صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناسان رسانه و ارتباطات معتقدند سلبریتی ها از گذشته وجود داشته اند که بر اساس توانمندی های خود به چهره مشهور تبدیل می شدند اما امروز فضای مجازی با خاصیت خود امکان شهرت را حتی برای بی استعدادها فراهم می کند.

برنامه " هشتگ گفت و گو " با موضوع سلبریتیسم و فرهنگ شهرت با حضور دکتر احسان شاه قاسمی ، دکترای علوم ارتباطات ، دکتر مجید منعمی ، دکترای مدیریت رسانه و علی زارعان ، تهیه کننده سازمان صدا و سیما روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

*** هشتگ گفت و گو : آیا می توانیم سلبریتی ها را حاصل فضای رسانه ای و مجازی این زمان بدانیم؟

علی زارعان : متاسفانه اخیرا واژه سلبریتی مورد قضاوت مقدماتی قرار گرفته است .در واقع این اصطلاح به فرهنگ ما وارد شده و آنچه که باید مورد ارزیابی قرار بگیرد کارکرد آن است. فضای مجازی یک فرصت به ما داده است تا برخی از انسان ها را برجسته تر کنیم. یعنی افراد مشهور همواره در طول تاریخ وجود داشته اند ، نوع رسانه ، قدرت و گسترش آن تغییراتی در ضریب درصد شهرت ایجاد کرده است اما مفاهیم کلی تغییر نیافته است.

*** هشتگ گفت و گو : رسانه ها در طول زمان چگونه در معروفیت افراد نقش دارند؟

مجید منعمی : سلبریتی ها همان چهره هایی هستند که دچار شهرت شده اند که سبک معروفیت این افراد با توجه به گذر زمان تغییر کرده است. زمانی که تنها رادیو و تلویزیون به عنوان رسانه در جامعه وجود داشت ، برقراری ارتباط یک سویه بود اما زمانی که رسانه پیشرفت کردند و در سطح بالاتر قرار گرفتند و به صورت تعاملی درآمدند ، داستان انسان های مشهور تغییر کرد. اگر در گذشته فردی از طریق تلویزیون به انسان معروفی تبدیل می شد ، همان چیزی را می توانست به مخاطبین خود القا کند که رسانه مورد نظر با توجه به شایستگی شخص انتقال می داد اما در دنیای امروز با رسانه های تعاملی سبک اثرگذاری متفاوت خواهد بود.
در حال حاضر صفحات اینستاگرام یک رسانه با مالکیت خصوصی است که یک چهره و سلبریتی در اختیار خود دارد و آنچه که مدنظر دارد را به صورت کامل منتقل می کند. این مقوله قوت و ضعف هایی را با خود به همراه دارد که اگر نظارت در قالب وضع قانون و مالیات وجود نداشته باشد ، خیلی رها خواهد بود و سواستفاده های فراوانی به دنبال خواهد داشت.

*** هشتگ گفت و گو : چه عاملی سبب گرایش افراد به سلبریتی ها می شود؟

احسان شاه قاسمی : انسان یک موجود اجتماعی است که در امور مختلف نیاز به همزاد پنداری با گروه های مختلف دارد که سبب در نظر گرفتن مرجعیت در حوزه های مختلف می شود. در فضای مجازی ما با یک مرجعیت کاذب و صنعت فاسد روبرو هستیم که افراد در آن برای مشهوریت نیازی به استعداد و شایستگی خاصی ندارند و گاهی بی استعداد بودن شخص سبب ایجاد تمایز او با سایرین می شود. این فرد به عنوان نماینده بی استعدادها بالا می رود و به آنها القا می کند که حتی ما بی استعداد ها هم می توانیم مشهور باشیم.

*** هشتگ گفت و گو : تاثیر فعالیت سبلریتی ها بر کودکان چگونه است؟

علی زارعان : مخاطب کودک 20 برابر بیش از افراد بزرگسال از رسانه ها اعم از تلویزیون و فضای مجازی تاثیر می پذیرد و این موضوع به شدت خطرناک است. در کنار این موضوع باید به این نکته توجه داشت که بخش بزرگی از شخصیت افراد در سنین زیر 7 سال شکل می گیرد و همین کودکان در آینده متملک فضای مجازی خواهند بود. بنابراین آموزش سواد رسانه ای و خود مراقبتی یک اقدام پیشگیرانه برای این حوزه و آسیب های احتمالی در آینده محسوب می شود.

*** هشتگ گفت و گو : آیا خانواده ها می توانند بر میزان تاثیر پذیری فرزندانشان از سلبریتی ها نظارت کنند؟

مجید منعمی : یکی از خاصیت رسانه های نوین همه جایی بودن آنهاست یعنی در هر زمان و مکان قابل دسترسی هستند . از سوی دیگر آمار نشان می دهد سرانه مصرف اینترنت در دنیا 4 ساعت اما در ایران 7 ساعت در روز است که بخش زیادی از این زمان به اینترنت موبایلی مربوط می شود. بنابراین نظارت و کنترل خانواده به حداقل می رسد.
زمانی که می بینیم برخی از ارزش های اجتماعی توسط برخی از افراد در جامعه عرضه می شود و به تدریج ذائقه ها را تغییر می دهد ، باید درصدد افزایش سواد رسانه ای برآییم. همچنین در خصوص سلبریتی ها باید قوانین خاص وضع شود تا بتوان آنها را کنترل کرد.

مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • نبود حاکمیت در فضای مجازی، مهمترین چالش در فضای مجازی است

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام

  • خبر نوشتن در فضای مجازی را به دیگران آموزش دهیم