هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

پژوهشگر حوزه فضای مجازی : شباهت اعتیاد اینترنتی به اعتیاد مواد مخدر!

پژوهشگر حوزه فضای مجازی ضمن برشمردن نشانه های اعتیاد اینترنتی ، گفت : علائمی که یک معتاد اینترنتی بروز می دهد شباهت زیادی با فرد آلوده به مواد مخدر دارد.

1396/11/10
|
12:22
|

برنامه " هشتگ گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع بازی های گوشی موبایل با چاشنی بلوغ زودرس با حضور آرش هادیان ، رئیس مرکز پایش سلامت بیمارستان هاجر، پژوهشگر حوزه فضای مجازی و درمانگر اعتیاد به بازی های آنلاین روانه آنتن شد.

هشتگ گفت و گو: با توجه به اینکه استفاده تلفن همراه به سنین پایین در کودکی رسیده است و خانواده ها توانایی کنترل کوکان را ندارند ، چه راهکاری برای عدم استفاده آنها از شبکه های اجتماعی و بازی هایی که مناسب سن آنها نیست وجود داد؟

هادیان : این سوالی است که بسیاری از پدر و مادرها مطرح می کنند اما پدر و مادر باید همیشه یک قدم جلوتر از کودک خود باشند و بازی یا اپلیکیشن را بشناسند یا اگر این توانایی را ندارند از کسی بخواهند درباره آن توضیح دهد.
کودکی که هنوز به بلوغ شناختی نرسیده است مانند فردی است که تازه می خواهد راه رفتن یاد بگیرد و خود را برای تفکر انتزاعی آماده می کند تا تفکر خلاقانه داشته باشد و بتواتد تصمیم گیری کند. بنابراین باید دست فرزندمان را بگیریم و خودمان برای او اپلیکیشن یا بازی را نصب و فعالسازی کنیم.
فیلترینگ های مختلفی وجود دارد که بر روی موبایل نصب می شود و قابلیت کنترل را برای والدین فراهم می کند.لازم و ضروری است که خانواده ها بر این موارد اشراف داشته باشند و صرف اینکه کودکان و نوجوانان همسن فرزندمان گوشی و تبلت دارند نباید برای او هم بخریم و تمام بازی ها و اپلیکیشن هایی که دوست دارد را برایش آماده کنیم.

هشتگ گفت و گو: تبلت و موبایل چه تاثیری بر کودکان و نوجوانان دارد ؟ آیا می توانم برای فرزندم که در سن 2سالگی تبلت بخرم؟

هادیان : تبلت خریدن تا قبل از سه سالگی سم است چرا که این وسیله از پرورش مهارت های حرکتی و دیداری جلوگیری می کند.این در حالی است که والدین از اینکه کودکشان به راحتی با تبلت کار می کند ذوق زده می شوند.هر چقدر کودک در این فضا بیشتر غرق شود ، بیشتر از مهارتهای طبیعی و ذاتی خود فاصله می گیرد.
در سنین بالاتر مانند 4 تا 5 سالگی باید توانایی تعریف این فضا را برای کودک خود داشته باشید. اگر نمی دانید هدفتان از خرید تبلت چیست و اگر مدیریت آن را نمی دانید و نمی توانید در این خصوص فرزند خود را کنترل کنید.بنابراین به جای چشم و هم چشمی در خرید موبایل ، تمرکز خود را بر روی تربیت فرزند خود قرار دهید و سواد رسانه ای خود را افزایش دهید.

هشتگ گفت و گو: آیا موضوع اعتیاد به اینترنت واقعا وجود دارد یا فقط به طنز مطرح می شود ؟

هادیان : اعتیاد به اینترنت هنوز شکل شوخی در جامعه دارد و هر کسی هم که از این فضا زیاد استفاده می کند ، اعتیاد خود را باور ندارد و با طنز از این موضوع یاد می کنند.
اعتیاد در فضای مجازی موضوعی است که هنوز مورد مطالعه و بررسی پژوهشگران قرار دارد.عده ای از محققین بر واژه اعتیاد تاکید دارند که دلایل محکمی برای آن ذکر می کنند اما برخی نیز آن را نوعی وسواس فکری می دانند.
همانطور که ملاک های تشخیصی برای اعتیاد افراد به موارد مخدر وجود دارد ، معیارهایی نیز برای اعتیاد به فضای مجازی ، اینترنت و موبایل وجود دارد و شامل هر شخصی اعم از کودک یا جوان ، مرد یا زن و ...می شود.

هشتگ گفت و گو: آیا اعتیاد به اینترنت انواع مختلف دارد و آیا بروز آن با نشانه هایی همراه است؟

هادیان : اعتیاد اینترنتی انواع مختلف دارد.نخستین مورد آن ؛ وب گردی بی هدف در اینترنت است ، به این معنا که افراد بدون دنبال کردن موضوعی خاص فقط در این فضا وقت خود را سپری می کنند.
دومین آن چت کردن و روابط مجازی که در جامعه ما با وجود اپلیکیشنی مثل تلگرام بیش از هرچیزی برجسته شده است و آسیب های زیادی را وارد می کند.همچنین مسائل جنسی در شبکه های اجتماعی بسیار رواج یافته است.مورد دیگر اعتیاد به بازی های آنلاین است.
افرادی که به هریک از موارد فوق دچار می شوند ، نشانه ها و علائم یکسانی را بروز می دهند.
1- در درجه اول ، بازی ، چت کردن یا مسائل جنسی و هریک از موارد اعتیادی ، زمینه غالب زندگی شخص می شود.ممکن است ظاهرا روزی 2 ساعت چت می کند اما ساعات دیگر از نظر فکری درگیر این مسئله است و آمادگی دارد که در اولین فرصت شروع کند.
2- دومین تاثیر این نوع اعتیاد ، تغییر خلق و خو است که فرد را بی قرار و تحمل او را کاهش می دهد. فضای بازی های رایانه ای طوری طراحی شده است که کاراکترهای آن بزرگسال است و کودک با استفاده از بازی در ذهن خود الگو سازی می کند و می خواهد مانند آن فرد بزرگسال رفتار کند ، در صورتی که از لحاظ شناختی هنوز در محیط بزرگسالی قرار نگرفته است.
3- این افراد اعلام ترک از خود نشان می دهند. زمانی که بخواهیم این افراد را از فضای اینترنتی دور کنیم ، دچار حالت های ترک مواد مخدر مانند بی قراری ، استرس و پرخاشگری می شوند.
4-این افراد دچار تضاد و کشمکش با محیط بیرونی خود هستند و بارها مجبورند به اطرافیان خود دروغ بگویند . مثلا زمانی که در فضای مجازی در حال چت هستند به والدین خود به دروغ می گویند مشغول تحقیق هستند.
متاسفانه یکی از تبعات اعتیاد به فضای مجازی بلوغ زود رس در نوجوانان است.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو