هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

در هشتگ گفتگو بررسی شد؛ بازی‌های رایانه‌ای از تفریح تا تهدید

فراهانی در رادیو گفت و گو عنوان کرد: در حوزه بازی‌های کنسولی نظارت بسیار پایین است و تقریباً هیچ کنترلی در درون محتواهای آنها وجود ندارد.

1401/02/12
|
11:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت ‌وگو؛ برنامه«هشتگ گفتگو» با حضور حمیدرضا جلالی فراهانی(کارشناس بازیهای ویدئویی) و ارتباط تلفنی با دکتر محمد صادق افراسیابی(عضو هیئت مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای) و با موضوع بازی‌های رایانه از تفریح تا تهدید، روانه آنتن شد.

هشتگ گفتگو: آیا استفاده از بازی‌های رایانه‌ای اندازه مشخصی دارد و چگونه آن را باید تنظیم کرد؟

فراهانی: در مورد رژیم مصرف بازی‌های ویدئویی، در کشور ما هنوز یک بررسی میدانی بین مخاطبین در سن‌های مختلف انجام نشده است؛ یعنی نظام ارزش گذاری نداریم ولی به صورت کلی طبق آمار، نزدیک به 80 تا 90 دقیقه در روز هر گیمر حرفه‌ای در ایران بازی می‌کند و اگر بخواهیم نسخه کلی دهیم بیشتر از 20 یا 30 دقیقه در روز، سنین مختلف بازی می‌کنند.

هشتگ گفتگو: چگونه والدین می‌توانند حتی در ساعاتی که حضور ندارند کنترل روی گوشی فرزندان داشته باشند؟

فراهانی: نظام کنترلی در فضای مجازی و اعمال قدرت بر آن به وجود آمده است، اگر گوشی آیفون باشد می‌توانند به عنوان یک اکانت، فرزند خودشان را معرفی کنند و برای آنها محدودیت ساعت و محتوا قائل شوند و برای گوشی‌های اندرویدی شرکت‌های داخلی یک برنامه ضد ویروس نوشته‌اند به نام کنترل خانواده که به همه جاهای موبایل با استفاده از رمزی که والدین دارند دسترسی ایجاد می‌شود. البته برخوردهای تربیتی و تماس‌های فیزیکی و حضوری بهترین راه حل است.

هشتگ گفتگو: بازی‌های خوب و بد چه تناسبی در بازار دارند؟

فراهانی: در حوزه بازی‌های کنسولی نظارت بسیار پایین است و تقریباً هیچ کنترلی در درون محتواهای آنها وجود ندارد، در حوزه بازی‌های موبایلی در کشور آمارها به 20 درصد رسیده است و در این حوزه کشور ما بازی‌های سالمی دارد که باید جستجو کرد و این بازی‌ها را پیدا کرد ولی خیلی از بازی‌های ایرانی برای کودکان مناسب نیستند.

هشتگ گفتگو: چه راهکارهایی برای کنترل کودکان در بازی‌ها و فضای مجازی وجود دارد؟

فراهانی: باید تعامل بین والدین و فرزندان بیشتر باشد و والدین دستگاهی را که به فرزندان خود می‌دهند کنترلش را به اکانت‌های فرزندی تعریف کنند و خود والد یک بازی سالم انتخاب کند و در اختیار کودک قرار دهد.

هشتگ گفتگو: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای چه بازی‌های جذابی را پیشنهاد می‌دهد؟

افراسیابی: یک مقوله‌ای که بنیاد، کار می‌کند بازی‌های جدی است که در این بازی‌ها افراد با مهارت‌هایی که در دنیای واقعی وجود دارد آشنا می‌شوند. در بحث بازی سازی بخش نظارتی که مجوز می‌دهد و بخش حمایتی وجود دارد و باید بازی‌هایی طراحی شود با رویکرد فرهنگ ایرانی اسلامی و بر همین اساس مصوب شد امسال 5 بازی را بنیاد حمایت کند تا با فرهنگ ایرانی اسلامی تولید شود و یک رویداد که وجود دارد این است که ما با همکاری مایکت‌های ایرانی که بازی عرضه می‌کنند برای بازی‌های مناسب هزینه می‌کنیم که به خانواده‌ها و دانش‌آموزان این بازی‌های سالم را معرفی کنیم.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو