مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

قاضی دادسرای تهران پاسخ داد: نحوه محاسبه دیه زن و مرد در تصادفات جرحی چگونه است؟

حکیمه جلیلی گفت: در قانون سال 1395 ذکر شده قضات در صدور آراء خود به این نکته توجه کنند که اگر مصدوم زن باشد باید دیه کامل یک مرد مسلمان و صدمات به او تعلق گیرد.

1397/08/10
|
13:55

برنامه " آوای قانون" رادیو گفت و گو با موضوع تصادف های منجر به جرح و با حضور حکیمه جلیلی قاضی به روی آنتن رفت.

آوای قانون: درصورت تصادف و مجروح شدن در ابتدا باید چه اقداماتی انجام داد؟
جلیلی: در صورت وقوع تصادفات جرحی و یا منجر به فوت اولین کاری که باید انجام شود تماس با اورژانس جهت کمک رسانی به مصدومان در صحنه و تماس با پلیس جهت حضور ماموران راهنمایی و رانندگی و تعیین مقصر و در نتیجه شروع روند قضایی پرونده است.
طبق ماده 37 و 92 قانون برنامه چهارم توسعه درصدی از وجهی را که اشخاص بابت بیمه نامه شخص ثالث پرداخت می کنند به حساب وزارت بهداشت و درمان واریز می شود بنابراین بیمارستان ها مکلفند به صورت رایگان مصدومان سوانح رانندگی را درمان کنند و خدمات سرپایی یا جراحی را برای آنها انجام دهند.

آوای قانون: آیا قبل از رسیدگی کامل و صدور رأی دادگاه، فرد می تواند به خاطر مشکلات مالی مقداری از دیه را دریافت کند؟
جلیلی: به دلیل مشکلاتی که برای افراد در سوانح تصادف پیش می آمد و هزینه های درمان زیاد می شد و برخی افراد تمکن مالی برای مداوای خود نداشتند مقنن در ماده 34 قانون "بیمه اجباری خسارت وارده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب سال 95" پیش بینی کرده که اگر فرد زیان دیده در ابتدای تشکیل پرونده درخواست مبلغی به عنوان علی الحساب کند شرکت بیمه گر و یا صندوق تامین خسارت های بدنی مکلف به پرداخت حداقل 50 درصد از بیمه تقریبی است و پس از صدور حکم قطعی هم ما به التفاوت آن پرداخت خواهد شد.

آوای قانون: با توجه به اینکه قانونگذار برای تصادفات مجازاتی را تعیین کرده نحوه تأمین کیفری و قضایی چگونه است؟
جلیلی: قانون گذار به منظور کمک به افرادی که درگیر اتفاقات ناگوار مانند جرم غیرعمد تصادف می شوند مصوب کرد از محل بیمه نامه ای که خسارات مالی وارده به اشخاص زیان دیده را تأمین می کند به عنوان وثیقه و تأمین برای متهم نیز استفاده شود و الان هم در صورت تصادف و تشکیل پرونده ابتدایی اصالت بیمه نامه استعلام شده و از آن به عنوان تأمین استفاده خواهد شد.

آوای قانون: آیا قانونگذار برای فرد مقصری که صحنه تصادف را ترک و فرار کند مجازات شدیدتری را در نظر گرفته است؟
جلیلی: اگر مقصر حادثه در شرایطی که مصدوم به کمک فوری نیاز داشته باشد صحنه تصادف را ترک کند نمی تواند از کیفیت مخففه استفاده کند و تخفیفی به او داده نمی شود اما اگر به مصدوم کمک رسانی کند موجب تخفیف قانون به او خواهد شد.
آوای قانون: امتیازات قانون گذاری جدید در حوزه تصادفات چیست؟
جلیلی: بیشترین رویکرد قانون بیمه اجباری سال 1395 کمک به طرفین در تصادف است. برای جبران مشکلات مالی فرد زیان دیده و توانایی درمان او پرداخت 50 درصد از مبلغ دیه به صورت علی الحساب پیش بینی شد. بر اساس ماده 31 این قانون شرکت بیمه گر و یا صندوق تامین خسارات بدنی، باید حداکثر 15 روز پس از دریافت مدارج خسارات متعلقه را بپردازند درغیر این صورت معادل نیم در هزار به ازای هر روز تاخیر در حق زیان دیده جریمه خواهند شد. ضمن اینکه بر اساس ماده 11 این قانون گرفتن هرگونه رضایت نامه از زیان دیده باطل و بی اثر است.
از جمله امتیازات این قانون، حل شدن موضوع الحاقیه است که تا قبل از آن مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرده بود. با ماده 8 قانون، این معضل حل شد و دیگر گرفتن الحاقیه لازم نیست و خود شرکت های بیمه موظفند دیه را به صورت کامل و به نرخ روز بپردازند.
آوای قانون: در صورتی که فرد مقصر در تصادف گواهی نامه و یا بیمه نامه نداشته باشد حمایت از فرد زیان دیده به چه شکل است؟
جلیلی: در ماده 21 قانون بیمه اجباری وسایل نقلیه مصوب سال 95، به منظور حمایت از زیان دیدگان سوانح رانندگی، شرایطی در نظر گرفته شده است. درصورتی که فرد گواهی نامه و بیمه نامه نداشته باشد و یا متواری شده باشد صندوق تامین خسارت های بدنی موظف است که دیه زیان دیده را به طور کامل بپردازد.

آوای قانون: نحوه محاسبه دیه زن و مرد در تصادفات جرحی به چه صورت است؟
جلیلی: زمانی که طرفین بیمه شخص ثالث را خریداری می کنند هیچ تفاوتی در پرداخت حق بیمه بین اینکه مصدوم زن باشد و یا مرد، وجود ندارد و به همین دلیل وقتی تصادفی رخ می دهد خسارت باید به طور کامل پرداخت شود. در قانون سال 1395 ذکر شده قضات باید در صدور آراء خود به این نکته توجه کنند که اگر مصدوم زن باشد باید دیه کامل یک مرد مسلمان و صدمات به او تعلق گیرد.

آوای قانون: آیا مقررات سخت گیرانه ای در مورد اعمال متقلبانه اشخاص در تصادفات ساختگی وجود دارد؟
جلیلی: در ماده 61 قانون بیمه اجباری بیمه سال 95 به این مطلب اشاره شده که اگر با انجام اعمال متقلبانه مانند صحنه سازی سوری تصادفات و ایجاد خسارت عمدی به خودرو از بیمه خسارت دریافت کنند جرم محسوب می شود و فرد مجرم به حبس تعزیری درجه 6 و جزای نقدی معادل دو برابر وجوه دریافتی محکوم خواهد شد.
آوای قانون: توصیه پایانی شما برای پیشگیری از مشکلات مربوط به تصادفات جرح و فوتی چیست؟
جلیلی: مردم حتماً برای وسیله نقلیه خود اعم از خودرو و موتور بیمه نامه تهیه کنند. چراکه در صورت هر اتفاقی در فرآیند قضایی راحت تر هستند و بیمه نامه به عنوان وثیقه استفاده می شود.

دسترسی سریع
مناظره