مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

سخنگوی كمیسیون كشاورزی مجلس: باید قبل از ورود محصول تراریخته‌ای به کشور، آزمایشات لازم نسبت به سلامت آن انجام شود

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: باید قبل از اینکه محصول تراریخته‌ای وارد کشور شود آزمایشات لازم نسبت به سلامت آن انجام شود زمانیکه اطمینان حاصل کردیم که این محصولات برای محیط زیست کشور و سلامت مردم بی خطر است آن وقت برچسب گذاری انجام شود.

1396/08/13
|
14:15
|

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: باید قبل از اینکه محصول تراریخته‌ای وارد کشور شود آزمایشات لازم نسبت به سلامت آن انجام شود زمانیکه اطمینان حاصل کردیم که این محصولات برای محیط زیست کشور و سلامت مردم بی خطر است آن وقت برچسب گذاری انجام شود.

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع محصولات تراریخته؛ آری یا خیر و با حضور دکتر علی وقفچی سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر علی وقفچی در آغاز با بیان اینکه نمی توان به صورت صفر و صد به محصولات تراریخته نگاه کرد، گفت: آنچه در قانون آمده، تکایف را مشخص کرده است؛ برای مباحث تحقیقاتی و علمی فعالیت در حوزه محصولات ژنتیک و تراریخته آزاد است و محدودیتی در این حوزه بر اساس مصوبه قانونی نداریم.

وی با بیان اینکه تقریبا همه کشورها از مصرف محصولات تراریخته اجتناب می کنند، افزود: آنچه اهمیت دارد، بحث مصرف است. مدتی قبل به ایرلند سفر کرده بودیم و هنگامی که از آنها درباره مصرف محصولات تراریخته سوال کردیم، صراحتا پاسخ دادند از این محصولات استفاده نمی کنند.

وی همچنین به واردات محصولات تراریخته اشاره کرد و عنوان داشت: در این بخش مجموعه هایی باید ایجاد شوند تا مشخص کنند، آیا ورود محصول تراریخته آسیب ها و آفت هایی دارد یا خیر. اگر محصول تراریخته از کشور تولیدکننده مجوز داشته باشد و از آن استفاده هم می کنند در کنار مجوزهای مجامع بین الملل، می توان اجازه ورود به کشور را داد و اما این بدان معنا نیست که در کشور هیچ آزمایشی روی آنها انجام نشود، بلکه باید در ایران نیز این محصولات مورد آزمایش های گوناگون قرار گیرند زیرا انتقال ژن، محدودیت هایی دارد و امکان ندارد یک محصول با تمام ویژگی های ژنتیک مثبت تولید شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: عده ای صاحب نظر در این حوزه در کشور داریم که روی محصولات تراریخته به صورت مستقیم کار کردند و قطعا نظرات کارشناس می تواند موثر باشد و بر این اساس باید نظرات آنها را مورد توجه قرار داد. براساس قوانین حوزه واردات، هر محصول تراریخته باید ضامن سلامت انسان‌ها و ایمنی زیست محیطی باشد. قانون ایمنی زیستی در محصولات تراریخته باید کاملا حفظ شود و سلامت مردم و محیط زیست نباید به مخاطره افتد زیرا یکی از مخاطراتی که تراریخته ها برای محیط زیست دارند، همین است و ممکن است باعث آلوده شدن جانوران و گیاهان شوند.

وی تاکید کرد: باید قبل از اینکه محصول تراریخته‌ای وارد کشور شود آزمایشات لازم نسبت به سلامت آن انجام شود. در صورتی که از سلامت محصولات تراریخته مطمئن شدیم و اطمینان حاصل کردیم که این محصولات برای محیط زیست کشور و سلامت مردم بی خطر است آن وقت برچسب گذاری انجام شود.

دسترسی سریع
مناظره