مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

جامعه شناس حوزه زنان و خانواده: تجرد، آسیب اجتماعی نیست

مدنی گفت: تجرد یک پدیده اجتماعی است و صرفاً نباید آن را یک آسیب اجتماعی قلمداد کرد.

1397/10/19
|
15:30

برنامه "مناظره " پیرامون موضوع چالش تجرد در ایران و چرایی عدم توجه نهادهای فرهنگی و با حضور بیتا مدنی جامعه شناس حوزه زنان و خانواده از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

مدنی با اشاره به مفهوم تجرد قطعی و ساخت اجتماعی تجرد اظهار داشت: تجرد به ویژه برای دختران دارای یک ساخت اجتماعی است.

وی افزود: ممکن است خیلی از افراد تجربه ازدواج به معنای یک قرارداد اجتماعی را نداشته باشند اما شاید تجربه زندگی هایی با سبک نوین تحت عنوان ازدواج سفید و هم زیستی را کرده باشند.

جامعه شناس حوزه زنان با اشاره به سن مناسب ازدواج از منظر علم جامعه شناسی گفت: جامعه شناسان به فراخور پدیده های روزمره اجتماعی هیچ تجویز خاصی در این رابطه نمی کنند. البته سن ازدواج به صورت روزافزون در حال افزایش است و در حال حاضر دختران با عبور از 30 و 40 سالگی تحت تاثیر عواملی، تجرد را به عنوان یک سبک زندگی انتخاب می کنند.

مدنی عنوان کرد: در حال حاضر روابط و الگوهای سنتی اعم از ازدواج بر اساس انتخاب والدین و بزرگان خانواده دستخوش تغییرات بنیادین و اساسی شده است. به همین خاطر نمی توان خیلی از مسائل را به جوان امروزی دیکته کرد.

این جامعه شناس یادآور شد: جوانان در شرایط فعلی پول فراهم کردن مسکن و اشتغال و ملزومات عروسی را ندارند و با این وضعیت سخت اقتصادی، کمر جوان امروز ایرانی زیر بار مسئولیت های تأهل می شکند.

وی تصریح کرد: ازدواج تنها در مسائل جنسی و زناشویی خلاصه نمی شود، وقتی از رابطه تأهلی و ازدواج به مثابه امر اجتماعی صحبت می کنیم، مسائلی چون اقتصاد، فرهنگ و روابط قدرت نیز مطرح می شوند. امر جنسی الزاماً مربوط به امر جنسیتی است که روابط قدرت، نقش ها و تکالیف، فرزندپروری و تمام ساحت های خانواده را در برمی گیرد.

مدنی همچنین گفت: ما باید نسخه ای را برای ازدواج جوانان تجویز کنیم که با سبک زندگی آنها تناسب داشته باشد. رفع نیاز جنسی آنها در یک مقطع زمانی با روشی همچون صیغه راهگشا نخواهد بود. باید همه مسائل را با هم دید و راهکاری متناسب با واقعیت جامعه ارائه داد.

جامعه شناس حوزه زنان در پایان مطلب اظهار کرد: تجرد یک پدیده اجتماعی است و صرفاً نباید آن را یک آسیب اجتماعی قلمداد کرد. افزایش سن ازدواج، خانوارهای تک نفره و طلاق در یک نگاه واقع بینانه یک زنگ خطر است و نشان می دهد مفهوم پایداری در روابط و خانواده دستخوش تغییر و تحول شده است.

دسترسی سریع
مناظره