هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

در هشتگ گفتگو مطرح شد جهاد تبیین و رسالت فعالان فضای مجازی

ملک محمدی در رادیو گفت و گو اظهار کرد: ما باید مجاهدانه در جهت مخالف اقدام دشمن، مبیّن و با کلامی قابل فهم و مهربانانه، مخاطب را به سمت حقایق هدایت کنیم.

1400/12/02
|
15:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه «هشتگ گفتگو» با حضور دکتر حسام الدین ملک محمدی(کارشناس ارشد فضای مجازی و اطلاعات منطقه‌ای) و دکتر کاوه منگلی(محقق و پژوهشگر حوزه فضای مجازی) و ارتباط تلفنی با دکتر محسن محمدی(مسئول اندیشکده استقلال و آزادی اندیشگاه گام دوم انقلاب) و با موضوع جهاد تبیین و رسالت فعالان فضای مجازی، روی آنتن رفت.

هشتگ گفتگو: جهاد تبیین به چه معنا است؟

ملک محمدی: فرمان جهاد تبیین که مقام معظم رهبری اشاره داشتند این است که موضوعاتی که مبتلابه جامعه است را برای جامعه حلاجی و تبیین کنیم و امروز مقام معظم رهبری بار سنگین دفاع از موضوعات فکری، اندیشه‌ای، سیاسی و اجتماعی جامعه که باید تبیین شود را به دوش جوانان گذاشته‌اند. باید در انتقال حقایق و مفاهیم و اندیشه‌ها در حوزه جهاد تبیین؛ کلام، مهربانانه و بدون استفاده از دروغ و تهمت باشد.

هشتگ گفتگو: چرا حجم شایعات در فضای مجازی، در مورد کشور ما بیشتر است؟

محمدی: شاید تصور دشمنان این است که آسیب پذیری ما در این حوزه بیشتر است و به واسطه اینکه رویکردهای سخت تحریم، جنگ و... نتوانستند نظام سیاسی ایران را تغییر دهند و مطابق پارادایم رفتار آنها پیش نرفت از این جهت راهبردی که در شرایط کنونی می‌بینند راهبرد جنگ نرم و رسانه‌ای است که متاسفانه در سال‌های اخیر در این زمینه آسیب پذیری بالایی داشتیم و این را دشمن خوب فهمیده و سرمایه‌گذاری عظیم کرده است.

هشتگ گفتگو: راهبری و رهبری جنگ نرم برعهده چه کسانی است؟

محمدی: در کشورهای مختلف نگاه به فضای مجازی یک نگاه استراتژیک و حیاتی است. در کشور ما در سطح اول؛ نیروی انسانی کنشگر هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی متناسب با حجم عظیم نبرد رسانه‌ای طرف مقابل نیست، نیروهایی که در این زمینه وجود دارند باید شناخت از وضعیت فعلی کشور و آگاهی به روزی از شیوه کنش دشمن در این فضا داشته باشند، در سطح دوم باید به بحث زیرساختی و فنی توجه کرد؛ چون سرزمین زیرساختی فضای مجازی دست دشمن است پس زیرساخت‌ها و مخصوصاً شبکه ملی اطلاعات مهم هستند و نقش بازدارندگی دارند.

هشتگ گفتگو: چه راهکارهایی وجود دارد که مخاطب به این مسیر هدایت شود؟

ملک‌محمدی: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید در این حوزه ورودی مبین داشته باشیم و افشاگری کنیم. فعالان حوزه مجازی با دو واژه مجاهدت و تبیین روبه‌رو هستند به عملی مجاهدت گفته می‌شود که با دشمن مقابله می‌کند و در جهاد تبیین با یک جنگ ترکیبی در حوزه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی با رویکرد روانی و رسانه‌ای شناختی روبه‌رو هستیم؛ پس باید یک ترکیب متناسب و درستی را در مقابل دشمن بازآرایی کنیم. باید در کنار خودسازی‌ خود هسته‌ای را در کنار خود در نظر بگیریم و به موضوعاتی که مبتلابه جامعه هستند پاسخگو باشیم.

هشتگ گفتگو: چرا محتوای فضای مجازی متناسب با ذائقه مخاطب ما نیست؟

منگلی: هجمه دشمن به قدری سنگین است که خیلی‌ها ترجیح می‌دهند در جبهه بازدارنده بازی نکند و فکر می‌کنند از پیش، جبهه را باخته‌اند و دیگر اینکه ما نسبت به ترور افسران و سران جنگ نرم بی‌تفاوت بودیم و از آنها حمایت نکردیم.

هشتگ گفتگو: از فریضه جهاد تبیین و لزوم آگاهی بیشتر جوانان چگونه باید استفاده کرد؟

ملک‌محمدی: فریضه جهاد تبیین واجب عینی است. مقام معظم رهبری فرمودند در حوزه فضای مجازی هم مبیّن عمل کنیم و هم افشاگری کنیم و یکی از محیط‌هایی که می‌تواند هم مبیّن عمل کند و هم افشاگری کند دستگاه امام حسین(ع) است که می‌تواند جریان‌های مذهبی و اعتقادی کشور را هدایت کند و امروز وظیفه داریم مانند حضرت زینب(س) که چهره پلید یزید را افشا کرد ما هم مبین باشیم و جهادگرانه عمل کنیم و دشمنی‌های استکبار را افشا کنیم و با گفتن خدمات و افتخارات و آینده روشن، امیدآوری کنیم.

هشتگ گفتگو: چرا فعالان فضای مجازی در مقابل دیکتاتوری‌های رسانه که برای بزرگنمایی مشکلات کشور ما تلاش می‌کنند، سکوت می‌کنند؟

منگلی: وقتی در جنگ نرم جلوی تهاجم گرفته نشود مرگ اتفاق می‌افتاد. جوانان نیازمند شبکه سازی و برنامه ریزی در تولید انتشار محتوا هستند. ایرانیان به شدت خلاق هستند و در سخت ترین جاها بهترین راهکارها را پیدا می‌کنند وقتی در حوزه فناوری با جوانان همکاری شود جواب می‌دهد و باید از این پتانسیل فراوان کشور استفاده و از آنها حمایت کرد و ما نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت هستیم.

هشتگ گفتگو: لازمه فضای مجازی پاک چیست؟

ملک محمدی: لازمه فضای مجازی پاک زیرساخت، محتوا و خدمات بومی و قوانین و مقررات است و اگر این موارد را نداشته باشیم اگر هزاران محتوای خوب هم تولید کنیم چون مدیریت فضا دست دشمن است او محتوا و فعالان را از این فضا حذف می‌کند. ما باید مجاهدانه در جهت مخالف اقدام دشمن، مبیّن و با کلام قابل فهم و مهربانانه مخاطب را به سمت حقایق هدایت کنیم.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو