ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

یك كارآفرین: اولین گام برای توانمندسازی زنان شناسایی استعداد است

عبداللهی گفت: بانوان در ابتدا باید استعدادهای خود را بشناسند تا بر اساس آن درآمدزایی کنند و آن دسته از زنانی که توانایی اتصال به بازار را ندارند می توانند از مشارکت خیرین و سرمایه گذاران استفاده کنند.

1397/12/13
|
09:15

برنامه " ضرب سکه " رادیو گفت و گو پیرامون موضوع توانمندسازی زنان با کسب و کار خانگی و کارآفرینی و سهم آن در تولید ملی و با حضور فریده ملاجلالی مشاور خانواده و رئیس هیئت مدیره یک موسسه در زمینه توانمندسازی زنان و ارتباط تلفنی با دکتر نادیا عبداللهی صومعه دکترای اقتصاد، مدیر یک شرکت دانش بنیان و کارآفرین و دکتر زهره آشتیانی دبیر فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

ضرب سکه: شما به عنوان مشاور چه اقداماتی برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار انجام می دهید؟

ملاجلالی: از سال 1385 با طرح توانمندسازی دختران 13 تا 18 سال در مناطق محروم تهران شروع به فعالیت کردم. امروزه اغلب کشورهای در حال توسعه توانمندسازی اقشار جامعه را بویژه افرادی که در شرایط سخت زندگی می کنند را برای دستیابی به توسعه پایدار کارآمدترین روش می دانند.

ضرب سکه: چگونه می توان با توانمندسازی زنان به توسعه اقتصادی در کشور رسید؟

عبداللهی صومعه: به بانوان پیشنهاد می کنم در ابتدا استعدادهای خود را بشناسند تا بتوانند بر اساس علاقمندی ها و استعداد خود درآمدزایی کنند و آن دسته از زنانی که توانایی اتصال به بازار را ندارند می توانند از مشارکت خیرین و سرمایه گذاران استفاده کنند.

ضرب سکه: امروز زنان نقش بسیار زیادی در اقتصاد خانواده دارند. راهکار شما برای موفقیت زنان سرپرست خانوار چیست؟

عبداللهی صومعه: بانوان بدسرپرست می توانند در بازار شرکت کنند به این شکل که محصولات خود را ارائه دهند و از سرمایه گذاران در سطح ملی استفاده کنند تا محصولات آنها به بازار ارائه شود اما زنانی که توانایی این کار را ندارند می توانند آموزش های لازم در این زمینه را فرا بگیرند و یا اینکه تیم های تخصصی را تشکیل دهند و محصولات خود را به سطح تولید ملی و انبوه برسانند. تا زمانی که زنان نقاط ضعف و نقاط قوت خود را در حوزه های مختلف شناسایی نکنند به هیچ عنوان نمی توانند وارد عمل شوند. درست است که اقتصاد جامعه ما دچار بحران شده اما اگر تک تک افراد کارآفرین باشند و تولید ملی را افزایش دهند نیازی به واردات پیدا نخواهیم کرد.

ضرب سکه: زنان برای کارآفرینی باید از چه مرحله ای آغاز کنند؟

عبداللهی صومعه: از روزی که استعداد هایمان را می شناسیم باید شروع به کار کرد و نباید کار را به تأخیر انداخت. وقتی در این مسیر حرکت کنیم به مرور روابط ایجاد می شود و سرمایه گذاران در مسیر راهمان قرار خواهند گرفت.

ضرب سکه: در رابطه با آثار توانمندسازی زنان از منظر اجتماعی بفرمایید.

ملاجلالی: زنانی که فعال در حوزه اقتصادی هستند در حقیقت به کارآمدی و خودباوری رسیده اند ضمن اینکه در این میان ارتباطات اجتماعی و اعتماد به نفس آنها نیز افزایش می یابد. تمام زنانی که امروز کارآفرین هستند کسانی اند که با وجود تمام سختی ها، روی خودباوری و عزت نفس خود خیلی کار کرده اند تا بتوانند به جایگاه مناسبی برسند. البته باید بستری هم برای آموزش به این زنان در زمینه های مختلف فراهم شود. هم اکنون بسیاری از فرهنگسراها امکانات آموزشی را در این زمینه تا حدودی فراهم کرده اند.

عبداللهی صومعه: کلیه سراهای محله که در محله های مختلف دایر هستند اکثر آموزش های لازم را با حداقل هزینه ها ارائه می کنند و زنان می توانند از این آموزش ها استفاده کنند. افرادی هم که حداقل هزینه را هم ندارند می توانند محصولات خود را در فضای مجازی به اشتراک بگذارند، امروز شبکه های مجازی در دنیا پرفروش ترین شبکه ها هستند و می توان در این فضا محصولات خود را تبلیغ و درآمدزایی کرد.

ضرب سکه: آیا آماری از زنان سرپرست خانوار در کشور دارید؟

ملاجلالی: در حال حاضر طبق آخرین آمار حدود 2 میلیون و 800 هزار زن سرپرست خانوار در کشور داریم. ما به زنی که همسر خود را دست می داد سرپرست خانوار می گفتیم اما امروز متاسفانه خیلی از زنان هستند که با وجود همسرشان اما سرپرست خانواده هستند و کار می کنند.

ضرب سکه: نقش تولید خانگی و زنان سرپرست خانوار در اقتصاد کلان کشور چیست؟

عبداللهی صومعه: زنان با تولیدات خود می توانند در اقتصاد خرد دخالت کنند و وقتی وارد این اقتصاد شدند تولیدات انبوه خواهند داشت و در نهایت باعث افزایش تولید ملی می شوند.

ملاجلالی: هر کدام از این زنان استعدادها و توانایی های مختلفی دارند و می توانند از کارهای کوچک آغاز و بازارهای متفاوت را پیدا کنند و کارهایشان را ارائه دهند.

ضرب سکه: زنان سرپرست خانوار از لحاظ اقتصادی چه سهمی در تولید ملی دارند؟

آشتیانی: با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی که در سال های اخیر در کشور ایجاد شده متاسفانه شاهد رشد زنان خودسرپرست یا سرپرست خانواده هستیم. بسیاری از این زنان بنابر دلایلی نتوانستند وارد چرخه اشتغال رسمی کشور شوند. کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی جزو اصلی ترین نهادهایی بودند که زمینه قوانین حمایتی را فراهم کردند.
فراکسیون زنان و خانواده مجلس برای زنان سرپرست خانوار و حمایت از اشتغال زایی و بیمه آنها ماده ای را به صورت جداگانه در برنامه ششم توسعه گنجاند. علاوه براین، مجلس در بودجه سالیانه ای که مصوب کرد ردیف مشخصی را برای حمایت از زنان سرپرست خانوار اختصاص داد و زنان سرپرست خانوار که کسب و کارهای خانگی داشتند تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفتند.

دسترسی سریع
ضرب سکه