هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

در هشتگ گفتگو مطرح شد: چرا نوجوانان فراغت خود را در فضای مجازی می گذرانند؟

کارشناس فضای مجازی گفت: در حال حاضر فراغت نوجوانان با بحث پر استرس کنکور پر می شود و فرصت تفریح از آنها گرفته می شود ، از این رو آنها به فضای مجازی تمایل پیدا می کنند.

1398/04/10
|
15:41
|

برنامه "هشتگ گفتگو " با موضوع اوقات فراغت و کاربران افراطی‌ با حضور دکتر لیلا وصالی، کارشناس و مدرس فضای مجازی و ستوان یکم محمدرضا حضرتی ، کارشناس پلیس فتای شرق تهران روانه آنتن شد.

هشتگ گفتگو : چرا نوجوانان به فضای مجازی تمایل پیدا می کنند و مانند گذشته از اوقات فراغت بهره نمی برند؟

لیلا وصالی : نوجوانانی سن کنجکاوی است و افراد در این سن دارای انگیزه بسیار بالا برای حرکت هستند. از سوی دیگر این گروه سنی قبلا مورد توجه کمتری بودند اما اکنون به عنوان یک قشر گسترده در فضای مجازی خودنمایی می کنند و فرصت ظهور و بروز پیدا کرده اند. اگر این تمایل به دیده شدن و خودنمایی در مسیر درستی هدایت نشود ، بخشی به شاخ های مجازی تبدیل می شوند که اثرات آنها را می بینیم و برخی منجر به ناهنجاری های اخلاقی می شوند.
در گذشته سه ماه فراغت برای دانش آموزان در نظر گرفته می شد اما در حال حاضر با ورود بحث کنکور به مقطع ابتدایی ، هجمه فکری و ذهنی بالایی ایجاد شده است که حاصل آن کلاس های درسی با فشارهای فیزیکی بالاست و کمتر به تفریح و مهارت افزایی نوجوانان توجه می شود ، بنابراین زمانی که نیاز به تفریح در نوجوانان برآورده نمی شود به سمت فضای مجازی سوق داده می شود.

هشتگ گفتگو : آیا امکان و زمینه ای در پلیس فتا برای آموزش نحوه تعامل در فضای مجازی وجود دارد؟

محمدرضا حضرتی : در راستای اقدامات پیشگیرانه طرح "کوا"؛ ( کودک و اینترنت) با مشارکت وزارت ارتباطات، آموزش و پرورش و پلیس از اواخر سال 95 آغاز شد و مطابق این طرح تاکنون بیش از 200 هزار دانش آموز در استان ها و شهرستان های مختلف و در قالب کارگاه آموزشی تحت آموزش قرار گرفتند.در این طرح افرادی که در خصوص سواد رسانه ای صاحب نظر هستند باید وارد شوند و آموزش لازم را ارائه دهند. در واقع پلیس فتا از معلمینی که در این حوزه تخصص دارند دعوت کرده و برای آن ها کارگاه های آموزشی برگزار می کند و اطلاعات آنها را در این خصوص افزایش می دهد.

هشتگ گفتگو : آیا هر حضوری در فضای مجازی می تواند آسیب زا باشد؟ والدین چگونه می توانند از جذابیت این فضا در جهت مطلوب بهره ببرند؟

لیلا وصالی : بخشی از رژیم مصرف فضای مجازی مربوط به این است که چه مدت اجازه داریم در این فضا حضور داشته باشیم.گاهی یک فرد شغل خود را در فضای مجازی پیگیری می کند بنابراین کسی از او خرده نمی گیرد.بسیاری از نوجوانان از فضای مجازی در جهت معرفی هنر و مهارت خود برای کسب درآمد بهره میبرند اما نوجوانان زیادی نیز هستند که زمان خود را به بطالت می گذرانند.
مشکل اصلی فضای مجازی که بسیار آسیب زاست بی هدف وارد شدن به این فضا و پرسه زدن است.ورود نوجوانان به این فضا به هیچ وجه توصیه نمی شود اما به طور کلی والدین می توانند در فضای مجازی ، عملکردی را برای فرزند خود تعریف کنند که وارد عرصه درآمد زایی شود.به عنوان مثال او را تشویق کنید تا نمایشگاهی از نقاشی های خود در فضای مجازی منتشر کند.

هشتگ گفتگو : کشورهای دنیا چگونه می توانند نوجوانان خود را در فضای مجازی کنترل کنند؟

محمدرضا حضرتی : میانگین مصرف فضای مجازی افراد جامعه بین 5 تا 9ساعت است که دو برابر بالاتر از میانگین جهانی است. در کشور های پیشرفته نیز والدین نگرانی هایی برای حضورفرزندانشان در فضای مجازی دارند اما راهکار این کشورها برای کنترل افراد در فضای مجازی داشتن گواهینامه است. اگر افراد زیر 15سال باشند حتما باید با نظارت والدین از اینترنت استفاده کنند و برای ورود به برخی صفحات باید کد داشته باشند.
کشور ما هم می تواند از این الگو استفاده کند به این صورت که نوجوانان در صورتی که دارای مجوز و صلاحیت باشند بتوانند در این فضا حضور داشته باشند و در غیر اینصورت والدین بر آنها نظارت داشته باشند.

هشتگ گفتگو : چه راهکار عملی برای کم شدن جذابیت فضای مجازی وجود دارد؟

لیلا وصالی : هرگاه جاذبه فضای مجازی از فضای واقعی بیشتر باشد ، تمایل به آن بیشتر خواهد بود و بر عکس ایجاد جاذبه برای افراد مختلف با روش های متفاوت میسر است. یکی از این روش های ایجاد جاذبه افزایش روابط خانوادگب و خویشاوندی است یعنی در تابستان برنامه دیدار با اقوام و فامیل و آشنایاتی که از نظر فرهنگی با ما همگون هستند را فراهم کنیم و فرصت هم افزایی ، تبادل اندیشه و کسب تجارب جدید را به آنها بدهیم.
همچنین اگر فرزندان تمایل به مراوده با دوستان خود هستند این امکان را برای او ایجاد کنیم.مادرها با دختران و دوستان آنها و پدرها با پسران و دوستانشان برنامه گردش و تفریح ترتیب دهند.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو