صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مدیر مسئول روزنامه عصر اقتصاد گفت: متاسفانه سهم یارانه تولید از همان ابتدای امر پرداخت نشده و نتیجه آن هم رکود تا 60 درصدی بنگاه های تولیدی در کشور است. بنابراین اساساً هدف از این کار مشخص نبود.

برنامه "مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع اما و اگرهای طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها و با حضور سیف الله یزدانی مدیر مسئول روزنامه عصر اقتصاد و تحلیلگر مسائل اقتصادی به روی آنتن رفت.

یزدانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه شروع پرداخت یارانه های نقدی به هیچ وجه پایه علمی نداشت اظهار کرد: رئیس وقت هدفمندسازی یارانه ها در جلسه ای صریحاً اقرار کرد که ما در زمان شروع پرداخت یارانه ها مصرف طبقات فرودست جامعه را محاسبه نکرده بودیم.

وی افزود: این غفلت یعنی مسئولان ذیربط نمی دانند این پول در بازگشت به چرخه اقتصاد چه عناصری را تحت تأثیر قرار می دهد و چه عوارضی ایجاد می کند.

مدیر مسئول روزنامه عصر اقتصاد خاطرنشان کرد: متاسفانه سهم یارانه تولید از همان ابتدای امر پرداخت نشده و نتیجه آن هم رکود تا 60 درصدی بنگاه های تولیدی در کشور است. بنابراین اساساً هدف از این کار مشخص نبود.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: واقعیت این است که 100 درصد یارانه ها به طبقات فرادست داده می شود. زیرا وقتی میزان دستمزد از حد بخور و نمیر پایین تر باشد ما با دادن این یارانه سطح توقع کارگر را کاهش می دهیم تا با نرخ کمتری برای شمال شهری ها کار کند. بدین ترتیب ما با دادن این یارانه در عمل به فرد برخوردار کمک می کنیم.

یزدانی بیان داشت: دولت تدبیر و امید می دانست که باید این موضوع را اصلاح کند و یارانه ها به طبقات پایین دست جامعه پرداخت شود اما از همان ابتدا تیم اقتصادی دولت، آقای روحانی را ترساندند و اجازه ندادند این موضوع را اصلاح کند و تا امروز هم با ترس پای آن ایستاده است. دولت از ترس ریزش رأی و یا آشوب اجتماعی این مسئله را اصلاح نکرد.

وی اذعان کرد: در حال حاضر دولت یا از روی زیرکی و یا هر دلیل دیگر اعلام می کند که آماری ندارد، پس چگونه می خواهد پرداخت یارانه ها را به استان ها واگذار کند؟!

مدیر مسئول روزنامه عصر اقتصاد یادآور شد: با واگذاری پرداخت یارانه ها به استان ها ممکن است این هزینه ها تحت الشعاع مسائل استانی قرار گیرد. بنابراین نمی توان گفت این طرح به طور کلی خوب یا بد است و باید مکانیزم هایی را برای آن در نظر بگیرند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: تعریف فقر در استان های مختلف یکسان نیست. به عنوان مثال ایلام استانی است که هزینه های هنگفتی را در رابطه با دفاع مقدس و مرزبانی دیده اما استان فقیری است، سوال اینجاست که منابع یارانه برای چنین استانی چگونه باید تأمین شود؟

مرتبط با این خبر