هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

در هشتگ گفت و گو عنوان شد ؛ دبستان ؛ طلایی ترین دوران برای آموزش سواد رسانه ای

کارشناسان معتقدند دوران دبستان بهترین دوران برای فراگیری سواد رسانه ای و توانایی تفکیک اخبار جعلی از واقعی در دنیای مجازی است.

1398/08/14
|
11:52
|

برنامه " هشتگ گفت و گو " با موضوع دروازه بانی فضای مجازی برای دانش آموزان به کمک اولیا و مربیان و آموزش و پرورش با حضور دکتر حمید صدیق میرزایی، دکترای ارتباطات و رئیس انجمن صیانت از کودکان و نوجوانان آنلاین و دکتر کیومرث جهانگردی، رئیس آموزش خانواده اداره اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

***هشتگ گفت و گو : دروازه بانی پیام در فضای مجازی چیست ؟ آیا این واکنش در برابر رسانه ها جزو برخورد های سلبی طبقه بندی می شود ؟

حمید صدیق میرزایی : با توجه به رشد فناوری در دنیا ، روزانه میلیون ها خبر و ویدئو در فضای مجازی تولید و منتشر می شود . از آنجایی که حجم اطلاعات و داده های ورودی به این فضا بی نهایت است و محدودیتی ندارد، مدت زمانی که باید صرف مطالعه و دیدن این محتوای عظیم رسانه ای شود بسیار زیاد است و در ظرف عمر محدود ما نمی گنجد. بنابراین طبیعی است برای مدیریت زمان خود باید دروازه بانی کنیم ، به معنای دیگر اگر نیاز حقیقی خود را بشناسیم و به دنبال پاسخ به آن باشیم باید در این فضا جستجو کنیم تا انتخاب درستی داشته باشیم . دروازه بانی فضای مجازی ناظر به رژیم مصرف رسانه و یک مدیریت در جهت استفاده صحیح از رسانه هاست. بنابراین این کار مذموم یا سلبی نیست .

***هشتگ گفت و گو: آموزش خانواده ها در اداره اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش با چه هدفی انجام می شود؟

کیومرث جهانگردی : دروازه بانی پیام علاوه بر دفاع شامل تولید و مسائل دیگری در حوزه رسانه می شود . رویکرد ما در کلاس های آموزش خانواده ، گفت و گوی والدین در کنار تسهیلگران یا مربیان آموزشی با یکدیگر است. در این هم اندیشی ، روش ها و نظرات افراد به کار گرفته می شود تا یک مدیریت صحیح برای برخورد با رسانه ایجاد شود.

***هشتگ گفت و گو :بهترین زمان برای آموزش سواد رسانه ای کدام سن است؟

حمید صدیق میرزایی : پرثمرترین و طلایی ترین دوران برای آموزش فضای مجازی بی شک دوره دبستان است چرا که در این دوران است که افراد بیشترین ذوق و اشتیاق را برای یادگیری دارند.
کارگاه سواد رسانه ای کودک بر اساس بازی و یادگیری کلاس توسط تسهیلگران پیش می رود که بخش بزرگی از آموزش ها مربوط به دروازه بانی است یعنی کودکان با اخبار واقعی و غیر واقعی آشنا می شوند. در دنیا هم سرفصلی با عنوان فیک نیوز یا اخبار جعلی برای کودکان دبستانی وجود دارد. در این کارگاه خلاقانه کودک می آموزد هر آنچه که در فضای مجازی اعم از اخبار و حتی کارتون ها می تواند تخیل یا دروغ باشد.

***هشتگ گفت و گو : با توجه به تربیت سنتی در بیشتر خانواده ها و دور بودن از سواد رسانه ای چگونه می توان رفتار درست و قدرت تشخیص در این فضا را به کودکان آموزش داد ؟

کیومرث جهانگردی : ما باید مهارت هایی را در والدین ایجاد کنیم تا بتوانند مسائل بین خطوط را بررسی کنند و از بین اخباری که از هر سو به دستشان می رسد حقیقت را استخراج کنند. اگر بتوانیم در کلاس های آموزش خانواده با برنامه ریزی و بهره گیری از مربیان مجرب ، شیوه برخورد با فضای مجازی و قدرت تشخیص اخبار جعلی از واقعی را به خانواده ها بیاموزیم ، مطمنا این توانایی به فرزندان نیز منتقل خواهد شد.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو