آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

یك كارشناس حقوقی: قانون اساسی از محیط‌زیست حمایت کرده و آن را ثروت عمومی می‌داند

امیرزاده اردهالی از حمایت قانون اساسی از محیط زیست گفت و تصریح کرد: قانون اساسی از منابع طبیعی حمایت کرده و آن‌ها را جزو انفال و ثروت‌های عمومی دانسته است که متعلق به همه ملت ایران است و کسی نمی‌تواند از آن‌ها استفاده شخصی کند.

1399/06/11
|
10:01
|

برنامه «آوای قانون» رادیو گفت‌وگو با موضوع حمایت از منابع طبیعی و ساز و کارهای قانونی در وضع حقوق کنونی در ایران و با حضور دکتر مهدی امیزاده اردهالی کارشناس حقوقی و مدرس دانشگاه به روی آنتن رفت.

مهدی امیرزاده اردهالی محیط زیست را محیطی با خصایص شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی معین عنوان کرد که بشر و سایر موجودات می‌توانند از آن برای یک زندگی طبیعی استفاده کنند و اظهار داشت: محیط زیست به دو گونه محیط زیست طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شود. انسان در ساختار و تشکیل محیط زیست طبیعی هیچ نقشی ندارد. محیط زیست مصنوعی نیز شامل خانه‌ها و جاده و کلیه آثار ساخت دست بشر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در قانون در خصوص محیط زیست از سه عنصر سخن گفته شده است، اظهار کرد: نخستین عنصر طبیعت است که انواع حیوانات، گیاهان و تعادل بیولوژیک بین آن‌ها را تشکیل می‌دهد. دومین عنصر منابع طبیعی است و سومین عنصر نیز شامل شهر و منازل می‌شود.

این کارشناس حقوقی از حمایت قانون اساسی از محیط زیست گفت و تصریح کرد: قانون اساسی از منابع طبیعی حمایت کرده و آن ‌ها را جزو انفال و ثروت‌های عمومی دانسته است که متعلق به همه ملت ایران است و کسی نمی‌تواند از آن ‌ها استفاده شخصی و خصوصی داشته باشد.

وی با بیان اینکه نخستین قانون در زمینه حفظ و حراست از منابع طبیعی، قانون ملی شدن جنگل‌ها مصوب سال 1341 هجری شمسی است، عنوان کرد: اراضی ملی و منابع طبیعی به دلیل خلاء‌های قانونی همچون عدم جرم انگاری نگهداری و عرضه محصولات جنگلی، استفاده غیر مجاز احشام از جنگل‌ها، بریدن بوته‌ها، آتش زدن درختچه‌ها و عدم اجرای صحیح مقررات مربوط به تثبیت مالکیت و تداخلات دستگاه‌های مختلف دولتی مورد تعرضات هر ساله شده و اراضی ملی تخریب می‌شوند.

این مدرس دانشگاه به جرم تغییر کاربری اراضی کشاورزی اشاره و اظهار کرد: از سال 1374 به بعد که قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی به تصویب رسید، تغییر کاربری به غیر از جزای نقدی یک تا سه برابری ارزش منطقه‌ای بنای احداثی، مشمول قلع و قمع و ساخت و ساز غیر مجاز نیز شده است. تا قبل از آن سال، مجازات جزای نقدی بود که با اصلاحات انجام شده در سال 1385، مجازات بیشتری برای مرتکبین در نظر گرفته شد.

امیرزاده اردهالی با تصریح بر اینکه شرایط کنونی محیط زیست فراتر از بحران است، گفت: با وجود ضعف‌هایی که در قانون و به خصوص در اجرا وجود دارد ولی قانون ملی شدن جنگل‌ها قانون خوبی است و از آن حمایت می‌کنم. در این قانون ذکر شده است اگر افراد نسبت به اراضی ملی متصرف باشند و حتی سند مالکیت هم گرفته باشند، سند مالکیت آن‌‌ها باطل می‌شود و این نشان می‌دهد آن زمان قانون خوبی تصویب شده بود و ‌ای کاش برای بقیه بخش‌های دیگر محیط زیست نیز چنین قانونی تصویب می‌شد.

دسترسی سریع
آوای قانون