هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

كارشناس امنیت پلیس فتا: اکثر پرونده های مزاحمت در تلگرام به نتیجه نمی رسد

رجبی گفت: در بسیاری از موارد پرونده های مزاحمت و پیام های آزاردهنده در تلگرام به نتیجه نمی رسد چراکه سرور تلگرام در ایران نیست و هیچ خدماتی به ما نمی دهد.

1397/09/24
|
08:51

برنامه "هشتگ گفتگو" با موضوع صفر تا صد مراقبت از حریم خصوصی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با حضور سرهنگ علی محمد رجبی کارشناس امنیت پلیس فتا و ارتباط تلفنی با سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

هشتگ گفتگو: آیا می توان از صفر تا صد حضور افراد به ویژه فرزندان را در فضای مجازی رصد کرد؟

رجبی: در حال حاضر شبکه های اجتماعی به قدری به زندگی ما وارد شده اند که نمی توان نظارت 100 درصدی بر حضور افراد در این فضا داشت. سبک زندگی امروز در بسیاری از خانواده ها به نوعی است که والدین در بیشتر مواقع به دلیل شاغل بودن در منزل حضور ندارند. فرزندان هم یا در مدرسه و مهدکودک و یا در نزد پدربزرگ و مادربزرگشان هستند. لذا نظارتی بر حضور آنها در فضای مجازی وجود ندارد. البته تاثیر زیاد گروه همسالان به ویژه در سن نوجوانی بر یکدیگر باعث شده نظارت والدین خیلی کارساز نباشد.

هشتگ گفتگو: چگونه می توان به حقوق فردی افراد احترام گذاشت؟

رجبی: والدین با پلیس بازی نمی توانند به نتیجه برسند. کارشناسان معتقدند حفظ حریم خصوصی به ویژه در سن کودک و نوجوان یک امر خانوادگی است. تدابیر امنیتی برای افراد در سنین مختلف، کاملاً متفاوت است و قاعده کلی ندارد. پدر و مادرها باید مرحله به مرحله آزادی عمل و استقلال را به فرزند خود بدهد اما اگر در زمانی که فرزند به استقلال کامل نیاز دارد و آمادگی دانشی و مهارتی لازم از سوی خانواده و مدارس به او داده نشده باشد اثر مثبتی نخواهد داشت.

هشتگ گفتگو: برای مصون ماندن از خطرات و جرائم فضای مجازی چه باید کرد؟

پاشایی: امنیت حریم خصوصی یکی از موضوعات داغ فناوری اطلاعات است. قانونگذار در ماده 18 و 19 قانون جرائم رایانه ای سال 1388 تصریح کرده که هرگونه نقض حریم خصوصی افراد در فضای مجازی با وسایل ارتباطاتی جرم محسوب می شود و بر حسب میزان جرم و خسارت وارده با شاکی از 91 روز تا 2 سال حبس و پرداخت جریمه 40 تا 50 میلیون ریال هم تعیین کرده اما آنچه که بسیار ضروری است تشکیل یک فرهنگ عمومی نسبت به این قضیه است. متاسفانه ما در حفظ امنیت فرهنگ فضای خصوصی فضای مجازی ضعیفی داریم. طبق ریشه یابی جرایم نقض حریم خصوصی در فضای مجازی توسط پلیس فتا، مشخص شد شاکیان از نقض حریم خصوصی خود در فضای مجازی به عدم رعایت دو موضوع اشاره می کردند: اول؛ ارتباط با افراد غریبه و ناشناس در شبکه های اجتماعی و دوم؛ عدم آشنایی با حریم خصوصی و استفاده از VPN و فیلترشکن بود. افراد با استفاده از VPN تمام سیستم های امنیتی دستگاه ارتباطی خود را کنار گذاشته و بدین ترتیب بین مبدا و مقصد تونل ارتباطی ایجاد می کنند و در نتیجه تمام اطلاعات آنها به راحتی به سرقت خواهد رفت.

