صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

یک دکترای مدیریت فرهنگی صنایع دستی را پلی میان اقتصاد و فرهنگ دانست و تصریح کرد: صنایع دستی می تواند وضعیت خانواده ها را از نظر اقتصادی بهبود و رونق دهد.

برنامه «ضرب سکه» رادیو گفت و گو با موضوع از صفر تا صد با مبنای خانه داری تا کارآفرینی و با حضور دکتر فاطمه کبیری فر دکترای مدیریت فرهنگی و مهناز امامداری رئیس ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روی آنتن رفت.

فاطمه کبیری فر تنوع صنایع دستی در کشور را یک موقعیت استثنایی دانست و گفت: در این مقوله نقش آقایان کم نیست و باید به این مسئله بیشتر پرداخته شود.

وی با بیان اینکه صنایع دستی، پلی میان اقتصاد و فرهنگ است، تصریح کرد: صنایع دستی نه فقط می تواند وضعیت خانواده ها را از نظر اقتصادی بهبود و رونق دهد بلکه می تواند انتقال فرهنگ غنی ایرانی را به دنیا به ارمغان داشته باشد.

دکترای مدیریت فرهنگی به نکاتی که یک کارآفرین باید در کار خود به آن توجه کند، اشاره کرد و گفت: شناخت درست بازار از اولین نکاتی است که باید کارآفرینان به آن توجه کنند. چون عمده مشکل افراد این است که ما محصولی که تولید می کنیم، چگونه و در کجا به فروش برسانیم و اگر قبل از تولید به این مسئله نیاندیشیده باشند، قطعا سرخورده خواهند شد و نتیجه خوبی نخواهند داشت.

وی تاکید کرد: بنابراین بازاریابی و تشخیص نیاز بازار دو عامل بسیار مهم است. تیزبینی و خلاقیت باعث تشخیص درست نیازها خواهد بود.

کبیری فر با اشاره به اینکه ممکن است هر کارآفرینی در ابتدای شروع کار خود متضرر شود، این مسئله را طبیعی دانست و متذکر شد: نباید انتظار داشت که کارآفرینان در بدو شروع کار به سود کلان دست پیدا کنند و باید به این موضوع تصور شود که در زمان ضرر چگونه کسب و کار خود را مدیریت کند.

وی اشتغال در خانه را از موضوعات مهم اقتصادی برشمرد و در عین حال به رادیو گفت وگو گفت: پیامد اشتغال تنها اقتصاد نیست و یکی از مهمترین پیامدهای اشتغال، خروج از حالت رکود و افسردگی است.

دکترای مدیریت فرهنگی با تاکید بر اینکه تحصیلات آکادمیک مانعی برای ایجاد اشتغال در منزل نمی شود، اظهار داشت: افراد باید در شغلی که می خواهند در آن فعالیت کنند، کار بلد باشند؛ اگر خودشان نمی توانند از ابتدا به تنهایی کار را شروع کنند توصیه می کنیم برای دیگری در منزل کار را انجام دهند.

در ادامه مهناز امامداری خلاقیت و نوآوری را به عنوان یک آیتم بسیار تعیین کننده در موفقیت شغل و فن و حرفه دانست و گفت: در استان چهارمحال و بختیاری به تنوع و نوآوری و خلاقیت بر روی نمد توجه شده است و حتی در حوزه پزشکی نیز ورود کرده اند و انواع محصولات پزشکی از جمله محصولاتی که برای مشکلات دیسک کمر، انواع شکم بند، کمربند، بازوبند و زانو بند است، تولید می کنند و خلاقیت برگ برنده این منطقه بوده است.

وی به موانع کسب و کار و کار کارآفرینان اشاره و عنوان کرد: یکسری مباحث قانونی وجود دارد که می تواند بر فرآیند و رشد کار تاثیرگذار باشد که نیازمند بازنگری و تسهیل گری هستیم.

رئیس ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مصاحبه با رادیو گفت وگو ادامه داد: با قوانین موجود هم اگر افراد با مطالعه و با چشمانی باز وارد بازار شوند و با حساب و کتاب های غیر منطقی که با واقعیت های جامعه فاصله زیادی دارد، کار را شروع نکنند حتما می توانند موفق تر باشند.

وی افزود: شروع کردن با حداقل ها و کاهش وابستگی به وام، بخش مهمی از ریسک ها را کاهش می دهد و کمک زیادی می کند که فرد با گام های محکم تری کار خودش را هرچند کوچک شروع کند.

امامداری مشکلات در حوزه رشته های ستاره دار به ویژه در بخش مواد غذایی را زیاد دانست و گفت: متاسفانه علی رغم تلاش زیادی که در این چند ساله انجام داده ایم ولی تاکنون نتوانسته ایم با وزارت بهداشت به نقطه مشترکی بر این موضوع برسیم. امنیت و سلامت مردم مهم است و باید بر روی آن حساسیت زیادی باشد ولی نباید این حساسیت ها در همه رشته های کاری باشد.

وی در رابطه با نحوه آشنایی با انواع شغل های خانگی بیان کرد: در سایت وزارت کار در بخش مشاغل خانگی، کلیه اطلاعات لازم در مورد 352 رشته ای که به عنوان رشته های مصوب است، عنوان شده و همه دستورالعمل ها و ضوابط قانونی و همه آنچه که نیاز است در این سایت موجود است و افراد می توانند با مراجعه به آنجا و مطالعه آن فهرست، متناسب با توانمندی و اشراف بر هریک از رشته ها یکی از آن ها را انتخاب کنند.

مرتبط با این خبر

  • سیاست گذاری علم و فناوری باید اجزای این دو حوزه را به یکدیگر متصل کند

  • انگیزه بالای گردشگران حوزه سلامت برای ورود به ایران

  • جایزه مدیریت فناوری و نوآوری به "مدیریت" فناورانه و نوآورانه تعلق می گیرد

  • کارفرمایان در صورت جذب کارورز تسهیلات با نرخ ترجیحی دریافت می کنند

  • ایجاد مشاغل خانگی برای بانوان با اجرای "طرح معین" در بسیج سازندگی

  • لازمه توسعه کارآفرینی، آشنا بودن دانشگاه ها با پژوهش های سیستمی است

  • پدیده نوآوری لازمه توسعه کارآفرینی در دانشگاه ها است

  • استفاده از بستر «آی تی» برای توسعه کارآفرینی در دانشگاه ها ضرورت دارد

  • توسعه کارآفرینی در دانشگاه نیازمند تشکیل نظام اطلاعات بازار کار،آموزش و صلاحیت حرفه ای است

  • متولیان، رفتار اقتصادی مطلوب را به خانواده ها آموزش دهند