هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

در هشتگ گفت و گو مطرح شد ؛ اخبار منفی در خانواده ،امنیت روانی فرزندان را مختل می کند

یک روانشناس و مدرس سواد رسانه ای گفت : منبع امنیت کوکان پدر و مادر هستند و از آنجایی که در زمان مطرح شدن اخبار منفی ، سخنان والدین بوی نگرانی و استرس می دهد ، تمام امنیت فرزندان مختل می شود.

1398/11/04
|
11:31
|

برنامه " هشتگ گفت و گو " با موضوع امنیت حضور فرزندان در فضای مجازی با حضور دکتر آسیه حسینی‌ نیکو ، دکترای روان شناسی تربیتی، مدرس دوره های تربیت مربی سواد رسانه ای و طراح دوره های آموزشی سواد رسانه ای ویژه کودکان و نوجوانان ، دکتر آرش هادیان ، روان شناس، رئیس کلینیک روانشناسی بیمارستان هاجر و جواد سیف معلم، مدیر مدرسه ابتدایی، پژوهشگر، مدرس آموزش خانواده و سواد رسانه ای روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

*** هشتگ گفت و گو : اخبار منفی و هیجانات در خانواده ، چگونه بر زندگی کودکان تاثیر می گذارد ؟
دکتر حسینی‌ نیکو : پیش از آن که بخواهیم به امنیت کودکان بپردازیم باید به این نکته توجه کنیم که اخبار تلخ و منفی بزرگسالان را نیز مورد تهدید قرار می دهد و می تواند بر روی افکار آنها تاثیرگذار باشد. بنابراین به طور قطع امنیت کودکان در برابر اخبار منفی موردد تهدید قرار می گیرد. متاسفانه گاهی به دلیل بی توجهی به کنترل هیجانات و مدیریت زندگی و بدون برنامه به اخبار منفی می پردازیم و در هر مکان و در هر لحظه به آن گوش می دهیم یا درباره آن صحبت می کنیم. باید توجه داشته باشیم این هیجانات کنترل نشده آسیب هایی برای ما به همراه دارد. همچنین تمرکز به این موضوع ضروری است که کوکان ، تمام امنیت خود را از دو منبع قدرت والگو یعنی پدر و مادر الهام می گیرند ، از این رو زمانی که امنیت روانی این دو منبع مورد تهدید قرار گیرد و تمام سخنان والدین بوی نگرانی و استرس می دهد ، تمام امنیت فرزندان زیر سوال می رود .

*** هشتگ گفت و گو : والدین چگونه می توانند از آسیب روانی فرزندان خود جلوگیری کنند ؟
دکتر هادیان : هرچه زمان می گذرد ورودی اطلاعات افزایش می یابد . در سال های قبل بهترین راه کنترل کودکان و نوجوانان ، سانسور بود اما امروزه این راهکار امکان پذیر نیست. حتی اگر محیط زندگی و خانواده بسیار ایزوله باشد ، کودک وارد مدرسه می شود و در آنجا چیزهایی را می شنود یا می بیند که امنیت کودک را مختل و ناهنجاری های اجتماعی برای او ایجاد کند.
توجه داشته باشید برای کودکان به خصوص سنین زیر 6 سال مهمترین دغدغه هنگام دریافت اخبار منفی این است که خطری والدین آنها را تهدید نکند. از این رو بهترین راه برای ایجاد حس امنیت در فرزند ما این است که حس کند هنگام دریافت اطلاعات والدین در کنار او هستند. به این منظور بهتر است اخبار را به صورت تعدیل شده از زبان خود پدر و مادر بشنود . دراقع با این کار ، یک امنیت خاطر در او ایجاد می شود که همه چیز تحت کنترل است و خانواده از او مراقبت می کند. بنابراین کودک نباید از محیط خانه دور شود و اخبار را به صورت ناگهانی ، غیر واقعی و بزرگ شده در محیط اجتماعی دریافت کند.

*** هشتگ گفت و گو : از نظر شما به عنوان مدیر مدرسه ، دانش آموزان با چه چالش هایی در فضای مجازی مواجهند و راهکار حل مشکلات چیست؟
جواد سیف : بر اساس اصول علوم ارتباطات ، همانگونه که آگاهی کم ، سم مهلک محسوب می شود ، بالارفتن اطلاعات نیز خطرنا م است . انبوه اطلاعات ، دانش آموزان را در معرض آسیب قرار می دهد . یکی از مهمترین چالش هایی که دانش آموزان با آن مواجه هستند از پدر و مادران نشات می گیرد. هیچ گاه یک پدر و مادرفرزند خود را در تاریکی و بدون حمایت در خیابان رها نمی کنند تا راهش را پیدا کند اما می بینیم که والدین خیلی راحت ، کودکان و نوجوانان را در فضای مجازی رها می کنند . از آنجایی که این افراد قدرت پردازش ندارند و با چالش هایی که با آن روبرو هستند که زمینه ساز مشکلات بزرگی می شود. بنابراین یکی از راهکارهایی که برای فضای مجازی اندیشیده شده است این است که اولیای دانش آموزان سواد رسانه ای را بیاموزند .

*** هشتگ گفت و گو : چگونه با تربیت و آموزش به فرزندانمان ، آنها را از خطرات اخبار مسموم فضای مجازی مصون کنیم؟
دکتر حسینی‌ نیکو : به خاطر داشته باشیم هیچ گاه نباید اخبار را از فرزندانمان کتمان کنیم یا تلاش کنیم آنها در معرض اخبار قرار نگیرند ، بلکه باید در مصرف رسانه و دامن زدن به اخبار مدیریت داشته باشیم. البته کودکانی که در سنین کمتر از پیش دبستانی قرار دارند باید تا حد ممکن خیلی کم در جریان اخبار قرار بگیرند و با قصه گویی و مدیریت زمان تلویزیون آنها را از این فض دور کرد .
در واقع جستجو بیش از اندازه درباره رویداد ها ، تفسیرها و بحث هایی که کمکی به حل مشکل نمی کنند ، جوو روانی حاکم بر خانه را مسموم می کند . جایگزین بسیار خوب برای این موضوع به خصوص در زمانی که جو اخبار تلخ زیاد می شود ، ایجاد برنامه های متنوع و سالم ، بازی و دورهمی های آرام بدون پرداختن به اخبار مسموم است.

*** هشتگ گفت و گو : رها کردن کودک در فضای مجازی چه تبعاتی به دنبال دارد ؟
دکتر هادیان : در درجه نخست باید از والدین شروع کنیم . حتما دیده اید که والدین برای اینکه چند لحظه آرامش داشته باشند و به کارهایشان برسند ، تبلت و گوشی را بدون هیچ گونه فیلتر در اختیار فرزند خود قرار می دهند . کودک زیر 8 سال درک بالایی از راستی برخی از واقعیت ها ندارد و روح او با خشونت بیگانه است. زمانی که کودک را بدون هیچ گونه مهاری در فضای مجازی رها می کنیم ، او چیزهایی می بیند و می شنود که تبعات بسیار بدی مانند ترس و نگرانی دارد.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو