صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها و چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

قاضی دادگاه خانواده عنوان کرد : بیشتر اختلافات زوجین بر سر موضوعاتی است که در حضور یک شخص بی طرف حل خواهد شد اما به دلیل عدم درک متقابل از یکدیگر ، نمی توانند مشکل خود را در منزل حل کنند و در نتیجه به دادگاه مراجعه می کنند.

برنامه " آوای قانون " با موضوع تبین و تحلیل حقوق خانواده با حضور دکتر رحمان علیرضایی ، قاضی و رئیس شعبه 6 دادگاه خانواده شهر ری روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

آوای قانون : بیشترین عوامل و مواردی که سبب مراجعه زوجین به دادگاه های خانواده می شود و راهکار شما برای کاهش این چالش ها چیست؟
علیرضایی : بیشترین پرونده دادگاه ها ، عدم تفاهم زوجین است و بیشتر این مشکلات بر سر موضوعاتی است که در حضور یک شخص بی طرف حل خواهد شد اما از آنجایی که درک متقابل و صحیحی از یکدیگر ندارند ، نمی توانند مشکل خود را در منزل حل کنند و در نتیجه به دادگاه مراجعه می کنند که همین حضور در دادگاه سبب وخامت اختلاف آنها می شود.
بهترین شیوه این است که زوجین در دوران نامزدی و پیش از عقد یکدیگر را به خوبی محک بزنند یعنی جلساتی برگزار شود و خانواده ها نیز با یکدیگر بیشتر آشنا شوند.

آوای قانون : مشاوره پیش از طلاق که توسط دادگاه های خانواده اجباری می شود سبب کند شدن روند طلاق زوجین می شود.با توجه به اینکه عدم سازش بسیاری از زوجین که اقدام به طلاق می کنند اثبات شده است ، آیا باز هم نیاز به شرکت در جلسات مشاوره ضروری است؟
علیرضایی : تجربه نشان می دهد در طلاق های توافقی اگر راهکارهایی در نظر گرفته شود و با زوجین صحبت شود در فراهم کردن بستر صلح و سازش موثر است. گرچه در برخی از موارد طلاق توافقی ، تصمیم زوجین قطعی است و حتی اگر با آنها جلسات مشاوره نیز برگزار شود ، از نظر خود منصرف نمی شوند اما قانون ناظر به عموم است یعنی زمانی که چنین قوانینی وضع می شود ، موارد استثنایی باید از آن تبعیت کنند. توجه داشته باشید قداست کانون خانواده به اندازه ای است که حتی اگر یک پرونده از صد پرونده طلاق در اثر جلسات مشاوره منجر به سازش بسیار ارزشمند است.

آوای قانون : در حدود 6ماه است که نفقه فرزندم پرداخت نمی شود و در مراجعاتی که به دادگاه داشته ام تنها به صبر دعوت شده ام و کار موثری انجام نشده است.برای تسریع روند فعلی چه باید کرد؟
علیرضایی : حضانت دختر تا 9 و پسر تا 15 سال قمری در اختیار مادر است.بنابراین وقتی فرزند از سن حضانت خود گذر کند ، مادر می تواند نگهداری او را به پدر خود واگذار نماید اما اگر پدر اهلیت سرپرستی اولاد را نداشته باشد و دادگاه حضانت دائم را به مادر داده باشد ، مادر می تواند دادخواست تنظیم کند و نفقه فرزند را از پدر وصول کند.

آوای قانون : آیا از نظر قانونی زن می تواند در هنگام عقد برای خود حق طلاق در نظر بگیرد؟
علیرضایی : بله ، زوجه می تواند در حین نکاح در صورت محقق شدن برخی شرایط عنوان شده ، حق طلاق مطرح کند یعنی این خواسته باید عقدنامه با توافق طرفین ثبت شود.

آوای قانون : چه شرایطی می تواند برای زوجه حق طلاق ایجاد کند؟
علیرضایی : یکی از مواردی که می تواند برای زوجه بستر طلاق را فراهم کند ، عسر و حرج است یعنی اگر یک خانم در شرایط سخت قرار بگیرد که غیرقابل تحمل باشد یا درصورت تحمل از بسیاری از منافع یک بانو محروم می شود ، می تواند در محکمه صالحه با یک دادخواست عسر و حرج خود را اثبات کند. پس از اثبات این موضوع یقینا می تواند طلاق بگیرد.

مرتبط با این خبر

  • خانواده های امروزی فقط به دنبال کسب درآمد هستند

  • کارکردهای عاطفی خانواده کم رنگ شده اند

  • رسانه تنها بهانه ارتباط در خانواده است

  • خانواده سالم تضمین کننده جامعه سالم است

  • خانواده خوب باعث پیشرفت جامعه می شود

  • رسانه ملی باید راه ازدواج آسان را به مردم نشان دهد

  • مشاوره قبل از ازدواج امری ضروری است

  • جزئیات طرح"آموزش سلامت یاری خانواده ها"

  • تربیت 8 هزار نیروی متخصص برای آموزش خانواده در مدارس

  • خانواده مدرن بیش از سنتی در معرض از هم پاشیدگی است