاتری است. ما به حدود دو هزار نفر در روز سرویس می دهیم تا بتوانند نمایش ببینند و این اتفاق بزرگی است.

مدیر روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر گفت: این مجموعه فقط برای دو سالن اصلی ساخته شده اما الان پذیرای پنج سالن است و این حداکثر توان این ساختمان است که در این سالها از آن بهره می بریم.

مرتبط با این خبر

  • تلاش شده تا مشکلات مالی جشنواره تئاتر فجر نمود بیرونی نداشته باشد

  • فروش اینترنتی بلیط تئاتر، جذابیت جشنواره را کم کرده است

  • پرفروش ترین نمایش های جشنواره تئاتر فجر/ استقبال از اجراهای خیابان ولیعصر

  • نمایش"2 U-Turn" برگرفته از آموزه های قرآنی/ استقبال گسترده از اجراهای خیابانی

  • " نامیرا " نمایشی از ایدئولوژی داعش و مدافعان حرم/ سفارشی کار نمی کنم

  • آغاز اجرای نمایش های رادیویی جشنواره تئاتر/ لغو اجرای گروه سوئدی

  • رسانه ها برای پیوند عمیق مردم با تئاتر تلاش کنند

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم