مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تولید مقاله باید منجر به تولید علم کاربردی شود

دکتر علیرضا معینی اظهار داشت: تولید مقاله زمانی می تواند پیش برنده صنعت باشد که فراتر از یک نوشته وارد حوزه های فنی و عملی شود.

1397/04/11
|
11:15

برنامه مناظره با موضوع گفتمان سازی تولید علم در دانشگاه‌ها، با حضور دکتر علیرضا معینی (عضو هیات علمی و مدیر گروه کسب و کار دانشکده مهندسی پیشرفت در دانشگاه علم و صنعت) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر علیرضا معینی با اشاره به تفاوت های بنیادین علوم انسانی در جهان غرب و ایران، گفت: جهان غرب در ترویج علوم انسانی فقط به جنبه های مادی و کسب سود در راستای رفاه و لذت طلبی توجه می کند، بر همین اساس دین اسلامی، علوم انسانی کنونی جهان غرب را علمی انسانی نمی داند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه بسیاری از فعالان دانشگاهی در داخل کشور چشم بسته و بدون هیچ سوالی علم های تزریقی از غرب را مقبول می دانند.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت اضافه کرد: تدریس و ترویج علوم مختلف از نگاه غربی ها در دانشگاه های ایران دردی را از صنعت، علم یا جامعه ایران درمان نمی کند.

وی با بیان این که علوم انسانی تولید شده در غرب علم مورد نیاز ایران نیست، اظهار داشت: در حوزه علوم تجربی و مهندسی دانشگاه های ایرانی می توانند با استفاده از تجربیات جهان در این حوزه، نیاز های کشور را با کم ترین هزینه برطرف کنند.

دکتر علیرضا معینی در خصوص صنعت دفاعی کشور، توضیح داد: علم دفاعی کشور یکی از مهم ترین و بهترین تجربیات علمی است که به صورت کامل در داخل کشور تولید شده و با تولید محصولات مختلف چرخه صنعت را ایجاد کرده است.

وی با بیان این که تولید مقاله صرف ارزش گفتمانی ندارد، عنوان کرد: تولید مقاله زمانی می تواند پیش برنده صنعت باشد که فراتر از یک نوشته وارد حوزه های فنی و عملی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از فعالان دانشگاهی بدون توجه به مشکلات جامعه و صنعت با واسطه بازی با آمار و ارقام مختلف مقاله های متعددی را تولید می کنند که هیچ کاربرد و نتیجه سخت افزاری یا نرم افزاری ندارند.

دسترسی سریع
مناظره