هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

كارشناس ارشد فضای مجازی ؛ گرایش افراد به دیده شدن اساس درآمدزایی شبکه های اجتماعی است

کارشناس ارشد فضای مجازی عنوان کرد : گرایش شدید انسان ها به دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن مبنای درآمدزایی بسیاری از شبکه های اجتماعی است.

1397/02/04
|
10:45
|

برنامه " هشتگ گفت و گو " رادیو گفت و گو با موضوع آسیب شناسی خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی پیام رسان های غیروطنی از جمله تلگرام با حضور دکتر مرضیه پورصالحی ، دکترای روانشناسی و مدیر گروه علمی روانشناسی کلینیک سلامت ذهن فضای مجازی سازمان سراج و روح الله مومن نسب ، کارشناس ارشد فضای مجازی روانه آنتن شد.

هشتگ گفت و گو: از نظر روانشناسی چرا افراد جذب فضای مجازی می شوند و این فضا چه تاثیراتی بر روی آنها دارد؟

روح الله مومن نسب : اقتصاد توجه مقوله ای است که در دنیای امروز مبنای شکل گیری بسیاری از نرم افزارها مانند فیس بوک و اینستاگرام بوده است. این مقوله از علاقه ای که انسان ها به دیده شدن و توجه دارند برای درآمدزایی استفاده می شود. این نرم افزارها عموما بر اساس نیاز انسان ها ایجاد می شود و اگر کسی برای پول درآوردن به نیازهای شیطانی ما توجه کند ، می تواند بعد آن نیاز ما را پر رنگ تر نماید. بنابراین مبنا و پارادایم حاکم بر این شبکه ها که به شبکه های داخلی هم نفوذ پیدا کرده است ، ممکن است دچار مشکل باشد که باید برای اصلاح آن فکر کنیم.
دیده شدن بد نیست اما اینکه به چه قیمتی مورد توجه قرار بگیریم اشکال دارد.اگر افرادی که جلب توجه می کنند بیشتر دیده شوند مسلما انسان ها جلب توجه بیشتری می کنند. همین موضوع سبب شده است که افراد تنها برای اینکه دیده شوند کلمات زشت و نامناسب را در کلیدواژه صفحات و پیام خود قرار دهند تا توسط موتورهای جستجو گر سریعتر شناسایی شوند.
از این رو دلیل اصرار بر استفاده از نرم افزارهای داخلی تکیه بر باورها ، عقاید و فرهنگ خودمان است تا چارچوب خاصی برای این فضا ایجاد شود.

دکتر مرضیه پورصالحی: اثری به نام بازداری زدایی آنلاین در روان شناسی وجود دارد . ما در روابط دنیای حقیقی مولفه ها و بازداری های رفتاری داریم که باعث می شود هرچیزی را با اطرافیان خود به اشتراک نگذاریم مانند عکس های شخصی و خانوادگی و در خصوص برخی از مسائل کمتر اعتماد کنیم.این ویژگی سبب می شود ما در خصوص موضوعات مختلف بیاندیشیم و سپس آنها را به اطرافیان منتقل کنیم اما فضای مجازی به دلیل برخورداری از برخی شرایط مانند گمنامی موجب می شود افراد به افشا گری مسائل شخصی خود بپردازند و اثر بازداری زدایی آنلاین روی دهد.
همچنین در روانشناسی با پدیده ای به نام اختلال اعتیاد به اینترنت روبرو هستیم. افراد به هنجار باید در سه حوزه روابط بین فردی ، تحصیلی و شغلی پیشرفت نمایند . زمانی که برچسب اختلال بر یک موضوع می زنیم یعنی برخورداری و استفاده از یک پدیده این سه حوزه را تحت تاثیر قرار داده است و همینطور اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی یعنی سه حوزه گفته شده تحت الشعاع قرار گرفته است.

هشتگ گفت و گو: مزیت پیام رسان های داخلی به نوع خارجی چیست و چه عاملی می تواند سبب قدرتمند شدن آنها شود ؟

روح الله مومن نسب : مخاطب رسانه عموم مردم هستند و ما باید نگاه کلان تر به موضوع فضای مجازی داشته باشیم و توجه داشته باشیم که اکثر کاربران چه استفاده ای از پیام رسان ها می کنند تا بتوانیم خدمات مطلوب تر ارائه دهیم.
اگر بسترهای مطلوب ایجاد شود شرکت های داخلی بسیار بهتر از حالت فعلی خدمات ارائه خواهند کرد. در حال حاضر با بستر نامساعد کشور و با فشارهایی که وجود دارد بسیار خوب عمل می کنند. باید به آنها فرصت داد تا بتوانند خود را ارتقا دهند.

هشتگ گفت و گو: چگونه می توانیم قواعدی را در فضای مجازی وضع کنیم که ضمن ایجاد امنیت ، مشاغلی که در این فضا در حال پیگیری است ادامه یابد تا بیشتر از منافع آن استفاده کنیم نه اینکه آسیب ببینیم؟

دکتر مرضیه پورصالحی: نگاه خوشبینانه ، بد بینانه و واقع بینانه به این فضا وجود دارد. نگاه خوشبینانه به فضای مجازی تنها از دید فرصت هایی است که این فضا برای ما ایجاد می کند و به تبع آن آسیب ها نادیده گرفته می شود. در نگاه بدبینانه حالت عکس اتفاق می افتد که نگاه منفی موجب می شود از مزیت های آن غافل شویم و محدودیت نابجا ایجاد می شود اما نگاه واقع بینانه ما به فضای مجازی فرصت ها و تهدیدها را در برمی گیرد. این نوع نگاه بایدها و نبایدهایی را برای ما ایجاد می کند که سبب می شود استفاده منطقی و مفید از آن داشته باشیم.

روح الله مومن نسب : ما باید یاد بگیریم چه محصولی خوب و چه محصولی بد است.بنابراین از محصول بد استفاده نکنیم و از محصول خوب به اندازه مصرف کنیم.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو