ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

چگونگی سرمایه گذاری خانواده ها در شرایط تحریم و کرونا

کارشناسان معتقدند با توجه به کاهش ارزش پول در کشور ، سرمایه گذاری باید با در نظر گرفتن مسائل مهم و با داشتن سواد مالی صورت گیرد .

1399/05/13
|
07:20
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو ؛ برنامه "ضرب سکه " با موضوع افزایش سرمایه از خانه با ارتقاء سواد مالی و اقتصادی با حضور دکتر فاطمه رستم خانی ، دستیار معاونت توسعه کارآفرینی در حوزه فناوری اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، دکتر احسان عامری ، مدیر آموزش کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار و مهندس نغمه عقیلی ، کارآفرین و صاحب برند روانه آنتن شد.
***ضرب سکه : چگونه می توان با مدیریت مصرف ، سرمایه های خانواده را حفظ کرد یا افزایش داد ؟
دکتر رستم خانی : مهمترین چیزی که می تواند سرمایه در منزل را حفظ کند داشتن دانش و آگاهی است . تنها دانش اقتصادی منجر به پس انداز نمی شود بلکه مدیریت مالی است که شامل کنترل هزینه ها و درست صرف کردن پول و سرمایه است . در این میان اگر مادر خانواده دانش کافی درباره مدیریت مالی داشته باشد می تواند درباره هر آنچه که در اقتدار ، توانمندی ، امکانات و تجهیزات خانواده وجود دارد بهترین مدیریت را در جهت مصرف و کاهش هزینه های خانواده به کاربندد.
متاسفانه ایرانیان بیشترین مصرف انرژی را دارند . یک خانواده با اطلاعات کافی که به خصوص در مادر خانواده وجود دارد می تواند با مدیریت بر مخارج ، 30 تا 40 درصد در هزینه ها صرفه جویی کند .
***ضرب سکه :سواد و مدیریت مالی در خانواده ها در چه مواردی لازم و ضروری است؟
دکتر عامری : اقتصاد علم انتخاب است یعنی در طول زندگی ، گزینه هایی پیش روی افراد است که باید بر اساس شرایط و تخمین هزینه و فایده ، انتخاب کند . سواد مالی موضوعات متنوعی را در برمی گیرد . مهمترین موارد در اقتصاد خانواده ، بیمه است که در فرهنگ ما مغفول مانده است .همچنین پس انداز و استفاده از سرمایه خانواده اهمیت بسیاری دارد . بسیاری از خانواده ها می توانند بخشی از درآمد را پس انداز کنند اما به دلیل نداشتن سواد مالی موفق نمی شوند .
استفاد کردن از سرمایه ها و پس اندازه ها نیز اهمیت ویژه ای دارد به خصوص در کشور ما که قدرت خرید همواره دستخوش تغییر می شود . هر چند ما در سایر حوزه های سواد مالی مانند بیمه ، توسعه درآمد و کاهش هزینه ها می توانیم بدون داشتن سواد مالی زیاد می توانیم به خوبی عمل کنیم اما زمانی که یک مبلغ به عنوان پس انداز جمع می شود در هر لحظه از زمان دچار کاهش ارز می شود و اینجاست که با توجه به شرایط اقتصادی کشور لازم است خانواده ها توجه بیشتری به مدیریت داشته باشند.
***ضرب سکه :مهمترین موضوع که باید در کسب و کار خانگی مورد توجه قرار گیرد چیست ؟
مهندس عقیلی : همواره برای کارآفرینی باید به جامعه و نیازهایش توجه کرد مسئله این است که بسیاری از افراد تفکر مدیریتی دارند و تصور می کنند در حال حاضر به دلیل شرایط موجود کار کردن در خانه مهم است اما به مسائل اجرایی آن توجه نمی کنند به عبارت دیگر بخش اجرایی یعنی مراحل انجام کار که همان بخش سخت کار است را بر عهده بگیریم تا پس از انجام آن وارد بخش های مدیریتی شویم . در واقع چون کار در خانه انجام می شود بهتر است سختی ، آسانی و چالش را کاملا حس کنیم و سپس وارد شویم یعنی روند حرکت ما از پایین به بالا باشد . توجه داشته باشید در کسب و کارهای کوچک مانند کار در خانه زودبازده باید سعی و خطا به تعداد زیاد و در ابعاد کوچک رخ دهد .
***ضرب سکه : آموزش سواد مالی در کشور چه وضعیتی دارد ؟
دکتر رستم خانی : آموزش یکی از غنی ترین برنامه هایی است که می توانیم بر آن تکیه داشته باشیم . می توان گفت بهترین سرمایه گاری آموزش است . اگر اعضای خانواده درباره مهارت های مختلف مانند کار با کامپیوتر ، اینترنت و ... آموزش ببینند می توانند بسیاری از هزینه های مالی خانواده را کاهش دهند . متاسفانه چالش جدی در آموزش و پرورش و آموزش عالی برای آموزش وجود دارد . با وجود این که چندین سال است موضوع آموزش در دولت به صورت جدی بحث می شود اما هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است . علت این عدم پیشرفت این است که برخی از سازمان ها و دستگاه های اجرایی کشور به دلیل ساختار سنتی خود تغییر و نوآوری را برنمی تابند این در حالی است که با وجود شرایط کرونا و تحریم های ظالمانه نیاز به نوآوری ، تازگی و شکوفایی در فرآیند آموزش داریم .
خوشبختانه در هفته گذشته میان وزارت آموزش و پرورش و کار و امور اجتماعی یک تفاهم نامه امضا شد که بر اساس آن هر دانش آموز یک مهارت را فرابگیرد .
***ضرب سکه :در سرمایه گذاری با شرایط فعلی چه موضوعی باید مدنظر باشد ؟
دکتر عامری : سرمایه گذاری و انتخاب یک فرصت خوب یکی از بهترین راه ها در شرایط فعلی است .همه انسان ها در طول زندگی فرصت هایی برای سرمایه گذاری دارند و بسیاری از آنها را به صورت ناخود آگاه می آموزند .به طور سنتی بزرگترها توصیه هایی درباره سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه ، ارز ، مسکن و سپرده گذاری در بانک را پیشنهاد می دهند .
باید شاخص تورم را در سرمایه گذاری در نظر گرفت . در شرایط فعلی که تورم بیش از 35 درصد است یک سرمایه گذاری مطلوب باید راندمان بیش از شاخص تورم داشته باشد تا مفید باشد .


دسترسی سریع
ضرب سکه