پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

نویسنده و منتقد تئاتر: رابطه دانشگاه و رادیو دچار اختلال است

احسان زیورعالم، پژوهشگر تئاتر با اشاره به اینکه رادیو برای جذب مخاطب به تئاتر کمک کرده اعتقاد دارد که در حال حاضر رابطه بین دانشگاه و رادیو دچار اختلال است.

1398/11/19
|
10:30
|

یک نویسنده و منتقد تئاتر در برنامه «پرده آخر» رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: دانشگاه توجه زیادی به رادیو و نمایش رادیویی ندارد و در واقع ارتباط خوبی با رادیو از سوی دانشگاه وجود ندارد در صورتی که اگر به تاریخ نگاه کنیم متوجه می‌شویم که رادیو به جامعه تئاتری خیلی کمک کرده تا مخاطب تئاتری داشته باشد.

وی افزود: وقتی پای حرف قدیمی‌ترها بنشینیم مدام از نمایشنامه‌های رادیویی می‌گویند که بعدها در تلویزیون به شکل تصویری هم اجرا می‌شد ولی از یک جایی به بعد این پیوند قطع شده است شاید یکی از علت‌های قطع شدن این پیوند این باشد که رسانه‌های دیگری وارد زندگی شده است.

این پژوهشگر تئاتر اظهار داشت: وقتی در جشنواره تئاتر فجر مقوله تئاتر را مطرح می‌کنند می‌خواهند بگویند که هنوز فرم رادیویی تئاتر امکان‌پذیر است.

او در رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: این قضیه می‌تواند به شکل پادکست اتفاق بیفتد. اکنون در دوره‌ای هستیم که اپلیکیشن‌های پادکست به شدت محبوب هستند و همواره دیدم که جای پادکست نمایشی خالی بوده است.

این منتقد معتقد است: مسئولان ما به این ظرفیت نیز خیلی توجه نکردند.

زیورعالم در پایان تاکید کرد: رابطه بین دانشگاه، رادیو و مخاطب در حوزه رادیو نمایش دچار اختلال است و مثل 10 سال پیش نیست. تنها جایی که هنوز به متن پایبند است نمایش رادیویی است.

دسترسی سریع
پرده آخر