مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس بیمارستان بازرگانان: طرح استقلال بیمارستانها فقط پرداخت از جیب مردم را افزایش می دهد

دکتر ایروانی منش گفت: با این طرح پرداخت هزینه ها از جیب مردم افزایش خواهد یافت و بیشترین فشار آن به مردم عادی و قشر فقیر جامعه وارد می شود.

1397/06/21
|
13:45

برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی پیامد طرح اداره مستقل بیمارستان ها و با حضور دکتر ناصر ایروانی منش رئیس بیمارستان بازرگانان و کارشناس حوزه سلامت به روی آنتن رفت.

دکتر ایروانی منش در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: برای اجرای طرح خودگردانی بیمارستان ها در ابتدا باید زیرساخت های لازم را در کشور فراهم کنیم.

وی وضعیت ارائه خدمات در بیمارستان ها را نامطلوب خواند و گفت: فردی که مسئولیت یک بیمارستان را می پذیرد تمام مسائل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را تحمل می کند و از طرفی دیگر باید خدمات با کیفیتی به مردم ارائه دهد و مردم هم توان کسب خدمت را از بیمارستان داشته باشند. بنابراین باید دید در این طرح قرار است بیمارستان دولتی به چه فردی واگذار شود.

رئیس بیمارستان بازرگانان افزود: نمی توان از زیرساخت های فعلی سیستم دولتی انتظار داشت که سیستم خصوصی را اداره کرد.

کارشناس حوزه سلامت در ادامه برنامه مناظره از رادیو گفت و گو اظهار داشت: مسئولان وزارت بهداشت اصرار دارند که در این طرح تعرفه دولتی باقی خواهد ماند اما چنین چیزی امکان ندارد و این شک به ذهن متبادر می شود که دولت به خاطر تحول سلامت دچار چالش های مالی و ارائه خدمات با کیفیت شده و قصد دارد با این طرح حل مشکلات را به بخش های دیگر واگذار کند درحالیکه با تعرفه دولتی امکان اداره بیمارستان ها وجود ندارد.

دکتر ایروانی منش همچنین عنوان کرد: بنابراین با این طرح پرداخت هزینه ها از جیب مردم افزایش خواهد یافت و بیشترین فشار آن به مردم عادی و قشر فقیر جامعه وارد می شود و اگر تدابیر حمایتی برای این طرح دیده نشود و اداره بیمارستان ها از طریق تعرفه دولتی ممکن باشد شکست خواهد خورد.

وی تاکید کرد: مستقل شدن بیمارستان ها ابعاد و جنبه های مختلفی دارد. با ساختار و فرهنگ سازمانی موجود در بیمارستان ها و بخش های دولتی نمی توان انتظار داشت بیمارستان های دولتی مانند خصوصی عمل کنند.

رئیس بیمارستان بازرگانان گفت: این طرح عملا استقلالی در بیمارستان ها ایجاد نخواهد کرد فقط کارهای اداری را که در دانشگاه ها انجام می شده را در بیمارستان ها انجام می دهند و هیچ شفافیت و افزایشی در بهره وری بیمارستان ها ایجاد نخواهد کرد.

دکتر ایروانی منش در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: طرح پزشک خانواده از تکرار خدمات جلوگیری می کند و هدر رفت منابع هم در آن مورد کنترل قرار می گیرد.

دسترسی سریع
مناظره