صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشگاه شریف مطرح کرد : در حال حاضر بستری فراهم شده است تا مسئولین و مردم کنار هم بیایند و مضرات پیام رسان تلگرام را بشناسند ، برای آن راه حل ارائه دهند و بدانند وقتی تلگرام زیر بار قوانین کشور ما نمی رود نباید فعالیت کند.

برنامه " هشتک گفت و گو " با موضوع آسیب شناسی خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی فضای مجازی و پیام رسان های غیر وطنی با حضور دکتر محمدرضا رازیان ، استاد دانشگاه شریف و کارشناس فضای مجازی ، سرهنگ حمید کیانی ، رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا روانه آنتن شد.

هشتک گفت و گو : از زمان تشکیل پلیس فتا چند نفرمجرم سایبری دستگیر شده اند و چه آسیب هایی را به جامعه وارد کرده اند؟

سرهنگ حمید کیانی : می توان گفت بستر بسیاری از آسیب ها از جمله افزایش طلاق و بی رمق شدن بحث ازدواج در بین جوانان ، شبکه های اجتماعی که بدون نظارت رها شده است.افزایش چندبرابری ضریب نفوذ اینترنت در طی چندسال اخیر سبب ورود بیش از اندازه افراد به فضای مجازی شد که به طبع آن مجرمین و قربانبان این حوزه نیز افزایش یافت.

در حدود 6سال گذشته پرونده های بسیار زیادی در این خصوص وجود داشته است. تا کنون 120هزار پرونده بررسی شده است که 86 درصد آنها در حوزه جرایم سایبری بوده است و بیش از 80 هزار مجرم سایبری دستگیر شده است که 77درصد آنها آقا و 23 درصد را بانوان تشکیل می دهند.پلیس فتا در تمام کشور ایجاد شد و کارشناسان نیز حضور دارند که رصد مجازی را بر اساس قانون برعهده گرفته اند.

هشتک گفت و گو : آیا می توان آسیب های اجتماعی را حاصل فضای مجازی دانست؟

دکتر محمدرضا رازیان : گاهی برخی از جرایم خاص فضای مجازی نیست و از قبل نیز وجود داشته است.دروغ گفتن ، شایعه پراکنی ، عدم رعایت قانون در گفتار و کلام اما فضای مجازی به دلیل ویژگی خاص خود در بزرگنمایی و انتشار بی نهایت یک موضوع بستر بهتری برای جرایم فراهم ساخته است. بنابراین اگر افراد به درستی از این فضا استفاده کنند ابزار بسیار کارآمدی است.از این رو توجه داشته باشیم بسیار از این مسائل به دنیای واقعی ما بازمیگردد.

هشتک گفت و گو : کدامیک از شبکه های اجتماعی بالاترین آمار جرایم سایبری و اخلاقی را دارند؟

سرهمگ کیانی : بیشترین درصد جرایم حوزه سایبر در بستر 2 شبکه اجتماعی تلگرام و اینستاگرام به وقوع پیوسته است و علیرغم اینکه مدیریت این شبکه ها در خارج از کشور است ، پلیس فتا استان توانسته است نزدیک به 90 درصد پرونده های تشکیل شده را کشف و مجرمان در این رابطه را تحویل مراجع قضایی دهد.

51 درصد جرائم علیه عفت عمومی و اخلاق در فضای تلگرام اتفاق می‌افتد، 23 درصد دیگر مربوط به اینستاگرام و 11 درصد از جرائم علیه عفت عمومی در فضای واتس‌آپ رخ می‌دهد و بیش از 46 درصد جرایم تلگرامی مربوط به تولید ، بازنشر و انتشار محتویات مبتذل و مستهجن بوده است که آمار بالایی است.

گاهی اوقات افراد بدون اطلاع از اینکه خود مرتکب جرم شده اند یک مطلب را باز نشر می کنند که بر اساس قانون ، انتشار محتویات مجرمانه توسط هر فرد ، او را مجرم خواهد کرد. از این رو در بسیاری از موارد افراد پس از دستگیری ابراز بی اطلاعی می کنند و انتظار دارند چون از مجرمانه بودن کار خود و محتوایی که نشر می دهند اطلاع ندارند قانون از آنها گذشت کند.

هشتک گفت و گو : چرا پس از این همه سال اکنون به فکر حذف تلگرام افتاده ایم ؟ چرا تا پیش از این اقدام نمی کردیم؟

دکتر محمدرضا رازیان : باید بپذیریم فضای مجازی یعنی فضای واقعی و براین اساس تمام برنامه ریزی هایی که برای فضای واقعی انجام می دهیم باید برای فضای مجازی با ملزومات خود و با دقت بیشتر به دلیل ویژگی بی نهایت بودن این فضا به کار بگیریم.به عنوان مثال در فضای واقعی یک شایعه ممکن است بین چند نفر منتشر شود اما در فضای مجازی ممکن است به میلیون ها نفر برسد.

در دانشگاه های کشور سال هاست هزاران دانشجو در رشته های کامپیوتری و آی تی تربیت شده اند اما در حوزه اخلاق ارتباطات موفق نبوده ایم اما اکنون بستری فراهم شده است تا ما مضرات پیام رسان تلگرام را بشناسیم . مسئولین و مردم کنار هم آمده اند تا مشکلات تلگرام را بررسی کنند و برای آن راه حل ارائه دهند.

آیا هیچ یک از ما خودکشی دو دختر نوجوان را یک در یک کانال تلگرامی خودکشی عضو بو ند از یاد برده ایم؟اکنون افسوس می خوریم کاش می شد کانال های این چنینی را غیرفعال می کردیم. گرچه ما درخواستی از مدیرعامل تلگرام مبنی بر مسدود سازی این دست کانال ها مطرح کردیم اما موفق نشدیم چرا که آنها ادعا کردند بر اساس قوانین تلگرام نمی توان چنین کاری کرد. آیا وقتی تلگرام زیر بار قوانین کشور ما نمی رود هنوز باید فعالیت کند؟هنوز باید اجازه دهیم اخلاقیات در این فضا به تباهی کشیده شود؟

اگر پارک نزدیک محل زندگی ما پر از ارازل اوباش باشد و برای همه خانواده ها خطر ابجاد کند آیا ما این موضوع را رها می کنیم؟

بنابراین بهترین ویژگی پیام رسان داخلی کنترل این آسیب ها و مخاطرات اخلاقی است که دامن گیر جامعه ما شده است.

مرتبط با این خبر

  • آثار و برکات اجتماعی حج بیت الله الحرام

  • الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت باید برنامه های شفافی درباره آزادی های اجتماعی ارائه دهد

  • طلاق به مهم ترین نهاد اجتماعی آسیب می زند

  • قوانین کشور باید بروز رسانی شوند

  • اینستاگرام با توجه به فرهنگ آمریکایی هدایت می شود

  • آسیب های اجتماعی در دنیا سالانه 15 درصد رشد می کنند

  • ایران دچار حاشیه نشینی مدرن شده است

  • طلاق همیشه و در هر حالتی یک آسیب اجتماعی است

  • برای جلوگیری از مصرف دخانیات نصیحت کافی نیست

  • تغییر نگرش سبب دگرگونی ساختارها می شود