ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

در ترنج بررسی شد؛ نکات اساسی برای انتخاب همسر و تشکیل زندگی سالم

برنامه " ترنج " رادیو گفت و گو با موضوع ارتباط سبک صحیح زندگی با سلامت خانواده به روی آنتن رفت.

1396/08/30
|
14:48
|

برنامه " ترنج " رادیو گفت و گو با موضوع ارتباط سبک صحیح زندگی با سلامت خانواده با حضور دکترعلیرضایی دکترای تخصصی روانشناسی و مشاوره خانواده و سلامت خانواده، مدرس دانشگاه و مجری کارگاه های روانشناسی خانواده و ارتباط تلفنی با دکتر طاهره زرنگار ، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد، استاد دانشگاه امیر کبیر و مشاور اسلامی خانواده روانه آنتن شد.

ترنج : برای تشکیل خانواده سالم چه معیارهایی را باید در نظر گرفت ؟

علیرضایی : تربیت فرزند و انتخاب همسر دو رکن اساسی ایجاد یک خانواده سالم است.انتخاب همسر مهمترین انتخاب در طول زندگی است و سایر انتخاب های فرد در زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد.
فردی که می خواهد همسر انتخاب کند باید به خودآگاهی برسد .بنابراین شخصی که توانمندی ها و نقطه ضعف های خود را نمی شناسد و قادر نیست هیجانات و پرخاشگری های خود را کنترل کند ، هرگز آمادگی تشکیل یک خانواده را ندارد.
آمادگی دیگر برای تشکیل خانواده بلوغ عاطفی است.به این معنا که زمانی که فرد احساساتی و هیجانی می شود این هیجانات را بشناسد و بتواند این احساسات را مدیریت کند.
همچنین آمادگی اقتصادی و اینکه بتواند در برابر مشکلات مختلف برخورد مناسب و مهارت لازم داشته باشد.

ترنج : شیوه زندگی سالم ارتباط تنگاتنگی با ارتقای سلامت روان دارد.مهمترین اصول ایجاد سلامت روان کدامند؟

علیرضایی : رفتار سالم از یک فرد سالم ایجاد می شود.دانش آموزی که در مدرسه از لحاظ رفتاری مشکل دارد نشان وجود یک فضای نا امن در خانواده است.کودکی که در محیط خانه به دلیل مشاجره پدر و مادر دائما در استرس است نمی تواند رفتار مناسبی در مدرسه بروز دهد و نمیتواند در کلاس فعال باشد.رفتار صحیح از جسم و روح سالم نشات می گیرد.
کشورهای توسعه یافته بر روی ارتقای زندگی تمرکز می کنند اما متاسفانه در کشور ما به شهروندان کمک می شود تا به بهداشت روان برسند.یعنی به افراد می آموزیم که رفتارهای عصبی و پرخاشگری خود را کنترل کنند ، در واقع کمک زیادی به او نکرده ایم.
اگر بخواهیم فرد به بهداشت روان برسد باید مشکلات روانی و عاطفی خود را بشناسد و ریشه مشکلات و راه حل آن را بداند.
گام دوم تغذیه سالم است چرا که بر روی کارکردهای مغز اثر مستقیم دارد.
گام سوم ورزش و گام چهارم باورهای محکم دینی است که می تواند فرد را در رسیدن به روح سالم یاری کند.در واقع فرد به این نتیجه می رسد که با استفاده از این باورهای دینی می تواند مشکلات خود را برطرف کند

ترنج : سبک زندگی در اسلام بر چه اساسی پایه ریزی شده است؟

زرنگار : خانواده شناسنامه تشریحی انسان است و نقش بسیار مهمی در سلامت معنوی انسان دارد.
اگر ما انسان را خلیفه خدا بر روی زمین بدانیم، هویت و نیازهایی برای انسان قائل هستیم که با افرادی که انسان را مانند دیگر موجودات می دانند بسیار تفاوت دارد.
در محور سلامت خانواده باید موضوعاتی مانند مدیریت رشد ایمانی و اخلاقی ، مشارکت ، تعاون و خلاقیت و خود شکوفایی ، استقامت و سخت کوشی و کمک به دیگران زمینه برای رشد روحی و فکری و اخلاقی فراهم شود.
پدر و مادر باید آگاهانه و مسئولانه فرزندان خود را بر مدار تربیت الهی و خوی انسانی پرورش دهند تا به تولد ثانویه برسند.قوی کردن باورهای دینی فرزندان و مدیریت زمان ، مکان و بحران و هدفمندی در زندگی سبب ایجاد بعد عالی انسانی می شود.
خوب است که انسان تاریخ را بررسی کند و از تجارب گذشتگان استفاده کند و در جریان آسیب های روز مانند تهاجم فرهنگی و فضای مجازی باشند.

ترنج : داشتن نگاه معنوی و مذهبی تا چه میزان در ایجاد سبک زندگی مطلوب تاثیر دارد؟

زرنگار : زمانی که انسان جایگاه انسانی خود را پاس بدارد و خود را بشناسد و بسازد و برای خود ارزش قائل باشد ارتباط عمیقی با خدای خود برقرار خواهد کرد.نقش دعا و خواندن نماز در ایجاد انگیزه در روح انسان بسیار پررنگ است.همچنین شرکت در مراسم مذهبی به ما کمک می کند ارتباط با خدا نزدیک تر شود و جایگاه والای انسانی خود را بشناسیم و برای ارتقای آن تلاش کنیم و در مواقع سخت و بحرانی خدا را ناظر و یاری دهنده خود بدانیم.در این حالت فرد از زندگی لذت می برد و به خود باوری و جایگاه والای انسانی خواهد رسید.

دسترسی سریع
ترنج