صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس آموزش و پرورش ، روش جدید برای جلوگیری از فروش غیرقانونی سوالات امتحانی در فضای مجازی و مدارس را تشریح کرد و گفت : این روش اطمینان بیشتری برای مقابله با سودجویان دارد.

برنامه " هشتگ گفتگو " با موضوع کلاهبرداری به روش خرید و فروش سؤالات امتحانی با حضور سروان جواد مختار رضایی ، کارشناس ارشد فضای مجازی پلیس فتا ، ناهید پاشایی راد ، کارشناس ارشد تعلیم و تربیت اسلامی، مدرس زبان انگلیسی دبیرستان و کارشناس گروه آموزشی ابتدائی منطقه 7 آموزش و پرورش و ملیحه مزینانی ، دکترای مدیریت آموزشی و کارشناس آموزش منطقه شش آموزش و پرورش روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

هشتگ گفتگو : سودجویان از چه طریقی در فصل امتحانات از دانش آموزان کلاهبرداری می کنند ؟

سروان رضایی : فضای امتحانات سبب می شود سودجودیان فرصت خوبی برای کلاهبرداری از دانش آموزانی داشته باشند که به دلایلی در طول سال تحصیلی برای امتحانات آمادگی پیدا نکرده اند . توجه داشته باشید در اختیار قرار گرفتن سوالات امتحانی در فضای مجازی یکی از کارهای بسیار سخت است سودجویان برای فریب دانش آموزان چند راه را در پی می گیرند.برای نخستین حالت این است که سوالات نهایی سال گذشته را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند و از آنها پول دریافت می کنند و پس از اینکه شخص در سر جلسه امتحان حاضر می شود متوجه می شود که سوالات فریب خورده است.تعداد دیگری از کلاهبرداران پس از دریافت پول دانش آموزان را بلاک می کردند و آنها به هیچ عنوان به کانال مورد نظر دسترسی پیدا نمی کردند.

هشتگ گفتگو : برنامه آموزش و پرورش برای مقابله با لو رفتن سوالات امتحانی چیست ؟

ملیحه مزینانی : مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش راهکارهایی برای جلوگیری از فروخته شدن سوالات امتحانی در نظر گرفته است که به صورت ویژه در راستای ارتقای امنیت و صحت آزمون های نهایی عمل می کند. در این روش سوالات روز قبل از برگزاری آزمون به صورت الکترونیک برای مدیر ارسال می شود اما این سوالات به هیچ عنوان امکان بازگشایی ندارند چون رمز آن تا چند دقیقه پیش از آزمون به مدیر داده نمی شود. این رمزها به هیچ عنوان قابل هک شدن نیست. در تدبیر جدید دانش آموزان به هیچ عنوان اجازه ورود پس از ساعت 7 و نیم را ندارند یعنی اگر در سال های گذشته دانش آموزان به هر عنوانی با تاخیر وارد سالن امتحان می شد و برخی از آنها به نحوی در دام کلاهبرداران قرار می گرفتند ، در سال جدید این مسئله به هیچ وجه رخ نمی دهد.
با تدبیری که مرکز سنجش و پایش آموزش و پرورش برای ارتقای کیفیت آموزش و سنجش در نظر گرفته است ، قطعا تا حدود زیادی از کلاهبرداری ها و فروش سوالات در این حوزه جلوگیری شده است و می توان در این خصوص اطمینان بیشتری به خانواده ها داد.

هشتگ گفتگو : چند سالی است که کلاهبرداری هایی در خصوص ثبت نام مدارس شاهد صورت می گیرد. در این باره به چه نکاتی باید توجه کرد؟

ملیحه مزینانی : کلاهبردارانی هستند که در فضای مجازی ادعا می کنند می توانند فرزندان شما در این مدارس ثبت نام کنند و حتی یک کد رهگیری به والدین تحویل می دهند. متاسفانه والدین با پرداخت مبلغ هنگفت این کد را دریافت می کنند و با خیال آسوده مدتی بعد برای ثبت نام به مدارس شاهد مراجعه می کنند و در کمال تعجب مشاهده می کنند که کد رهگیری یک شماره ساختگی است و اصلا کدی برای ثبت نام نیاز نیست بلکه ثبت نام باید در سامانه "سجا" صورت بگیرد. در این سامانه تمام اطلاعات دانش آموزان ثبت می شود و پیگیری اولیا برای نتیجه نیز باید از این طریق باشد.

