ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

كارشناس پیشگیری‌های رشد مدار معاونت اجتماعی قوه قضاییه: تربیت کودک موفق پس از 8سالگی غیرممکن است

حامد بابکری گفت: سن طلایی رشد و تکامل یک کودک به طور میانگین بین 0 تا 8 سال است. الگوپذیری و تربیت فرزند موفق پس از این سن تقریبا غیرممکن و بسیار سخت است.

1398/07/28
|
13:00

برنامه " ترنج " با موضوع فرزندان موفق پیامد روابط حسنه والدینی با حضور حامد بابکری ، کارشناس پیشگیری‌های رشد مدار معاونت اجتماعی قوه قضاییه و متخصص علوم تربیتی و مهدیه ملک شیخی، کارشناس ارشد علوم تربیتی، پژوهشگر و تحلیلگر اجتماعی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

*** ترنج : روابط حسنه در یک خانواده دارای چه شاخص ها و ویژگی هایی است ؟

حامد بابکری : اگر خانواده را شامل یک زوج در نظر بگیریم ، رعایت حقوق متقابل زن و شوهر منجر به روابط حسنه می شود . این حقوق تنها شامل حقوق مادی ، قضایی یا حتی معنوی می شود بلکه منظور حق انسانی هر فرد است . رعایت مجموعه حقوق و وظایف روابط خوبی در خانواده ایجاد می کند یعنی زمانی که یک وظیفه برای مرد تعریف می شود یک حق برای زن ایجاد می شود و بالعکس. بنابراین خانوده ای سالم است که اعضای آن زمینه شکوفایی یکدیگر را فراهم کنند. به معنای دیگر اعضای خانواده ضمن آنکه تفاوت ها و ویژگی های هر یک را می شناسند و در یک فضای به دور از انتقاد برای اصلاح و بهبود آن تلاش می کنند.

*** ترنج : کودک موفق چه ویژگی هایی دارد و والدین برای تربیت چنین فرزندی باید به چه مولفه هایی توجه داشته باشند؟

مهدیه ملک شیخی : امروزه والدین تمام تلاش خود را می کنند تا با استفاده از ابزارها و تکنولوژی های نوین آموزشی ، فرزندان نخبه و باهوشی تربیت کنند. در حالی که وظیفه والدین تربیت کودک نخبه نیست بلکه تربیت یک فرد شاد و راضی است. کودک موفق کودکی است که آنچه را که آموخته به بهترین و کاملترین شکل ممکن استفاده کند و توان حل مسئله و ارتباط با همسالان خود را داشته باشد و این توانایی را داشته باشد که از چیزهایی که دارد لذت ببرد.
الگوی رفتاری والدین به عنوان یک جز اصلی و فراموش شده است.حساسیت این موضوع از آنجا بیشتر می شود که بدانیم این الگو برداری پیش از شکل گیری ارتباط کلام کودک انجام می شود. اشتباهی که والدین مرتکب می شوند این است که انرژی و حساسیت خود را بر ارتباط کلامی متمرکز می کنند و سعی می کنند او به چند زبان مسلط شود ، در حالی که والدین از اهمیت رفتار خود در تربیت کودکان موفق غافل هستند.

*** ترنج : بهترین سن فرزندان که می توان از نظر الگو سازی برای آنها سرمایه گذاری کرد چیست؟

حامد بابکری : الگوسازی فرزندان از والدین از دوبعد قابل بررسی است که یک بخش آن مربوط به والدین و قسمت دیگر با کودکان در ارتباط است. اگر بخواهیم برای الگوی رفتاری کودکان به صورت جدی ارزش گذاری کنیم باید پیش از ازدواج به فکر آن باشیم. بنابراین تازمانی که زوج آمادگی والدگری مثبت را نداشته باشند نباید انتظار این را داشته باشند که کودک موفقی داشته باشند.
سن طلایی رشد برای افراد به صورت میانگین بین 0 تا 8 سال است یعنی اگر ما این سن را به عنوان سن تکاملی و رشد کودک از دست بدهیم عملا به سختی می توانیم کودک را به چرخ تربیت بازگردانیم.
آنچه که والدین همواره در روند تربیتی کودک مشاهده می کنند این است که تا 5 سالگی تقلید می کند و شیوه یادگیری او نیز با استفاده از الگوهایی است که والدین در اختیار او قرار می دهند . پس تازمانی که پدر و مادر الگوی خوبی نباشند فرزند هم نمی تواند موفق باشد.

*** ترنج : چالش اصلی که والدین در تربیت فرزندان خود با آن مواجه هستند چیست ؟ چگونه می توانند این مشکل را حل کنند؟

مهدیه ملک شیخی : از آنجایی که کودک ناگزیر به حضور در خانواده است ، پس این نهاد کوچک نخستین الگوی کودک است و در بیشتر کودکان تمایل به شباهت به پدر و مادر بسیار زیاد است . مشکل اصلی اینجاست که برخی از خانواده ها به کودکان به چشم رایانه نگاه می کنند که می توانند آنها را برنامه ریزی کنند و نتیجه ای که می خواهند به دست بیاورند .
یک پدر و مادر موفق در وهله اول باید تصمیم بگیرند خود بهترین الگو برای فرزندان خود باشند . همچنین میزان رضایت زوج از زندگی و رابطه زناشویی ، به اندازه کیفیت رابطه کودک با هریک از والدین اهمیت دارد و بر موفقیت فرزند در آینده تاثیر گذار است. بنابراین والدین با توجه به اصل دوست داشتن یکدیگر و قدرانی از زحمات همسرخود درس مهمی به کودک خود می دهند.

دسترسی سریع
ترنج