پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشكده هنر: تئاتر مجازی در مقابل تئاتر صحنه‌ای قرار نمی‌گیرد

افشار گفت: تئاتر همانند سایر نهادهای اجتماعی با توجه به قواعد خودش می‌تواند از تکنولوژی بهره بگیرد و زبان متفاوتی را ارائه دهد.

1399/05/11
|
10:45
|

برنامه پرده آخر با موضوع تئاترهای آنلاین، در ارتباط تلفنی با دکتر حمیدرضا افشار (عضو هیئت علمی دانشکده هنر، کارگردان و بازیگر تئاتر) از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

حمیدرضا افشار در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» با اشاره به سرعت رشد رسانه‌های مختلف، گفت: فضای مجازی همان‌طور که به اکثر حوزه‌ها ورود کرد و آن‌ها متحول کرد در تئاتر هم کارکردهای خودش را پیدا می‌کند.

وی افزود: ما باید از تجربه‌های جدید حاضر در حوزه تئاتر استفاده کنیم.

عضو هیئت علمی دانشکده هنر با اشاره به تاریخ نامعلوم مهار شدن کرونا، توضیح داد: تئاترهای آنلاین قرار نیست در مقابل تئاترهای صحنه‌ای قرار بگیرند.

وی با اشاره به این که اجرای صحنه‌ایِ تئاتر همیشه جایگاه خودش را دارد و خواهد داشت، تصریح کرد: اجرای آنلاین تئاتر به این دلیل است که ما از تولیدات و فعالیت‌های خودمان عقب نمانیم.

حمیدرضا افشار اضافه کرد: ما باید در شرایط امروزی، در استفاده از رسانه‌ها و ظرفیت‌های جدیدِ تکنولوژیک خلاقیت داشته باشیم.

وی با اشاره به شیوه تدریس تئاتر در دوران کرونا، توضیح داد: در ترم گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها ما نتوانستیم به طور حضوری و نفس به نفس کلاس‌های درس را برگزار کنیم و به تبع شرایط تمام امور تحصیلی از طریق فضای مجازی و دورکاری پیگیری شدند.

این بازیگر تئاتر ادامه داد: درسی که به طور حضوری ارائه می‌شود، با درسی که غیر حضوری است، تفاوت دارد.

وی افزود: ما نمی‌توانیم سرفصل‌های دروس حضوری را به طور مجازی تدریس کنیم، بر همین اساس کلاس‌های مجازی باید سرفصل‌های جدیدی داشته باشند.

حمیدرضا افشار با اشاره به تفاوت‌های اجرای صحنه‌ای با آنلاین، اظهار داشت: اکثر کشورهای توسعه‌یافته اجراهای آنلاین تئاتر را به تناسب شرایط ارائه‌ی اثر تنظیم می‌کنند.

وی افزود: نمایش‌نامه‌ای که برای تئاتر صحنه‌ای نوشته شده است، نباید عین به عین در اجرای آنلاین به نمایش برسد.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: در اجرای تئاتر به طور آنلاین، تخصص‌های کارگردانی تلویزیونی و کار با دوربین به کار اضافه می‌شوند و گروه‌ِ اجراگر باید در کنار اصول نمایشی به این موارد نیز توجه داشته باشند.

وی با اشاره به این که مشکل تئاتر آنلاین به حوزه زیرساخت مربوط نیست، عنوان کرد: در فرآیند ارائه‌ی تئاتر و اجرای نمایش، اثر و بازیگر باید بتواند با مخاطب تعامل کند و همین‌طور مخاطب به تناسب فضای ایجاد شده این تعامل را پاسخ دهد.

افشار ادامه داد: متاسفانه ما دانش لازم برای تولید و دریافت محتوا از طریق بسترهای برخط را در اختیار نداریم.

وی تاکید داشت: تئاتر همانند سایر نهادهای اجتماعی با توجه به قواعد خودش می‌تواند از تکنولوژی بهره بگیرد و زبان متفاوتی را ارائه دهد.

این بازیگر تئاتر با بیان این که نهادِ تئاتر با هویت خودش را تثبیت کند، اظهار کرد: در حال حاضر نهادهای متولی در حوزه تئاتر باید در فضاهای رسانه‌ای حضور فعال داشته باشند.

وی با بیان این که تئاتر نباید معطوف به تهران فعالیت کند، توضیح داد: اینترنت و شبکه‌های مجازی این امکان را می‌دهند که ما بتوانیم تئاتر را در دورترین نقاط کشور توسعه دهیم.

دسترسی سریع
پرده آخر