هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

چرا باید به تلگرام "نه" بگوییم؟ کارشناسان فضای مجازی با برشمردن دلایلی بر عدم استفاده از تلگرام تاکید کردند

برنامه "هشتگ گفت وگو"با موضوع چرا نباید از پیام رسان تلگرام استفاده کنیم؟ با حضور روح الله مومن نسب، کارشناس فضای مجازی و ارتباط تلفنی با دکتر جهان بین، رئیس گروه برنامه ریری مقابله با جنگ نرم سازمان تبلیغات اسلامی روانه آنتن شد.

1397/01/28
|
13:15
|

هشتگ گفت وگو: تلگرام خواه آگاهانه و خواه ناآگاهانه مورد استفاده قرار گرفته است.چرا نباید به بهره گیری از آن ادامه دهیم ؟

مومن نسب : من به عنوان کارشناس حوزه فضای مجازی از ابتدا با توجه به بررسی هایی که انجام دادم معتقد بودم که تلگرام به هیچ عنوان پیام رسان خوبی نیست و هیچ یک از اعضای خانواده از آن استفاده نمی کنیم.
باید توجه داشت که پیام رسان تلگرام به دلیل ساختار خود راحت تر از دیگر برنامه ها مورد هک قرار می گیرد و هکرها برای شکافتن کد نیازی ندارند برخی از مسیرها را طی کنند.
از سوی دیگر سرور تلگرام در کشور انگلستان قرار دارد و فاصله ایران تا انگلستان نزدیک به 14 نقطه (کشور ) است ، در نتیجه اطلاعات شما ابتدا باید از تمام این نقاط عبور کند و با احتساب 3 نقطه در داخل کشور 17نقطه اطلاعات شما را کپی کرده اند.
نکته قابل توجه در مورد تلگرام این است که اگر شما مورد هک قرار بگیرید و هکر به گالری و دوربین شما دسترسی پیدا کند و شما متوجه این موضوع هم شوید چگونه می خواهید از او شکایت کنید چرا که به افراد سودجو دسترسی ندارید.بنابراین خارج کردن اطلاعات به خارج از کشور و دسترسی داشتن به اطلاعات شما نا معقول و غیرقابل پیگیری است پس امنیتی برای شما در این فضا وجود ندارد.
همچنین مسئله اقتصادی حائز اهمیت است چرا که در چندسال اخیر تلگرام 50میلیارد دلار ارز از کشور خارج کرده است.
موضوع دیگر این است که تلگرام در اشتغال بسیاری از افراد جامعه اختلال ایجاد کرده است.بسیاری از افراد در حوزه آی تی فارغ التحصیل شده اند و حدود 46 درصد از بیکاران کشور را تحصیل کرده های این رشته تشکیل می دهند ، در حالی که بیشترین رشد را در حوزه آی تی داشته ایم.

جهان بین : آنچه که بیشتر باید به آن توجه داشت و دقت بیشتری بر آن داشته باشیم این است که نباید نسبت به فضای مجازی سهل انگار باشیم و نه به تلگرام در واقع نه به سهل انگاری است. یعنی باید با دقت و وسواس بیشتری به این حوزه ورود کنیم چرا که این فضا بسیار گسترده است و ما از اعماق آن و آنچه در باطن می گذرد مطلع نیستیم.

هشتگ گفت وگو: دلیل اینکه مطرح می شود تلگرام سبب خروج ارز و کاهش اشتغال در کشور شده است ، چیست؟

مومن نسب : تلگرام سبب خروج 50میلیارد دلار ارز از کشور شده است که خود سبب تحمیل رکود و تورم بر کشور می شود.
یک نرم افزار ایرانی با فضای امن خود اگر نیمی از کاربران (20میلیون نفر ) تلگرام را عضو کند می تواند تا پایان سال 97 ، بالغ بر 500هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند.
به عنوان مثال یکی از پیام رسان ها به نام "بله " این امکان را دارد که افراد صنایع دستی خود را با عکس به دیگران معرفی کنند و در همان نرم افزار امکان خرید و فروش فراهم است و پول به حساب فروشنده واریز می شود.
هر یک از پیام رسان ها در خود سیستم های دریافت و پرداخت برای خرید شارژ و پرداخت قبوض دارند که سبب تراکنش مالی می شود.
در پیام رسان هایی مانند "گپ " مشاوره های روانی و پزشکی در ازای دریافت حق ویزیت اینترنتی وجود دارد.
برخی از پیام رسان ها مانند بیسفون امکان مکالمه تلفنی حتی با خط تلفن ثابت دارند که هیچ یک از انواع خارجی این ویژگی را ندارند.

هشتگ گفت وگو: چگونه می توان جنگ نرم را در فضای مجازی که یکی از آنها تلگرام است کنترل نمود؟

دکتر جهان بین : ضعف بزرگ ما و شاید بسیاری از جوامع این است که روحیه پژوهشگری تقویت نشده است و متاسفانه با هر پدیده و خبری که مواجه می شویم به سادگی می پذیریم.
مردم نیازهای بسیار زیادی دارند که متاسفانه به آنها پاسخ داده نمی شود و به محض اینکه اولین در به روی ما باز می شود و ما احساس می کنیم راهی برای پاسخگویی است سریع به آن وارد می شویم بدون آنکه بدانیم در پس این در مسائل دیگری وجود دارد.

هشتگ گفت وگو: پیام رسان تلگرام چگونه درآمد زایی می کند؟

مومن نسب : باید این اندیشه را در ذهن داشته باشیم که کشورهایی که سبب جنگ و خونریزی در جوامع دیگر می شوند مجانی برای ما نرم افزار نمی سازند.
این نرم افزارها Free هستند یعنی به شما اجازه می دهند که از امکانات آنها استفاده کنید ، پول مستقیم پرداخت نکنید اما در عوض به آنها اجازه می دهید اطلاعات ، فیلم ها و عکس های شما را بردارد و به فروش برساند. به عبارت ساده تر به آنها اجازه می دهیم به کیف پول ما دسترسی داشته باشند.
توجه داشته باشید نرم افزارهای داخلی بر اساس قانون جرائم رایانه ای حق استفاده از اطلاعات شما را ندارند اما شما قبلا به تلگرام اجازه داده اید از اطلاعات شما بهره برداری کند.بنابراین بزرگترین راه درآمدزایی تلگرام فروش اطلاعات است.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو