مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو كمیسیون اجتماعی مجلس عنوان كرد: تمرکز 60درصدی نقدینگی کشور در تهران عامل مهاجرت به این کلانشهر

عزیزی گفت: به علت برنامه ریزی های غلط و سوء مدیریت ها، بیش از 60 درصد نقدینگی کشور در شهر تهران است. همه امکانات در تهران متمرکز شده و به همین دلیل همه به تهران مهاجرت می کنند.

1397/10/05
|
12:17

برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع تأثیر پدیده مهاجرت در ایجاد تضادهای فرهنگی و بحران های اجتماعی و با حضور عبدالرضا عزیزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به عوامل اصلی افزایش پدیده مهاجرت بیان داشت: به دلیل برنامه ریزی های غلط مدیران، نبود آمایش سرزمینی و عدم تمرکززدایی مردم نه تنها از روستاها بلکه از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ به امید شغل و زندگی بهتر مهاجرت می کنند.

عزیزی افزود: این افراد به شهرهای بزرگ وارد می شوند اما مانند سایر افراد نمی توانند در موقعیت مناسبی اسکان پیدا کنند و به همین خاطر در حاشیه شهر مستقر می شوند که خود حاشیه نشینی منشأ هزاران پیامد و آسیب های اجتماعی در کلانشهر خواهد شد.

این نماینده مجلس در رادیو گفت و گو عنوان کرد: به عنوان مثال همه امکانات در مشهد متمرکز شد و به همین خاطر از شهرستان های اطراف به مشهد مهاجرت کردند. استاندارد حاشیه نشینی، یک هشتم شهر است اما الان حدود 40 درصد شهر مشهد معادل 1 میلیون و 200 هزار نفر حاشیه نشین اند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین گفت: مردم در این قضیه گناهی ندارند این مسئولان هستند که اشتباه می کنند. احتمال آسیب پذیر بودن حاشیه نشینان و خانواده ها و نسل های بعدی آنها بسیار زیاد است و بهترین کار تمرکززدایی از شهر است.

عزیزی در ادامه مطلب افزود: در حال حاضر امکانات خوبی به روستاهای کشور داده ایم و باید شرایطی را فراهم کنیم که زندگی در روستا برای روستایی جاذبه داشته باشد تا مهاجرت نکنند. یعنی روستائیان شغل ماندگار داشته باشند و شغل آنها تنها به تابستان محدود نشود.

این مقام مسئول تصریح کرد: مبلغ یک و نیم میلیارد دلاری که برای اشتغال زایی روستائیان در مجلس تصویب کردیم باید مدیریت شود تا مردم بیکار و بدهکار نشوند. هدف از تخصیص این مبلغ اشتغال زایی در روستا و بهبود زندگی مردم بود.

عزیزی همچنین اظهار داشت: به علت برنامه ریزی های غلط و سوء مدیریت ها، بیش از 60 درصد نقدینگی کشور در شهر تهران است. این یعنی همه امکانات در تهران متمرکز شده و به همین دلیل هم همه به تهران مهاجرت می کنند تا شغل و زندگی بهتری داشته باشند. درصورتیکه باید بخشی از امکانات به روستاهای محروم منتقل شود و امتیازاتی قائل شوند تا به جای مهاجرت به تهران و ایجاد آلودگی و ترافیک و آسیب های اجتماعی در همان شهر و روستای خود زندگی کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم رفع آسیب های اجتماعی به سرای قوای سه گانه و مسئولان ذیربط گفت: همه ما مسئولان در سه قوه مقصریم. به قدری ما مسئولان در انجام کار و رفع مشکل تعلّل کردیم که کار به این جا رسید که مقام معظم رهبری وارد عمل شدند.

دسترسی سریع
مناظره