صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

فهمی گفت: مصرف منابع تجدیدپذیر ما 86 درصد است و بر اساس شاخص های تعیین شده وضعیت منابع آبی در کشور ما فوق بحرانی است.

برنامه "مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع مدیریت منابع آب کشور و عامل اصلی هدررفت منابع آبی کشور با حضور دکتر هدایت فهمی معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو روانه آنتن شد.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: اطلاعات تاریخی نشان می دهد طی 20 سال گذشته میزان منابع تجدیدپذیر کشور به مرز 115 میلیارد مترمکعب کاهش یافته و در پنج سال اخیر به 105 میلیارد مترمکعب رسیده است.

وی افزود: مصرف آبی جمعیت بالای 80 میلیون نفر به مرز 100 میلیارد متر مکعب رسیده درحالیکه آب تجدیدپذیر در بهترین حالت حدود 110 تا 115 میلیارد مترمکعب است.

دکتر فهمی عنوان کرد: مصرف منابع تجدیدپذیر ما 86 درصد است و بر اساس شاخص های تعیین شده وضعیت منابع آبی در کشور ما فوق بحرانی است.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو در ادامه وضعیت بارندگی در سال جاری را بسیار مطلوب خواند و گفت: در برخی مناطق دو برابر متوسط، بارش داشتیم اما هنوز جریان سطحی رودخانه های کشور نسبت به گذشته 40 درصد کاهش دارد و جبران نشده است.

وی افزود: اضافه برداشت ما از منابع زیرزمینی باعث شده منابع آب زیرزمینی در معرض خطر جدی قرار گیرد و در حال حاضر هم با پدیده فرونشست و فرو چاله ها مواجه هستیم و در صورت ادامه این روند کشور با بحران جدی و چالش هایی مانند صدمه دیدن زیرساخت های شهری، جاده های مواصلاتی و تشدید ریزگردها مواجه خواهد شد.

دکتر فهمی بیان کرد: 85 درصد ایران در خشکسالی واقع شده و 15 درصد آن منطقه ترسالی است بنابراین ما باید خودمان را با کم آبی سازگار کنیم.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت: بخش کشاورزی در ایران مانند دیگر کشورهای دنیا بزرگ ترین مصرف کننده آب است و باید توجه داشت که امنیت غذایی بدون امنیت آبی ممکن نخواهد بود و به معنای تولید همه محصولات در کشور نیست.

وی یادآور شد: هم اکنون تجارت آب مجازی به عنوان یکی از ارکان کشاورزی و تامین امنیت غذایی در دنیا مطرح است که باید به آن توجه کرد. بخش کشاورزی ما اگر بهترین مصرف کننده هم باشد اما از نظر بهره وری وضعیت مطلوبی ندارد.

دکتر فهمی با تأکید بر ضرورت تغییر سیستم کشاورزی و نظام بهره وری فعلی کشور اضافه کرد: کشاورزی ما یک کشاورزی معیشتی است و باید به سمت کشاورزی مدرن، مکانیزه و اقتصادی حرکت کنیم.

مرتبط با این خبر

  • ضرورت یا الزام آینده پژوهی در آموزش و پرورش

  • راهکارهای وصول به امنیت غذایی و آبی در کشور

  • هدفمندی یارانه ها از اساس اشتباه بود

  • رکود 60 درصدی بنگاه های تولیدی به دلیل عدم پرداخت یارانه

  • تمرکززدایی از تهران با استانی شدن پرداخت یارانه ها

  • طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها بازی سیاسی است

  • چاره ای جز قطع یارانه دهک های بالا نداریم

  • لزوم استفاده از روشهای کشت هوشمند برای مدیریت منابع آبی

  • بارندگی از سال جدید وارد فاز جدیدی می شود/ خشکسالی در کار نیست

  • اما و اگرهای طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها