صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رفیعی پور گفت: سنت عیدی دادن به بچه ها هرچه قدر هم کم اما سنت خوبی است که خانواده ها با احیای آن می توانند به کودکان توجه داشته باشند. بچه ها با عیدی گرفتن احساس دیده شدن می کنند.

برنامه " ترنج " رادیو گفت و گو پیرامون موضوع تأثیر دورهمی های نوروز بر سلامت روح و جسم افراد و با حضور دکتر امین رفیعی پور روانشناس سلامت، عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو کمیسیون روانشناسی سلامت سازمان نظام روانشناسی کشور، دکتر مجیدرضا رجبی روانشناس اجتماعی، عضو هیئت علمی دانشگاه و ارتباط تلفنی با دکتر محمد عارف پژوهشگر انسان شناسی، عضو هیئت علمی دانشگاه و هیئت رئیسه انجمن انسان شناسی به روی آنتن رفت.

ترنج: چگونه می توان دورهمی های خانوادگی را در ایام تعطیلات نوروزی تقویت کرد؟

رجبی: با توجه به تغییرات تکنولوژی و استفاده از وسایل الکترونیکی رفت و آمدهای خانوادگی به شدت کمرنگ شده تا جایی که گاهی شاهدیم جوانان حوصله رفت و آمد و گفتگو با اقوام را ندارند. یکی از تبعات دنیای مدرن احساس تنهایی است و خیلی از افراد زحمت رفت و آمد را به خود نمی دهند.
رفت و آمدها اثرات جسمی و روحی زیادی دارند. انسان با رفت و آمد دیگران شاداب می شود و حتی مدل سلام و علیک ما در ایام عید می تواند متفاوت باشد که اثرات روانی هم دارد. گفت و گوهای عید تفکرات منفی را از افراد دور می کند. امروزه ثابت شده تنهایی، افراد افسرده را زجر می دهد و مشارکت در مراودات اجتماعی می تواند افسردگی را در افراد کاهش دهد. استفاده از طنز و شوخ طبعی در ایام عید خیلی بر شادابی و حال خوب ما موثر خواهد بود.

رفیعی پور: انسان یک موجود اجتماعی است و نیازمند ارتباط درونی با خود و گفتگو با بیرون است و به خاطر همین است که وقتی انسان در یک جمع قرار می گیرد حال خوشی پیدا می کند. ما گفتگو و مشورت را تنها می توانیم در روابط جمعی یاد بگیریم اما متأسفانه به سمت فردگرایی حرکت می کنیم.
عارف: اینکه عید نوروز به نام ترکیه و عثمانی ثبت شده یک کار سیاسی بوده درصورتیکه نوروز مخصوص ایرانیان است. آئین نوروز آئینی است که اقوام و خانواده های ایرانی را به یکدیگر و به طبیعت وصل می کند.

ترنج: چگونه می توان دورهمی های سنتی خانوادگی را احیا کرد؟

رجبی: ما باید گفتگو را بر اساس نیاز مخاطب انجام دهیم ما در بسیاری از مواقع در محافل دوستانه و خانوادگی فقط اخبار منفی را منتقل می کنیم و در نتیجه خروجی های مناسبی نخواهند داشت. گفتگوها و مشورت های مثبت می تواند آرامش خانواده ها را در دورهمی ها تضمین کند.

ترنج: برای جذابیت و موثربودن گفتمان در خانواده ها چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟

رفیعی پور: اولین گام برای ایجاد جذابیت در روابط خانوادگی، مهارت آموزی است. فرزندان ما باید زندگی جمعی و اجتماعی را یاد بگیرند. یکی از معضلات ما این است که نوروز و جشن هایمان را به خوبی به فرزندان مان معرفی نکردیم. وقتی ما جامعه شادی داشته باشیم و احساس حمایت اجتماعی را از یکدیگر دریافت کنیم قطعاً افسردگی و اضطراب جامعه کاهش پیدا می کند.

ترنج: چگونه می توانیم در عین سادگی با هم شاد و خوش باشیم؟

عارف: اگر حرمت ها در روابط خانوادگی و فامیلی همچون گذشته ها حفظ شود صمیمیت هم در بین اعضای خانواده بالا می رود. درست است که تجملات و مبل و صندلی و ماشین افراد را از هم جدا کرده اما هنوز هم با دورهمی ها و تقویت ارتباطات خانوادگی می توان فاصله ها را کم کرد و با هم مهربان بود. فضای مجازی ابزار بسیار خوبی است اما باید به صورت ضابطه مند از آن استفاده نمود و آن را جایگزین روابط حضوری در خانواده نکرد. همدلی به معنای درک شرایط و همچنین کنترل هیجانات به افراد امنیت روانی می بخشد.

رفیعی پور: اگر دورهمی ها ساده برگزار شوند شبکه حمایت اجتماعی هم گسترده تر خواهد شد و در نتیجه استرس و وضعیت جسمانی فرزندان هم بهتر می شود. سنت عیدی دادن به بچه ها هرچه قدر هم کم اما سنت خوبی است که خانواده ها با احیای این سنت می توانند به کودکان توجه بیشتری کنند. بچه ها با عیدی گرفتن احساس دیده شدن می کنند.

مرتبط با این خبر

  • چگونه کسانی که آرامش ما را سلب کرده اند ببخشیم؟

  • رمضان؛ تمرینی برای دور شدن از چشم و هم چشمی ها

  • کم فروشی مصداق بارز ظلم اجتماعی است

  • کاهش معنادار طلاق پس از برگزاری کارگاه های مهارت ازدواج

  • کاهش انعطاف افراد دلیل عدم موفقیت ازدواج در سنین بالاست

  • بیشتر جوانان برای فرار از ازدواج بهانه می آورند

  • ترنج از ازدواج به هنگام و تأثیر آن بر نشاط و سرزندگی می گوید

  • جذابیت به تنهایی ضامن پایداری عشق نیست

  • راهکارهای پیشگیری از افسردگی در فصل بهار

  • ترنج و نگاهی به شیوه های دست یابی به اهداف و موفقیت در سال جدید