صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

یک مشاور خانواده عنوان کرد : در اسلام رشد کودک در سه دوره 7 ساله تبیین شده است که اگر خانواده ها به این مفاهیم توجه داشته باشند ناهنجاری های اجتماعی در افراد به حداقل خواهد رسید.

برنامه " ترنج " با موضوع نقش خانواده و روابط خویشی بر سلامت اجتماعی جوانان با حضور امین رفیعی پور ، پزشک، متخصص روانشناسی سلامت، عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو کمیسیون روانشناسی سلامت سازمان نظام روانشناسی کشور و حجت الاسلام احمد بصیری ، مشاور خانواده و مسئول امور مساجد شمال تهران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

ترنج : سلامت اجتماعی با چه مولفه هایی تعریف می شود و ارتباط آن با خانواده در چیست ؟

رفیعی پور : بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی ، سلامت ، رفاه کامل جسمی ، روانی و اجتماعی در نظر گرفته می شود. سلامت اجتماعی یعنی اینکه ما بتوانیم در یک اجتماع سالم ، خوب زندگی کنیم.پس از سلامت جامعه به خانواده به عنوان پیچیده ترین نظام اجتماعی می رسیم یعنی ما نمی توانیم خانواده را از نظام اجتماعی جدا کنیم. مرز در خانواده باید نیمه تراوا باشد یعنی نه کاملا بسته باشد که هیچ چیزی داخل و خارج نشود و نه اینکه کاملا باز باشد و تمام اطلاعات وارد و خارج شود.
سلامت اجتماعی در ایران پیچیده تر است چرا که بافت فرهنگی و مذهبی در آن تاثیر گذار است و سلامت اجتماعی در کشور بیشتر با بعد اخلاقیات مرتبط است.

ترنج : مولفه های مذهبی تا چه میزان در سلامت خانواده و جامعه تاثیرگذار است؟

حجت الاسلام بصیری : دین مبین اسلام در بحث نظام خانواده اهتمام جدی به کار گرفته است.در کتاب قرآن هیچ پیامبری جز در کنار خانواده دیده نمی شود ، یعنی در دین اسلام ، خانواده به عنوان رکن اصلی نظام اجتماعی در نظر گرفته شده است و تقدس خانواده به اندازه ای بالاست که امام حسین خانواده خود را برای این مسیر پر پیچ و خم با خود همراه می کند.

ترنج : دلیل و ریشه برخی از ناهنجاری های اجتماعی و رفتارهای تهاجمی در چیست؟ گونه فرزندان خود را در برابر این ناهنجاری ها مقاوم کنیم؟

رفیعی پور : 80درصد رشد شخصیتی کودک در 7 الی8 سال نخست زندگی او شکل می گیرد ، بنابراین نقش خانواده بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال نمونه اختلال روانی در کودکان به نام بیش فعالی کم توجهی وجود دارد که اگر خانواده مهارت های فرزند پروری را بداند ، در زمان مناسب به این موضوع توجه می کند و این کودک قطعا درمان خواهد شد و مشکلی در آینده و اجتماع نخواهد داشت اما اگر این کودک درمان نشود به مرور زمان اختلال سلوک پیدا می کند و در نوجوانی حالت تهاجمی و مقابله ای انجام می دهد و در سنین بالاتر در جامعه منجر به شکل گیری شخصیت ضد اجتماعی می شود.
اگر در خانواده ای در فامیل فردی با این شاخصه ها وجود دارد باید ببینیم تا چه مرحله ای می توان حریم ها را کنترل کرد . باید تاب آوری و مهارت های فرزندان خود را افزایش دهیم که اگر با نین افرادی مواجه شدند تاثیر زیادی نپذیرند ، همچنین نباید کودکان را ایزوله بار بیاوریم. به عنوان مثال نمی توانیم به بهانه وجود سیگار و مواد مخدر مانع ورود فرزندان به اجتماع شویم. بنابراین نوع تربیت فرزندان تعیین می کند که آنها گونه با ناهنجاری ها مقابله کنند.

ترنج : دلیل تاکید منابع دینی بر نهاد خانواده در جهت رشد فردی و اجتماعی چیست؟

حجت الاسلام بصیری : رشد و تعالی انسان در زیباترین بستر یعنی نظام خانواده میسر می شود. اگر قرار باشد فرزند پروری به مفهوم واقعی در نظام اجتماعی داشته باشیم ، باید پدر و مادر ظرف وجودی خود را تقویت کنند. اگر حریم ها در نظام خانواده استحکام بیشتری داشته باشد قاعدتا فرزندان با اسلوب بهتری پرورش می یابند. اسلام تاکید می کند کودک خود را تا 7 سالگی آزاد بگذارید ، 7 سال دوم برای انقیاد و بندگی او و 7 سال سوم حکم وزیر و مشاور را دارد.
رشد عقل و کلامی در هفت سال نخست روی می دهد و اگر در آن سن آزاد باشد (نه به این معنا که هر کاری که تمایل داشته باشد انجام دهد) در سن نوجوانی پدر و مادرها دچار مشکل نخواهند شد. بنابراین اگر دستورات اسلام در زمان مناسب خود در سه بازه زمانی عنوان شده به کار گرفته شود تربیت فرزندان در مسیر درست خود قرار خواهد گرفت.


مرتبط با این خبر

  • بسیاری از اندیشمندان در دامن خانواده های متدین تربیت شده اند

  • آموزش تنها راه رفع معضلات اجتماعی است