هشتگ گفتگو : چرا دانش آموزان برای موفقیت در دام سودجویان قرار می گیرند؟ نقش اولیای مدرسه و خانه در این خصوص چیست؟

پاشایی راد : معلمان برای یادگیری دانش آموزان در کلاس درس تلاش می کنند اما متاسفانه والدین استرس خود را به فرزندان انتقال می دهند و دانش آموزان را در خصوص نتیجه آزمون ها نگران می کنند ، در حالی که فرزندان ما برای مشاغل آماده نمی شوند و مهارت های تفکر و تصمیم گیری را نمی آموزند. این مهارتها باید توسط اولیا با تشویق و انرژی مثبت به فرزندان منتقل شود و با تلاش اولیای مدرسه همگام شود . در واقع اگر والدین نگرانی خود را به فرزندان خود منتقل نکنند ، دانش آموزان برای رفع این استرس به خرید سوالات و راه های نامعقول متوسل نمی شوند.

هشتگ گفتگو : چه دام هایی در پی خرید و فروش سوالات غیر قانونی وجود دارد و برای جلوگیری قرار گرفتن در دام سودجویان فضای مجازی و فیشینگ چه باید کرد ؟

سروان رضایی : در یک روش خیلی خطرناک ، دانش آموزان در کانال های مربوطه حضور پیدا می کنند و برای خرید سوالات آدرس یک درگاه اینترنتی داده می شود که فیشینگ است یعنی درگاه اصلی پرداخت بانک نیست.در این حالت فرد تمام اطلاعات حساب خود را وارد می کند و سودجویان تمام پول را از حساب تخلیه می کنند.گاهی ضرری که افراد در این سودجویی های اینترنتی متحمل می شوند در حد 100 هزار تومانی است که برای خرید سوالات تقلبی پرداخت می کنند اما در برخی موارد دام هایی که سود جویان برای افراد پهن می کنند منتهی به فیشینگ می شود. در واقع فیشینگ سایتی است که کاملا مانند درگاه بانگ طراحی شده است و زمانی که شما طلاعات بانک را به این سامانه وارد می کنید برای سودجویان ارسال می شود. در این زمان خرید شما به صورت ناموفق اعلام می شود و از آنجایی که پولی از حساب شما کسر نمی شود ، شما آسوده خاطر هستید اما در یک فرصت دیگر چند بار به صورت مستمر و در مقادیر کم پول از حسابتان برداتش می شود.
برای در امان بودن از دام فیشینگ در فضای مجازی ، زمانی که برای خرید هر کالا یا خدمات به شبکه های اجتماعی وارد می شوید ، حتما به دارا بودن نماد اعتماد الکترونیک توجه داشته باشید. همچنین از خرید محصولات غیر قانونی بپرهیزید زیرا خرید و فروش کالاهای غیر مجاز در سایت های غیر رسمی صورت می گیرد که معمولا از درگاه های جعلی در آن استفاده می شود.


مرتبط با این خبر

  • بررسی فضای مجازی و حریم خصوصی

  • به جای اقدام سلبی ، فرزند خود را با واقعیت رسانه مواجه کنید

  • بررسی تقابل سنت و مدرنیته در فضای مجازی

  • درآمدزایی و تولید انسان سطحی نگر؛ هدف صاحبان رسانه

  • بررسی تاثیر و نقش فضای مجازی بر مدگرایی

  • چرا نوجوانان فراغت خود را در فضای مجازی می گذرانند؟

  • اوقات فراغت و افراط کاربران در استفاده از فضای مجازی

  • آیا فضای مجازی سبب دور شدن فرزندان از والدین می شود؟

  • سهم سایبر و فضای مجازی در سبد خانوار ایرانی را چگونه مدیریت کنیم؟

  • ضعف نظارت بانک مرکزی بر تراکنش های مالی سایت های قمار