آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

در آوای قانون مطرح شد؛ خسارت تاخیر مسکن مهر باید طبق مصوبه بانک مرکزی باشد

قاضی دیوان عالی کشور عنوان کرد: تعاونی مسکن مهر اجازه ندارد جز بر اساس مصوبه بانک مرکزی خسارتی برای دیرکرد پرداخت خریداران تعیین کند.

1399/05/04
|
12:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه "آوای قانون" با موضوع خسارت تاخیر تادیه در پرداخت وجه چک و سایر اسناد تجاری و دیون با حضور حمیدرضا محمدباقری، قاضی دیوان عالی کشور و مدرس واحد آموزش قضات مرکز قوه قضائیه روانه آنتن شد.

*** آوای قانون: منظور از خسارت تاخیر تادیه چیست؟

محمد باقری: این عبارت در میان مردم باب شده است و بسیار استفاده می‌شود اما اگر بخواهیم آن‌ را به صورت روان تعریف کنیم می‌توان گفت همان مبلغی است که بابت عدم پرداخت در موعد معین دریافت می‌شود یا به اصطلاح عامیانه هزینه دیرکرد. در هر حال این موضوع در قانون تعبیه شده است و تاکید می‌کند اگر کسی طلبی داشته باشد و آن طلب وجه رایج باشد می‌تواند خسارت را مطالبه کند.

***آوای قانون: آیا خسارت تاخیر تادیه در هر مورد حقوقی قابل مطالبه است یعنی یک نظام سراسری و یکپارچه برای این قانون وجود دارد یا میان هریک از موارد تفاوت وجود دارد؟

محمد باقری: این موضوع طبق تبصره ماده دوم قانون صدور چک، خاص است یعنی نیاز به هیچ شرطی ندارد و اگر وجه چک در تاریخ مقرر ( سررسید ) پرداخت نشود، صادرکننده چک به صورت خودکار به پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ صدور چک تا تاریخ پرداخت مکلف می‌شود که نیاز به هیچ شرطی به جز مطالبه شاکی در دادگاه ندارد.
سایر اسناد تجاری مانند سفته، برات و سایر دیون مانند ثمن معامله و مبلغ ودیعه چند شرط دارد که ماده 523 آیین دادرسی مدنی به آن پرداخته است. نخست این که وجه طلب، وجه رایج باشد یعنی شاکی نمی‌تواند به جای هزینه خسارت خود خودرو طلب کند. شرط دوم این است که از سوی طلبکار مطالبه شده باشد، در واقع خسارت تاخیر از تاریخ مطالبه محاسبه می‌شود. البته باید توجه داشت خسارت تاخیر تادیه با خسارت تاخیر تعهد متفاوت است. خسارت تاخیر تعهد باید در قرارداد پیش بینی شود و تابع قوانین مدنی است.

***آوای قانون: بنده در خرداد ماه سال 93 مبلغ 25میلیون تومان به مسکن مهر 83 اصفهان بدهکار بودم. در حال حاضر پس از گذشت این همه سال، مسائل و مشکلاتی وجود داشت که سبب شد اکنون اقدام به تصویه کنم البته هنوز مسکن آماده تحویل نیست. از آنجایی که طبق مصوبه هیات مدیره تعاونی مسکن مهر سالیانه 25درصد تاخیر تادیه محاسبه می‌شود، جریمه تاخیر در سال 99 به مبلغ 96 میلیون تومان رسیده است. من برای تعهد چک پرداخت کرده بودم اما برگشت نخورده است. آیا این خسارت باید بر اساس مصوبه هیات مدیره مسکن مهر محاسبه شود یا طبق مصوبه بانک مرکزی؟

محمد باقری: نحوه محاسبه خسارت سالیانه در قرارداد درج شده و شما حتما آن را امضا کرده‌اید که در صورت تاخیر چه مبلغی پرداخت شود. تنها نکته قابل توجه این است که شما به جای دین و بدهی چک داده‌اید. هیات مدیره مسکن مهر تنها حق دارد آن چک را برگشت بزند و وجه آن و خسارت تاخیر تادیه را طبق نرخ مصوب بانک مرکزی را مطالبه کند.

***آوای قانون: آیا طرفین معامله می‌توانند نسبت به هر میزان‌ به عنوان خسارت تاخیر تادیه توافق کنند؟

محمد باقری: به جز موضوع چک که بر اساس نرخ تورم بانک مرکزی محاسبه می‌شود، در سایر مطالبات اگر طلب فقط وجه رایج باشد طرفین نمی‌توانند راجع به خسارت تاخیر تادیه توافق کنند یعنی تابع قوانین‌ آیین دادرسی مدنی است و محاسبه و قرارداد خلاف آن ربوی است. هر توافقی خارج از ماده 523 ربوی محسوب شده و دادگاه‌ها هم حکم نمی‌دهند. فقط شورای نگهبان در قانون عملیات بانکی بدون ربا به بانک‌ها اجازه داده که بر چند درصد توافق کنند. در سایر موارد اشخاص حق چنین توافقی را ندارند.

دسترسی سریع
آوای قانون