هشتگ گفتگو: ارتباط فرهنگ و زیست افراد با نقض حریم خصوصی در فضای مجازی چگونه است؟

رجبی: فضای مجازی، یک فضای جدا از زندگی حقیقی نیست.. مشکل اینجاست که ما در این بخش از زندگی مان فرهنگ سازی نکرده ایم. تحقق این موضوع نیازمند تلاش جمعی مسئولان، کارشناسان، جامعه شناسان و فعالان فرهنگی است. متاسفانه ما در مورد آزارهای آنلاین یا قلدری اینترنتی حوزه بزرگسال، در حوزه ادبیات روانی و پزشکی مان تولید ادبیات نکرده ایم. این نوع آزارها در فضای مجازی ممکن است به خودکشی افراد منجر شود اما این موضوع به مردم منتقل نشده است. کسی که از خصوصی ترین حالت خود در اینستاگرام تصویر می گذارد فکر نمی کند که این عکس، چه تصویری را از او در ذهن دیگران ایجاد می کند. حریم خصوصی همین است.

پاشایی: کشورهایی که تولید کننده فضای مجازی بودند دسترسی افراد را بر اساس سن و سال، مدرک تحصیلی و تخصص به اینترنت محدود می کنند اما متاسفانه در کشور ما هیچ گونه محدودیتی برای استفاده اشخاص از اینترنت وجود ندارد و همه از یک نوع اینترنت استفاده می کنند. این فضا حتما باید تحت کنترل قرار بگیرد و فرهنگ سازی لازم در مورد آن از پایه ابتدایی در مدارس آغاز شود.
به دلیل گمنام بودن در فضای مجازی، افراد به راحتی می توانند تغییر هویت داده و وارد شبکه های اجتماعی شوند. پرونده های بسیاری زیادی هم از قربانیان این ترفند در پلیس فتا موجود است. توصیه ما این است که کاربران به هیچ عنوان تصاویر خصوصی خود را به افراد ناشناس ارسال نکنند و از لینک هایی که توسط این اشخاص ارسال می شود استفاده نکنند تا امنیت حریم خصوصی خود را حفظ کنند.

هشتگ گفتگو: رسیدگی به اینگونه پرونده ها در پلیس فتا چگونه است؟

رجبی: در بسیاری از موارد پرونده های مزاحمت و پیام های آزاردهنده در تلگرام به نتیجه نمی رسد چراکه سرور تلگران در ایران نیست و هیچ خدماتی به ما نمی دهد. در حال حاضر تلگرام فیلتر شده و داده های ما در دست جایی است که هیچ پاسخگویی به حاکمیت جمهوری اسلامی ندارد و مراجع قضائی ما را به رسمیت نمی شناسد. در این وضعیت رسیدگی به پرونده ها بسیار سخت است.
هشتگ گفتگو: در رابطه با اهمیت آموزش و گسترش سواد رسانه ای در خانواده ها بفرمایید.

پاشایی: پلیس فتا با همکاری صدا و سیما و رسانه ملی این موارد را به مردم آموزش می دهد. مهم ترین اقدام ما در این حوزه استفاده از ظرفیت آموزش همگانی برای مدارس است. ما در پلیس فتا طرح "همیار" یا پلیس افتخاری را داریم که تا به الان 42 هزار همیار از اصحاب رسانه به صورت رسمی با پلیس فتا در ارتباط اند. برنامه آتی ما شناخت و عضویت "فرهنگ یاران سایبری" است. اصحاب رسانه، آموزش و پرورش و مدیران و مربیان می توانند فرهنگ یاران ما باشند.
یک سامانه ارتباطی جامع و کاملی را به آدرس www.sayber police.ir طراحی شده و مردم برای هر سوالی که در مورد فضای مجازی دارند می توانند به آن مراجعه کنند. کارشناسان ما به صورت آنلاین و برخط پاسخگوی مردم هستند.


دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو