ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

مدرس اشتغال و كارآفرینی تاكیدكرد: ضرورت توجه بانوان کارآفرین به توسعه مهارت های فردی و بازرگانی

دکتر کاویانی گفت: بانوان کارآفرین باید به توسعه مهارت های فردی، سازمانی و بازرگانی بپردازند و آموزش های لازم را دریافت کنند.

1397/08/13
|
14:00

برنامه "ضرب سکه" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع چالش های کارآفرینی بانوان و راهکارهای عبور از آن با حضور دکتر مهناز کاشی رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور و دکتر محمد سعید کاویانی مدرس اشتغال و کارآفرینی و مشاور سازمان های دولتی و خصوصی در زمینه کسب و کار به روی آنتن رفت.

ضرب سکه: نحوه کمک رسانی سازمان بهزیستی به بانوان کارآفرین سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست چگونه است؟

کاشی: سازمان بهزیستی برای کمک به بانوان کارآفرین سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست برنامه های خاصی را در دستور کار خود دارد. از جمله برنامه های این سازمان ، مربوط به آماده سازی شغلی برای این افراد است که شامل آموزش مهارت های زندگی، مهارت های کسب و کار و مهارت های فنی می شود. با نیازسنجی که از مراجعین به سازمان انجام می شود، افراد به موسسات آموزشی از جمله سازمان فنی و حرفه ای کشور برای دریافت دوره های آموزشی معرفی خواهند شد و پس از دریافت آموزش ها آنها را برای مشاغل مختلف اعم از خوداشتغالی و کارفرمایی معرفی کرده و حمایت های ویژه ای را از این زنان در سازمان بهزیستی خواهیم داشت.

ضرب سکه: چالش های کارآفرینی بانوان چه مواردی هستند؟

کاشی: از جمله مشکلاتی که بانوان کارآفرین با آن مواجه هستند می توان به تمرکز گرایی اقتصاد دولتی، تنظیم بودجه با نگرش سرمایه های دولتی، فقدان برنامه های منسجم و مدون برای اشتغال زنان، مشکلات فرهنگی، دستمزد پایین زنان نسبت به مردان و عدم تمایل کارفرمایان به پوشش های بیمه ای برای بانوان اشاره کرد. خانم ها به ویژه زنان سرپرست خانوار با مشکلات عدیده ای در اشتغال و کارآفرینی مواجه هستند که عمدتاً مربوط به سیاست گزاری های دولت است. به عنوان مثال بانوان روستایی به دلیل نداشتن ضامن بانکی نمی توانند از منابع تسهیلاتی کم بهره بانک ها که در حال حاضر جزو سیاست های اخیر دولت است استفاده کنند. علاوه بر این، زنان شهری بی سرپرست نیز از سرمایه اجتماعی برای تامین وثیقه محروم هستند. متاسفانه سازمان بهزیستی اجازه راه اندازی صندوقی برای این موضوع ندارد و بنابراین قادر به تضمین تسهیلات بانکی افراد نیست. تنها اقدام سازمان بهزیستی این است که پرداخت تسهیلات بدون وثیقه و ضامن را برای آنها فراهم می کند.

ضرب سکه: کارآفرینی و آموزش اصول آن به بانوان کشورمان تا چه اندازه توسعه یافته است؟

کاویانی: عمده ترین مشکل ما ساختار آفرینی و تفکر کارآفرینی است، ما قبل از هر اقدامی به یک دولت کارآفرین نیاز داریم. یکی از مشکلات کارآفرینی در کشور ما نبود تفکر کارآفرینی در بدنه حاکمیتی است. مهمترین مولفه برای داشتن یک دولت کارآفرین، فرهنگ سازی است. تفکر و کار کردن دو محور اصلی در کارآفرینی هستند که اسلام هم به آن اهمیت زیادی داده است.

ضرب سکه: چه راهکارهایی برای گسترش کارآفرینی بانوان وجود دارد؟

کاشی: معضلات در کارآفرینی علاوه بر مسائل اقتصادی و زیرساختی به کمبود خودباوری و خلاقیت در بانوان هم برمی گردد. افزایش خودباوری و اعتماد به نفس زنان باید از دوران مدرسه و با برنامه های آموزشی مختلف آغاز شود. سازمان بهزیستی در این راستا برنامه های ویژه ای را در مهدهای کودک اجرا می کند و بسته های خلاقیت در کارآفرینی را شامل مجموعه فعالیت های کارآفرینی گروه سنی 4 تا 6 سال، پوسترهای آموزشی و کتاب های داستان به کودکان ارائه می کند.

ضرب سکه: رویکرد شما نسبت به خودباوری و کارآفرینی بانوان چیست؟

کاویانی: یکی از مهم ترین ویژگی های شخص کارآفرین، خودباوری، عزت و اعتماد به نفس است. ما برای توسعه کارآفرینی حتما به دریافت وام نیاز نداریم چه بسا کارآفرینانی که از امکانات بسیار کوچک و محدود کمک گرفتند و آن را توسعه دادند. بانوان کارآفرین باید به توسعه مهارت های فردی، سازمانی و بازرگانی بپردازند و آموزش های لازم را دریافت کنند. در شرایط تحریم امروز جامعه ما یکی از اموری که می تواند به اقتصاد خانواده ها کمک زیادی کند راه اندازی شرکت های کوچک و متوسطی است که قابل تحریم نیستند و در سایه توسعه کارآفرینی به این امر مهم دست خواهیم یافت.

دسترسی سریع
ضرب سکه