صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

روانشناس و مشاور خانواده با اشاره به نقش هم کفو بودن در خیانت همسر گفت: آقایان باید این نکته را بدانند که یک خانم با تمام اشکالات یک مرد سال های سال به امید تغییر و بهبود ممکن است با همسرش زندگی کند.

برنامه "پرونده" رادیو گفت و گو با موضوع" نقش خیانت در طلاق"، با حضور دکتر مستوره سادات مدرسی روانشناس و مشاور خانواده به روی آنتن رفت.

دکتر مستوره سادات مدرسی با ابراز تاسف از حذف تجربه خانواده از انتخاب های فرزندان، گفت: این مسئله جای نگرانی دارد از این بابت که خانواده ها آگاهانه برخورد نمی کنند.

وی به معیارهای انتخاب اشاره کرد و بیان داشت: انتخاب ارزش های ناپایدار برای گزینش یک فرد برای شریک زندگی واقعا نمی تواند دلیل کافی و جامعی باشد تا بتوانیم بگوییم می توان با این فرد زندگی کرد.

روانشناس و مشاور خانواده به لزوم مهریه منطقی به عنوان پشتوانه اقتصادی یک زن اشاره کرد و اظهار داشت: بخشیدن مهریه یا بیش از حد پایین گرفتن مهریه، تضییع حقی است که خداوند برای زن تعیین کرده است. در واقع مهریه تعیین پشتوانه اقتصادی برای یک زن است که به مجرد احساس نیاز، بتواند خودش را از این جهت غنی اعلام کند و لذا مهریه معقول برای زندگی لازم است.

وی به عندالمطالبه بود مهریه تاکید کرد و گفت: شما هر وقت بخواهید حق دارید این حق را طلب کنید و همسر شما باید به چیزی بله بگوید که در استطاعتش است.

وی در رابطه با تبیین قوانین متذکر شد: در خیلی از قوانینی که در حوزه طلاق وجود دارد تبیین انسانی از جانب دین وجود دارد اما در حوزه مجریان قانون و قانونگذاران این مسئله عموما تبیین مردانه دارد البته نه از باب اینکه به نفع مردها باشد یا زن ها بلکه از این بابت که تصور بر این است که معنی قانون یا حکم به این شکل است، بنابراین باید مطالعات بیشتر و عمیق تری در این خصوص انجام شود.

مدرسی با اشاره به نقش هم کفو بودن در خیانت همسر گفت: عدم هم کفو بودن باعث ایجاد تنهایی و انزوا می شود و گاها به خیانت کشیده می شود. آقایان باید این نکته را ببینند که یک خانم با تمام اشکالات یک مرد ممکن است سال های سال با همسرش زندگی کند به امید تغییر و بهبود و تمام این سال ها تمام تلاشش را می کند و اصلا نیازهای عاطفی اش به گونه ای است که با همان همسرش خودش را راضی و قانع نگه می دارد.

وی به قوانینی که در چند همسری وجود دارد اشار داشت و گفت: در چند همسری یک آقا باید ببیند که آیا در توانش است بین دو تا چند نفر تساوی عاطفی و اقتصادی برقرار کند، اینها ترمز هایی است که در شرع برای ما گذاشته شده و عدم انجام اینکار به معنای عدم توانایی نیست بلکه به معنای عاقل بودن فرد است.

وی در خصوص زنانی که نقش متقابل در خیانت یک مرد را دارند، بیان داشت: خانمی که حاضر می شود این اشتباه را بکند و زندگی را ویران کند، به مرد، زن و فرزندان آن خانواده بدهکار است چون عواطف یک آقا را تحت تاثیر قرار داده و حتی اگر شروع کننده هم نبوده به عواطف یک مرد بله گفته، مردی که تعهدات و مسئولیت هایی را دارد. فرزندی را بی پدر کرده و همسری را بی شوهر.

مرتبط با این خبر

  • طلاق از نظر فقهی و حقوقی در اختیار مرد است

  • نقش فقدان تفاهم و عدم مهارتهای زندگی در طلاق

  • نقش اختلالات اخلاقی وخشونت درنابسامانی زندگی مشترک

  • نقش اختلالات اخلاقی وخشونت درنابسامانی زندگی مشترک

  • عدم مهارتهای ارتباطی و خشونت چگونه طلاق زوجین را رقم می‌زند

  • شرط درخواست مسکن مستقل توسط زوجه چیست؟

  • پارانوئید یک مشکل ذاتی نیست

  • نقش اعتیاد و عدم مهارتهای ارتباطی در فروپاشی خانواده

  • پدرومادر در ازدواج های مدرن نقشی تشریفاتی دارند

  • نقش خشونت و عدم مهارتهای ارتباطی در طلاق زوجین