هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

نتیجه یك پژوهش دانشگاهی نشان می دهد؛ افزایش معنادار ازدواج مجدد در 6 ماهه اول پس از طلاق

یک پژوهشگر فضای مجازی با استناد به یک پژوهش دانشگاهی عنوان کرد : افزایش ازدواج های مجدد در فاصله 6 ماه پس از طلاق ، نشان دهنده تصمیمات هیجانی در پی استفاده بی رویه از فضای مجازی است.

1398/05/14
|
15:01

برنامه " هشتگ گفتگو " با موضوع سرمایه زمان و شبکه های اجتماعی زمان سوز با حضور ایمان جعفری ، کارشناس ارشد شبکه های رایانه ای و پژوهشگر فضای مجازی و یوسف خدابنده لو ، دانشجوی دکترای روانشناسی، پژوهشگر، درمانگر حوزه سلامت ذهن در فضای مجازی سراج و مولف روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

هشتگ گفتگو : زمان سوزی و تاخیر در فعالیت های زندگی چه آسیب هایی در پی دارد و چرا باید زمان را مدیریت کرد؟

یوسف خدابنده لو : در حال حاضر در دنیا مفهوم سن اجتماعی مطرح است.یعنی افراد برای هر مرحله از زندگی باید سن متناسب داشته باشند . به عنوان مثال برای سن 24 سالگی تحصیل در مقطع لیسانس را به پایان رسانده باشد و اگر این موضوع تا 30 سالگی به تعویق بیافتد ، به همان میزان ورود به بازار کار ، ازدواج ، پدر و مادر شدن و ... دچار تاخیر می شود. اگر سن اجتماعی افراد در جامعه به تعویق بیافتد برای فرد استرس و نگرانی ایجاد خواهد کرد.بنابراین نیاز است که ما مدیریت زمان را چه در زندگی روزمره و چه در فضای مجازی بیاموزیم.

ایمان جعفری : همزمان با رشد تکنولوژی سطح دسترسی ها رو به رشد است و با افزایش دسترسی تحرک جسمانی کاهش می یابد. گرچه فناوری های نوین بر پایه هوش شکل گرفته است اما در نسل آینده اگر بدون در نظر گرفتن سواد و مهارت از ابزارهای فناورانه استفاده کنیم ، سطح هوش نسل بعدی نیز کاهش می یابد ، چون تحقیقات نشان می دهد حافظه کوتاه مدت افرادی که بیش از 6 ساعت در روز از فضای مجازی استفاده می کنند پس از ده سال استفاده از این فضا کاهش می یابد و افرادی که از کودکی با این ابزار رشد کرده اند ، در میان سالی به آلزایمر زودرس مبتلا می شوند. به همین دلیل بخش عمده دانشمندان امریکا از شرق هستند چون فناوری دیرتر از غرب وارد این کشورها شده است.

هشتگ گفتگو : آیا امکان مدیریت زمان استفاده از فضای مجازی به وسیله ابزار های نوین شدنی است؟

ایمان جعفری : سن استفاده از فضای مجازی در کشورهای مختلف متفاوت است.به عنوان مثال در انگلیس 13 سال ، در امریکا 15 سال و .. . با کمک نرم افزارهایی که بر روی تلفن همراه و رایانه نصب می شوند امکان مدیریت زمان بسیار آسانتر است اما متاسفانه در کشور ما هنوز سطح سواد رسانه ای و فناوری به آن حد نرسیده است که به سمت استفاده از این ابزارها برویم تا مصرف خود را کنترل کنیم.

هشتگ گفتگو : چه عاملی سبب جذب افراد به دنیای مجازی می شود و دلیل الزام یادگیری راه های کنترل مصرف چیست؟

یوسف خدابنده لو : دلایلی مختلفی وجود دارد ، که یکی از آنها در دسترس بودن آسان موبایل است. هر چه دسترسی به یک چیز راحت تر باشد امکان عدم استفاده و مقاومت کردن در برابر آن نیز بسیار مشکل خواهد بود و افراد تمایل زیادی به آن نشان می دهند.
یک دلیل دیگر این است که فضای مجازی سرگرمی بسیار خوبی برای افراد است ، چرا که به آنها احساس لذت می دهد و سبب می شود مشکلات خود را فراموش کنند و این به معنای حل کردن مسائل نیست.بنابراین دچار یک دوری موقت هیجانی می شوند .
در دسترس بودن و آرام کنندگی باعث می شود مقاومت در برابر این فضا کم باشد . از این رو افراد به مهارت های پیشرفته ای نیاز دارد تا یتواند این مسائل را مدیریت کند.

هشتگ گفتگو : پیامد اتلاف زمان در فضای مجازی در ارتباطات اجتماعی چیست؟

ایمان جعفری : گوشه گیری ، افزایش پرخاشگری و کاهش عزت نفس نوجوانان و جوانان که خود در ارتباطات اجتماعی نشان می دهد از مهمترین عوارض صرف زمان بیش از اندازه در فضای مجازی است. احساس تنهایی عمیق پس از استفاده طولانی مدت از فضای مجازی سبب عدم توانایی در برقراری ارتباط اجتماعی شده است.به همین دلیل نوجوانان امروزی دایره کوچکتری از دوستان نسبت به نوجوانان گذشته دارند.
کاهش بردباری در میان جوانان سبب عدم سازش و افزایش طلاق شده است. همچنین افزایش تصمیم گیری هیجانی در نتیجه همین فرصت سوزی ها در فضای مجازی است. بر اساس یک پژوهش در دانشگاه تهران ، علائه بر افزایش تعداد طلاق در سال جاری میزان ازدواج های مجدد 6 ماه پس از طلاق نیز به طور معناداری افزایش نشان می دهد. در واقع افراد با یک تصمیم هیجانی ، اقدام به طلاق و با یک تصمیم شتاب زده دیگر اقدام به ازدواج مجدد می کنند.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو