هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

مدیر پیام رسان گپ عنوان كرد: فعالیت بیش از هزار فروشگاه اینترنتی در پیام رسان گپ

انجیدنی گفت: بیش از هزار فروشگاه اینترنتی بر روی پیام رسان گپ فعالیت می کنند. ما برای کشور بازار کسب و کار ایجاد کردیم و به زودی مدرسه کسب و کار را هم راه اندازی می کنیم.

1397/10/18
|
11:16

برنامه "هشتگ گفتگو" با موضوع چگونگی اجرایی شدن طرح ساماندهی پیام رسان های مختلف اجتماعی و با حضور سرهنگ علی محمد رجبی کارشناس امنیت پلیس فتا و ارتباط تلفنی با مهندس مهدی انجیدنی مدیر پیام رسان گپ و کارشناس فضای مجازی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

هشتگ گفتگو: آیا فرق می کند که برای رسیدن به اهدافمان از پیام رسان داخلی یا خارجی استفاده کنیم؟

رجبی: فضای مجازی بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل داده و بعضی از شبکه های اجتماعی بیش از دو میلیارد کاربر دارند. لذا فقط ما در دنیا نیستیم که دغدغه استفاده از پیام رسان های داخلی و بومی را داریم. اکثر کشورهای صاحب سبک در دنیا در این زمینه، از پیام رسان های داخلی خودشان استفاده می کنند چرا که پیام رسان ها آینده فناوری ارتباطات هستند.
طبق تحقیقات هر کدام از ما تقریبا 26 اپلیکیشن بر روی گوشی خود نصب کرده ایم که از این میان حدودا از 3 و نیم اپلیکیشن در روز استفاده می کنیم که حتما یکی از آنها پیام رسان ها هستند.
در کشوری که به دنبال توسعه همه جانبه است اینکه مردم بیشتر وقت خود را به پیام رسان اختصاص دهند منطقی نیست. کشور ما آرمان های بلندی دارد و یکی از ابزارها برای پیشرو بودن همین پیام رسان های بومی و داخلی است. علاوه براین پیام رسان بستر بروز و تحقق رسیدن به دولت الکترونیک است.

هشتگ گفتگو: دیدگاه شما درباره ضرورت وجود پیام رسان های داخلی چیست؟

انجیدنی: پیام رسان ها بخش جدید و بستر وسیعی از صنعت کسب و کار در فضای مجازی را تشکیل می دهند. کشورهای پیشرو در دنیا در این صنعت سرمایه گذاری های بزرگی کرده و علاوه بر کاهش هزینه های ارتباط در کشورشان فضای کسب و کار را نیز فراهم نموده اند.
کسب و کار در فضای فیزیکی معمولاً به هزینه های اولیه زیادی مانند دفتر و تجهیزات نیاز دارد و جوانان برای شروع کار قادر به پرداخت چنین هزینه هایی نیستند اما با پیام رسان ها بدون هزینه و با صرف زمان کوتاهی می توان کسب و کار را آغاز کرد.
با توجه به رشد جمعیت و رو به افول بودن کسب و کارهای قدیمی، نیازمند کسب و کارهای نوینی هستیم که به کسب و کارهای قدیمی کمک کرده و یا جایگزین آنها شوند. در حال حاضر روش های جدید پرداخت و ارز های دیجیتال، نیاز به پیام رسان ها را بیشتر نشان می دهند.

هشتگ گفتگو: آیا ارزهای دیجیتال مانعی بر سر راه پیام رسان های داخلی هستند و استقبال مردم از پیام رسان های داخلی چگونه است؟

انجیدنی: ارز های دیجیتال ابزارهای بسیار مناسبی برای رشد کسب و کارهای بومی هستند اما اگر در اختیار پیام رسان های خارجی، که پایه آن ارز دلار یا ارز کشور دیگری است، باشد اقتصاد ما به این شرکت ها وابسته می شود. ما در پیام رسان گپ ارز دیجیتالی به نام گپسی را داریم که در حوزه داخلی و بین المللی از آن استفاده می کنیم.
ما قبل از فیلتر شدن تلگرام روزانه حدود 10 تا 15 هزار نفر ثبت نام داشتیم و با فیلتر تلگرام و قبل از آمدن فیلتر شکن های ایرانی به روزی 300 هزار نفر هم رسیدیم اما به محض اینکه پوسته های تلگرام های ایرانی ارائه شد تقاضا هم کم شد.

هشتگ گفتگو: با اینکه بارها هشدار داده شده که پیام رسان های خارجی فضای امنی برای تبادل اطلاعات نیستند باز هم مخاطبان به این سمت رفته اند. علت چیست؟

رجبی: انگیزه اصلی مردم برای استفاده از پوسته های تلگرام های ایرانی همان سهولت دسترسی است. مردم به این پیام رسان عادت کرده اند و حجم زیادی از مخاطبان آنها در این فضا هستند.
از طرف دیگر فیلترشدن تلگرام به صورت ناگهانی بود و پیام رسان های داخلی آمادگی کامل را در آن زمان نداشتند که البته این بهانه خوبی برای به وجود آمدن تلگرام طلایی و هاتگرام نبود.

هشتگ گفتگو: شما به صورت ماهانه چقدر درآمد از فضای مجازی دارید؟

انجیدنی: مدل درآمدی ما در پیام رسان گپ بر اساس مشارکت در کسب و کار است، یعنی زیر ساختی را برای افرادی که می خواهند کسب و کاری داشته باشند ایجاد کرده ایم و از این کسب و کار ما درصدی را به عنوان حق زیر ساخت دریافت می کنیم.
در حال حاضر بیش از هزار فروشگاه اینترنتی بر روی پیام رسان گپ وجود دارد که حدود یک درصد از خرید و فروش خود را به ما پرداخت می کنند. بیش از 1200 تیم گرافیک مشغول تولید و فروش استیکر هستند. تفاوت ما با یک پیام رسان خارجی این است که ما برای کشور بازار کسب و کار ایجاد کرده ایم و به زودی مدرسه کسب و کار را هم راه اندازی می کنیم.

هشتگ گفتگو: بزرگترین علت بی توجهی کاربران به پیام رسان های داخلی چه بود؟

انجیدنی: قطعا پیام رسان های داخلی برای رسیدن به بلوغ نیاز به زمان کوتاهی دارند. مسئولان به اندازه کافی برای نتیجه گرفتن از پیام رسان های داخلی صبر نکردند.

هشتگ گفتگو: چرا مسئولان به این نتیجه رسیدند که تلگرام باید فیلتر شود؟

رجبی: ما شاهد رشد جرائم در فضای تلگرام و اینستاگرام و اخبار کذب و شایعات و الهتاب بازار ارز در این فضا بودیم.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو